Hyperemesis gravidarum nie wolno lekceważyć
Hyperemesis gravidarum to intensywne wymioty u ciężarnych. Zdarzają się rzadko, ale mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu i dla zdrowia kobiety w ciąży. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych wymagają leczenia, a czasami także hospitalizacji.
Hyperemesis gravidarum (HG), czyli po polsku niepowściągliwe wymioty ciężarnych (NWC). To rzadka przypadłość, o której świat usłyszał przy okazji trzeciej ciąży księżnej Kate. Szacuje się, że na hyperemesis gravidarum cierpi od 0,3 do 1,5 proc. ciężarnych.
Hyperemesis gravidarum:
Na czym polega hyperemesis gravidarum
Niepowściągliwe wymioty to nasilona forma ciążowych mdłości połączonych z torsjami, które są na tyle mocne i częste, że nie pozwalają na przyjmowanie posiłków, a czasami i płynów. Księżna Kate podobno wymiotowała nawet po wypiciu herbaty!
Uporczywe dolegliwości mogą pojawiać się kilkanaście razy w ciągu dnia i trwać przez pierwszy trymestr, a czasem... aż do końca ciąży. Utrudniają, a nawet uniemożliwiają – co oczywiste – przybieranie na wadze i skutkują odwodnieniem, niedożywieniem i osłabieniem organizmu przyszłej mamy. Innymi skutkami ubocznymi hyperemesis gravidarum jest rozdrażnienie, zmęczenie, ból mięśni brzucha, podrażniona śluzówka gardła i jamy ustnej.
Poranne mdłości wiązane są zazwyczaj z pierwszymi objawami ciąży, jednak w przypadku hyperemesis gravidarum, mówimy o wymiotach przez cały dzień, cały pierwszy trymestr, a czasami aż do porodu. Najczęściej dokuczają młodym kobietom, które spodziewają się pierwszego dziecka. Tak mówią źródła medyczne, jednak przykład księżnej Kate, mamy dwójki dzieci i kobiety w wieku 35 lat, pokazuje, że mogą dotyczyć każdej ciężarnej.
Zobacz także
Sposoby na niepowściągliwe wymioty
Wymioty związane z hyperemesis gravidarum możesz próbować łagodzić tradycyjnymi sposobami na mdłości. Pewności, że podane niżej patenty zadziałają, nikt ci nie da, ponieważ przy hyperemesis gravidarium czasem sprawdzają się jedynie leki. Mimo to zawsze warto spróbować zastosować poniższe sposoby:
- odpowiednia lekkostrawna dieta;
- unikanie alkoholu w ciąży, tytoniu i kawy;
- częste jedzenie mniejszych porcji posiłków:
- picie dużej ilości wody, aby zapobiec odwodnieniu organizmu,
- do wody czy herbaty można dodawać imbir, który łagodzi mdłości.
- napoje w temperaturze ciała (ani zimne, ani gorące).
Hyperemesis gravidarum – kiedy do lekarza
Wykluczyłaś grypę żołądkową (towarzyszy jej zwykle biegunka), a pomimo upływu czasu, mdłości i wymioty nie mijają? Jeśli podejrzewasz u siebie hyperemesis gravidarum, powinnaś pilnie skontaktować się z lekarzem. W przypadku bardzo silnych niepowściągliwych wymiotów otrzymasz leki przeciwwymiotne w postaci czopków lub tabletek i zwolnienie lekarskie. Jeśli stosowanie farmaceutyków nie przynosi złagodzenia objawów, konieczny jest pobyt w szpitalu. Tam przyszłej mamie podaje się leki przeciwwymiotne, nawadnia się ją za pomocą kroplówki oraz monitoruje jej ciążę.
Ogólne zalecenia mówią, że dopiero utrata ok. 5 proc. masy ciała ciężarnej świadczy niepowściągliwych wymiotach i konieczności hospitalizacji. Jednak każdy przypadek hymeremesis gravidarum powinien być rozpatrywany indywidualnie.
Nieleczone hyperemesis gravidarum może doprowadzić do:
- zaburzeń odżywiania,
- hipotrofii płodu,
- odwodnienia,
- zaburzeń elektrolitowych,
- ketozy (kwasicy),
- zaniku mięśni.
Na szczęście poważnych kłopotów zwykle daje się uniknąć, czego przykładem również jest księżna Kate i jej troje zdrowych dzieci.
Więcej o dolegliwościach ciężarnych:
- Skąd się biorą mdłości w ciąży? – naukowcy tłumaczą
- Mdłości w ciąży - kiedy się zaczynają i jak im zaradzić?
- Skuteczne sposoby na zgagę w ciąży