Opuchnięte nogi w ciąży to dolegliwość, z którą zmaga się wiele przyszłych mam. Problem nasila się szczególnie latem. Lekko opuchnięte stopy i kostki przed porodem nie powinny być powodem do niepokoju. Małe obrzęki nóg pojawiające się po 36. tygodniu ciąży nie są groźne, pod warunkiem, że nie utrzymują się przez całą dobę. Nie należy się nimi martwić, nawet jeśli towarzyszy im mrowienie. Jeśli mała opuchlizna kończyn dolnych występuje wieczorem, a rano znika, nie ma powodu do niepokoju. W końcówce ciąży w ten sam sposób mogą też puchnąć dłonie i nadgarstki – to też jest normalne. Czasem jednak obrzęki nóg w ciąży są niepokojącym objawem, który może świadczy np. o stanie przedrzucawkowym. Wyjaśniamy, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić.

Reklama

Spis treści:

 1. Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny
 2. Obrzęki nóg w ciąży – jak sobie radzić?
 3. Obrzęki nóg w ciąży – kiedy do lekarza?
 4. Spuchnięta jedna noga w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży – przyczyny

Puchnięcie nóg w ciąży to efekt gromadzenia płynów przez organizm. Dochodzi do tego zwykle w trzecim trymestrze, a najczęściej w samej końcówce ciąży (po 36. tygodniu). W ten sposób organizm ciężarnej magazynuje wodę na wypadek dużej utraty krwi podczas porodu.

Obrzękom sprzyjają zaburzenia krążenia krwi, do których dochodzi, gdy rosnąca macica zaczyna uciskać okoliczne żyły i naczynia chłonne. Dodatkowo ryzyko puchnięcia nóg wzrasta wskutek długiego stania lub siedzenia. Do obrzęków przyczynia się również przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze – latem przyszłym mamom zazwyczaj puchną nogi, a podczas upału, obrzęki się nasilają.

Obrzęki nóg w ciąży – jak sobie radzić?

Przedstawiamy domowe sposoby na opuchnięte nogi w ciąży. Jeśli masz obrzęki nóg, ulgę przyniesie ci:

Zobacz także
 • Kąpiel w chłodnej wodzie – z dodatkiem soli.
 • Okłady z liści kapusty – najlepiej ze schodzonych i stłuczonych.
 • Rozsądne używanie soli – wiadomo, że nadmiar soli może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie, ale niedobór również prowadzi do tworzenia się obrzęków.
 • Wypoczywanie – najlepiej z nogami w górze. Gdy siedzisz, oprzyj je tak, aby stopy znalazły się wyżej niż twoja pupa, to ułatwi odpływanie krwi z nóg. Staraj się też nie zakładać nogi na nogę, bo taka pozycja utrudnia krążenie i może prowadzić do powstania żylaków.
 • Unikanie długiego siedzenia – np. w pracy lub w trakcie podróży, co pół godziny staraj się wstać i przespacerować się.
 • Spanie na lewym boku – ta pozycja zmniejsza nacisk na żyłę główną i ułatwia krążenie krwi.
 • Gimnastyka – nawet w końcówce ciąży możesz być aktywna fizycznie. Jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań, przyszła mama może ćwiczyć.
 • Żele na puchnięcie nóg w ciąży – zwykle zawierają wyciąg z kasztanowca, mentol lub diosminę. Substancje te wpływają pozytywnie na naczynia krwionośne i zmniejszają ryzyko opuchlizny.

Przy opuchliźnie nóg ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia krwi i oddawanie do analizy moczu, aby sprawdzić, czy nie ma w nim białka. Takie badania zwykle zleca lekarz na każdej wizycie kontrolnej.

Obrzęki nóg w ciąży – kiedy do lekarza?

Przyszła mama wymaga konsultacji lekarskiej, jeżeli:

 • nogi puchną przed 36. tygodniem ciąży,
 • opuchlizna w ciąży utrzymuje się rano – to może być objaw choroby nerek lub nadciśnienia spowodowanego ciążą,
 • opuchlizna jest duża, widać ją nie tylko na nogach, ale również na rękach i twarzy oraz nie znika po nocnym odpoczynku – tak może (ale nie musi!) objawiać się stan przedrzucawkowy.

Stan przedrzucawkowy (gestoza), zwany również zatruciem ciążowym, prowadzi do groźnych dla dziecka drgawek (rzucawka). Ich skutkiem bywa np. odklejenie się łożyska. To poważne powikłanie zagrażające mamie i dziecku. O stanie przedrzucawkowym może świadczyć również ból głowy i zaburzenia widzenia.

Przyczynę dużych obrzęków w ciąży zawsze trzeba wyjaśnić. Lekarz sprawdzi, czy nie masz podwyższonego ciśnienia krwi (o nadciśnieniu mówimy przy wartościach powyżej 140/90 mmHg) i białkomoczu (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich i tworzą się obrzęki).

Spuchnięta jedna noga w ciąży

Opuchnięcie jednej nogi w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju, zwłaszcza jeśli puchnie lewa noga. Niektóre osoby mają tendencję do puchnięcia lewej nogi. Jest to skutek zwężenia od urodzenia lewej żyły biodrowej wspólnej (zespół May-Thurner).

Przyczyny obrzęku jednej kończyny mogą być różne, należy do nich również groźna zakrzepica. Dlatego objaw ten zawsze należy skonsultować z lekarzem. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę puchnięcia nogi, co ułatwi rozwiązanie problemu – jeszcze przed porodem lub już po nim.

Zobacz także:

Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama