
Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, pewnie w ciąży chciałabyś dalej ćwiczyć? Brawo! Powinnaś tylko dostosować ćwiczenia do swoich obecnych możliwości i samopoczucia.
A może do tej pory nie ćwiczyłaś? To nic, tym bardziej warto teraz o to zadbać, żeby lepiej przygotować się do porodu. Wtedy wcześniej dostrzeżesz korzyści – dzięki ćwiczeniom zmniejszą się dolegliwości kolejnych miesięcy ciąży. Możesz wybrać zajęcia dla przyszłych mam lub ogólne (poproś wtedy instruktora o odpowiednie ćwiczenia). Upewnij się też u swojego lekarza, czy dany sport jest dla ciebie wskazany. Masz do wyboru kilka rodzajów ćwiczeń w ciąży.
Aqua fitness w ciąży
Gimnastyka w wodzie jest jedną z najbezpieczniejszych i najzdrowszych form ruchu. Ćwiczenia w basenie nie obciążają stawów ani kręgosłupa. Zanurzenie w wodzie daje poczucie lekkości, tak utęsknione w zaawansowanej ciąży. To fantastyczny sposób na usprawnienie całego ciała.
Jak wygląda trening: zajęcia odbywają się na pływalni, pod okiem instruktora, który stoi na brzegu lub w wodzie,
i pokazuje kolejne ruchy. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Zajęcia mogą odbywać się w płytkiej wodzie (do pasa),
w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) lub głębokiej (stopy nie dotykają dna), wtedy korzysta się ze specjalnych pasów zwiększających wyporność. Do większości ćwiczeń używa się akcesoriów, które zwiększają opór: rurek piankowych, pasów i rękawic. Czasem przydają się deski do nauki pływania. Dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej. Trening trwa około 30 minut.
Co daje: odciąża stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa ich elastyczność, podobnie dzieje się ze ścięgnami i więzadłami. Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, relaksują, wyciszają, odstresowują.
Dla kogo: dla wszystkich – dla kobiet we wczesnej ciąży i w zaawansowanej. Aqua fitness mogą trenować mamy wysportowane, początkujące, mające kłopoty z kręgosłupem. Nie trzeba umieć pływać.
Gimnastyka a ciąża
Niektóre kluby sportowe prowadzą specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Każdy z nich ma odmienny program ćwiczeń. Jedno jest wspólne: są one tak dobrane, by nawet mało aktywne i mało wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając ciało i przygotowując je do porodu. To forma aktywności dla kobiet wolących zajęcia na lądzie oraz tych, którym nie zaleca się ćwiczeń w wodzie. Do treningu potrzebujesz jedynie wygodnego stroju. Niektóre ośrodki wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań.
Jak wygląda trening: może zawierać elementy różnych programów treningowych:
- ćwiczenia z dużymi piłkami,
- gimnastyka na macie,
- nauka prawidłowego oddychania i relaksu.
Trening powinien być dostosowany do każdego trymestru ciąży.
Co daje: gimnastyka dla kobiet w ciąży usprawnia ciało, koryguje postawę, uczy prawidłowego zachowania się podczas wykonywania codziennych czynności, uelastycznia mięśnie dna miednicy, ćwiczy prawidłowe oddychanie (co przyda się podczas porodu), uczy technik relaksacyjnych.
Dla kogo: zarówno dla aktywnych i wyćwiczonych przyszłych mam, jak i dla tych, które dopiero chcą rozpocząć gimnastykę.
Joga w ciąży
To zestaw ćwiczeń i medytacji, które niektórzy wykonują, żeby rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić ciało, a inni – by odprężyć umysł. Kobietom w ciąży potrzebne jest i jedno, i drugie – dzięki jodze można zadbać o swoją sylwetkę, zrelaksować się i przygotować do porodu. Joga dla ciężarnych to łagodniejsze wydanie asan, czyli ćwiczeń jogi.
Jak wygląda trening: na lekcjach dla ciężarnych wykonuje się wybrane i uproszczone wersje klasycznych asan. Mamy początkujące uczą się prostych pozycji jogi w ciąży, by nie czuły zbyt dużego napięcia i zmęczenia.
Co daje: przygotowuje stawy i kręgosłup do noszenia większego ciężaru, zapobiega bólom pleców. Ułatwia oddychanie, zapewniając dobry dopływ tlenu do nienarodzonego maleństwa. Asany poprawiają krążenie krwi i trawienie, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciążowych dolegliwości: obrzęków, żylaków, wzdęć i zgagi. Joga pomaga utrzymać przyrost masy ciała w granicach normy, a także uelastycznia biodra, miednicę i wnętrza ud.
Dla kogo: na rozpoczęcie praktyki jogi nigdy nie jest za późno. Jeżeli nie miałaś nigdy wcześniej styczności z asanami, to po konsultacji ze swoim lekarzem możesz rozpocząć ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Jako zaawansowana jogini możesz wykonywać swoje dotychczasowe ćwiczenia, oczywiście przy zachowaniu zasad ostrożności.
Czytaj i dyskutuj na forum >>
jaka_ja: Kochane, czy ćwiczycie będąc w ciąży...???