Reklama

Zatrucie ciążowe to bardzo poważna dolegliwość u przyszłych mam – niestety, jej przyczyny nie są do końca znane. Uważa się, że za wystąpienie zatrucia ciążowego odpowiadają pewne predyspozycje genetyczne oraz zła dieta. Na gestozę cierpi co 7-8 kobieta w ciąży. Zwykle zatrucie ciążowe jest łatwe do rozpoznania, gdyż wiąże się z wystąpieniem konkretnego zestawu objawów.

Reklama

Spis treści:

Co to jest zatrucie ciążowe?

Zatrucie ciążowe (gestoza, stan przedrzucawkowy, preeklampsja lub nadciśnienie indukowane ciążą) to zespół charakterystycznych objawów występujących wyłącznie przy tym schorzeniu. Gestoza pojawia się przeważnie w drugiej połowie ciąży u kobiet rodzących po raz pierwszy, w ciąży mnogiej oraz u ciężarnych po 35. roku życia. Na wystąpienie gestozy narażone są szczególnie kobiety cierpiące na nadwagę i otyłość, przewlekłą chorobę nerek lub cukrzycę. Zatrucie ciążowe może być niebezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i płodu.

Wyróżnia się gestozę wczesną i późną. Zatrucie ciążowe wczesne jest wynikiem zmian hormonalnych i objawia się nudnościami i wymiotami w godzinach porannych w pierwszej połowie ciąży, które jednak mogą się przedłużyć i trwać cały dzień. Najczęściej mija samoistnie, mimo to nie warto zatajać tych objawów przed ginekologiem.

Gestoza późna pojawia się po 20 tygodniu ciąży i charakteryzuje się dwoma etapami:

  • Stan przedrzucawkowy – oznacza rozwój hipertonii, czyli nadciśnienia tętniczego, występowanie białka w moczu oraz obrzęki ciała.
  • Rzucawka ciążowa – zespół objawów stanu przedrzucawkowego w połączeniu z napadami drgawek.

U ciężarnych obrzęki nóg nie są patologią. Niepokojące są obrzęki uogólnione, obecne rano, po przespanej nocy i obejmujące nie tylko kończyny dolne, ale również kończyny górne, twarz oraz brzuch.

Przyczyny gestozy i grupa ryzyka

Najbardziej zagrożone zatruciem ciążowym są kobiety w ciąży po 40. roku życia, chore na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek oraz te, które już przed ciążą cierpiały na nadciśnienie. Według niektórych teorii dolegliwość ta może być dziedziczna. Zwiększone ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego istnieje również w ciąży wielopłodowej. Coraz częściej następuje także w wyniku nieprawidłowego odżywiania się: spożywanie zbyt dużej ilości cukru oraz przy niedoborze witaminy C, witaminy E i magnezu.

Do czynników ryzyka wystąpienia zatrucia ciążowego zalicza się także:

Objawy gestozy

Zatrucie ciążowe diagnozuje się podczas rutynowego badania w ciąży, kiedy wystąpi chociaż jeden z poniższych objawów:

  • nadciśnienie tętnicze krwi (do 140/90 i wyższe),
  • obrzęki kończyn i twarzy,
  • obecność białka w moczu.

Z czasem do pierwszych objawów stanu przedrzucawkowego dochodzą kolejne. Objawami, które mogą świadczyć o zbliżającej się rzucawce, są:

Sam atak rzucawki przypomina atak padaczki, a zwiastować go mogą m.in. zaburzenia widzenia i świadomości, zawroty i silny ból głowy, ból brzucha, wymioty. Rzucawka bezwzględnie wymaga interwencji lekarskiej, może bowiem spowodować śmierć matki i płodu.

Powikłania zatrucia ciążowego

W wyniku zatrucia ciążowego może dojść do niedokrwienia macicy. Powoduje to zmiany w tkance łożyska. Nawet lekkie zatrucie ciążowe stanowi poważne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Gestoza może prowadzić do:

  • zahamowania wzrostu płodu,
  • małowodzia (niedobór płynu owodniowego),
  • przedwczesnego odklejenia łożyska,
  • niedotlenienia płodu,
  • poronienia,
  • obumarcia płodu,
  • niepełnosprawności umysłowej dziecka,
  • porodu przedwczesnego.

Leczenie zatrucia ciążowego

Ponieważ dokładna przyczyna gestozy nie jest znana, leczyć można tylko objawy. Jeśli lekarz podejrzewa zatrucie ciążowe, kieruje ciężarną do szpitala. Tam przyszła mama jest dokładnie badana.

Istotną funkcję w leczeniu gestozy pełni odpowiednia dieta na nadciśnienie. Przede wszystkim chodzi o dostarczanie prawidłowych ilości białka, witamin i potrzebnych pierwiastków, szczególnie magnezu i wapnia. Należy unikać soli i wzbogacić jadłospis o źródła pełnowartościowego białka. Jeśli leczenie przyniosło efekty – ciężarna wypisywana jest ze szpitala z zaleceniem pomiaru ciśnienia i kontroli białkomoczu dwa razy w tygodniu aż do porodu. Zaleca się także dużo odpoczynku i ograniczenie soli w diecie.

Zatrucie ciążowe: kiedy jechać do szpitala?

Im szybciej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym leczenie gestozy jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Mają w tym pomóc: regularna kontrola ciśnienia, ciężaru ciała, badania moczu i krwi. Jeśli ginekologa zaniepokoją wyniki lub pojawią się objawy rzucawki, lekarz kieruje kobietę do szpitala.

Podczas hospitalizacji pacjentce podawane są preparaty przeciwnadciśnieniowe mające na celu utrzymanie ciśnienia krwi poniżej 150/80-100 mm Hg. Wykonuje się także morfologię krwi, badanie elektrolitów oraz ocenia się czynność nerek w kierunku białkomoczu. Mogą także być konieczne wlewy dożylne w celu uzupełnienia niedoborów. Jeśli ciśnienie nadal jest wysokie, konieczna jest dalsza hospitalizacja. Jeśli leczenie nie przynosi efektów, przy ciąży donoszonej zaleca się zakończenie jej przez cesarskie cięcie.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jeden z objawów zatrucia ciążowego, np. nagły wzrost ciśnienia, nie zwlekaj i dzwoń po karetkę lub jak najszybciej udaj się do szpitala!

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama