Ćwiczenia w ciąży: jak ćwiczyć, żeby najbardziej na tym skorzystać
Ćwiczenia w ciąży czasem wzbudzają wątpliwości przyszłych mam. Jednak jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, przyszła mama nie powinna bać się aktywności fizycznej. Mało tego, obecnie uważa się, że zdrowa ciąża to taka, w której przyszła mama ćwiczy. Jakie są bezpieczne i zakazane ćwiczenia w ciąży?
Badania pokazują, że dzięki ćwiczeniom w ciąży kobieta może zredukować bóle kręgosłupa oraz poprawiać kondycję mięśni. Aktywność fizyczna ma także korzystny wpływ na pracę jelit, dodaje energii przyszłej mamie i relaksuje. Ćwiczenia w ciąży sprawiają, że ciało kobiety jest lepiej przygotowane do porodu i połogu oraz szybciej wraca do formy sprzed ciąży, a płód jest lepiej dotleniony i odżywiony. Natomiast brak aktywności fizycznej może prowadzić do otyłości czy nadciśnienia.
Spis treści:
- Ćwiczenia w ciąży
- Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – wskazane i zakazane
- Czy można ćwiczyć w 1 trymestrze ciąży
- Jak często ćwiczyć w ciąży?
Ćwiczenia w ciąży
Kręgosłup w ciąży jest bardzo mocno obciążony, zmienia się także środek ciężkości, dochodzi od większego obciążenia stawów i rozluźnienia więzadeł. Dlatego ćwiczenia powinny być dostosowane do potrzeb i ograniczeń przyszłej mamy. Ciężarna powinna wzmacniać mięśnie pleców oraz mięśnie skośne brzucha (mięśni prostych brzucha nie wolno ćwiczyć!), warto także rozciągać się i wprowadzić ćwiczenia oddechowe. Brzuszki w ciąży nie są zalecane!
Ciąża to nie jest czas na budowanie mięśni i wytrzymałości. Teraz liczą się precyzja i spokojne wykonywanie ćwiczeń w celu wzmocnienia całego ciała. Świetnym pomysłem będzie pilates lub joga dla ciężarnych. Oprócz delikatnego rozciągania i wzmacniania mięśni te rodzaje ćwiczeń w ciąży zapewniają też ważne ćwiczenia oddechowe. Specjaliści są zgodni, że taka aktywność świetnie przygotowuje ciało do akcji porodowej. Dobrym pomysłem będzie także taniec. Podczas takiego treningu pracuje całe ciało, a wody płodowe amortyzują wszelkie wstrząsy – dla malucha to może być przyjemne kołysanie. Tego rodzaju aktywność pomaga wzmacniać mięśnie oraz ćwiczyć koordynację ruchową, poprawia też pracę układu krążenia i oddechowego.
Woda pozwala odciążyć kręgosłup i stawy, dlatego pływanie może być także świetnym pomysłem na trening dla przyszłej mamy. Ciężarna powinna pływać spokojnie, bez przemęczania się ok. 30-40 minut. Basen w ciąży nie jest jednak najlepszym pomysłem dla pań, które mają problem z infekcjami intymnymi, chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy cholestazę.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – bezpieczne i zakazane
Jeśli przed ciążą kobieta była aktywna fizycznie, może kontynuować w ciąży wcześniej uprawiane sporty. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, zmniejszyć intensywność ćwiczeń, ewentualnie także czas ich trwania. Ważne jest, aby nie przekraczać tętna 140 uderzeń serca na minutę i minimalizować ryzyko upadku.
Nieaktywne przed ciążą kobiety mogą po zajściu w nią zacząć ćwiczyć, ale powinny się z tym wstrzymać do zakończenia pierwszego trymestru. Powinny też uzyskać zgodę lekarza na ćwiczenia i unikać sportów, które grożą upadkiem czy zderzeniem się z kimś (np. koszykówka).
Bezpieczne ćwiczenia w ciąży
Za bezpieczne ćwiczenia w ciąży uważa się:
- ćwiczenia na piłce,
- pilates,
- jogę w ciąży,
- marsz,
- nordic walking,
- pływanie,
- aqua aerobik,
- ćwiczenia ma maszynach cardio (rowerek stacjonarny, maszyna eliptyczna, orbitrek, suche wiosła),
- proste ćwiczenia siłowe z niewielkim obciążeniem.
Wcześniej biegające panie mogą kontynuować treningi biegowe. Pozostałe panie raczej powinny postawić na marsz z kijami lub bez nich.
Ćwiczenia w ciąży zakazane
Na liście sportów, których nie powinny uprawiać ciężarne, znajdują się:
- jazda konna,
- terenowa jazda na rowerze (np. MTB),
- surfing,
- żeglarstwo,
- nurkowanie,
- tenis,
- narciarstwo i snowboarding,
- jazda na rolkach/łyżwach,
- sporty ekstremalne,
- sporty walki,
- intensywne rozciąganie,
- dźwiganie ciężarów.
Większość z nich związana jest ryzykiem odniesienia urazu (uderzenia czy upadku), które w ciąży mogą być niebezpieczne dla przyszłej mamy i płodu. Nurkowanie i dźwiganie ciężarów z kolei mogą zwiększać ciśnienie krwi, co jest niekorzystne dla płodu.
Czy można ćwiczyć w 1. trymestrze ciąży
Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży nie są zalecane. Nie oznacza to jednak, że musisz zupełnie zrezygnować z aktywności fizycznej. Warto w tym czasie oddawać się długim spacerom. Możesz także ćwiczyć w domu, np. mięśnie Kegla, wprowadzić ćwiczenia oddechowe, czy też delikatne krążenia bioder na piłce. Lekarze czasem pozwalają na trening w pierwszym trymestrze paniom, które wcześniej były bardzo aktywne fizycznie. Jednak za każdym razem ginekolog powinien indywidualnie ocenić, czy i kiedy kobieta może zacząć ćwiczyć. Zazwyczaj lekarze zgadzają się na większą aktywność po 12 tygodniu ciąży.
Jak często ćwiczyć w ciąży?
Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów (ACOG) trening zdrowotny kobiety ciężarnej powinien być powtarzany trzy razy w tygodniu lub częściej. Wiele jednak zależy od samej ciężarnej, jej kondycji sprzed ciąży, a także przebiegu samej ciąży. Nie bez znaczenia będzie motywacja, samopoczucie i ilość czasu, jakim dysponuje przyszła mama. Jednak zdecydowanie warto znaleźć czas na ćwiczenia w ciąży.
Badania naukowe opublikowane w czerwcu 2020 r. wykazały, że mleko matek, które w ciąży regularnie ćwiczą, może zawierać składniki zabezpieczające dziecko na całe życie przed wysokim ryzykiem zachorowania na poważne choroby – cukrzycę, choroby serca i otyłość!
Źródło: Johan E. Harris, Kelsey M. Pinckard, Katherine R. Wright, Lisa A. Baer, Peter J. Arts, Eaman Abay, Vikram K. Shettigar, Adam C. Lehnig, Bianca Robertson, Kendra Madaris, Tyler J. Canova, Clark Sims, Laurie J. Goodyear, Aline Andres, Mark T. Ziolo, Lars Bode, Kristin I. Stanford. Exercise-induced 3′-sialyllactose in breast milk is a critical mediator to improve metabolic health and cardiac function in mouse offspring. Nature Metabolism, 2020
Zobacz także: