Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Glukoza w moczu w ciąży musi być regularnie badana, najlepiej nawet raz w miesiącu. Najlepiej jest, gdy nie stwierdza się jej obecności. Wykrycie glukozy w moczu ciężarnej to sygnał, że mogło dojść do rozwoju cukrzycy.
Glukozę w moczu w ciąży bada się w ramach ogólnego badania moczu w ciąży. Badaniem uzupełniającym w kierunku cukrzycy ciężarnych jest badanie poziomu glukozy we krwi, a także krzywa cukrowa. Obecność glukozy w moczu w ciąży w niewielkiej ilości nie musi od razu budzić niepokoju. Dalszej diagnostyki wymaga duża ilość glukozy w moczu oraz rosnąca jej ilość z badania na badanie.
Spis treści:
- Glukoza w moczu w ciąży – normy
- Co oznacza obecność glukozy w moczu w ciąży?
- Czy przy cukrzycy ciążowej zawsze występuje glukoza w moczu?
- Wysoki poziom glukozy w ciąży – objawy
Glukoza w moczu w ciąży – normy
Normą jest brak glukozy w moczu w ciąży, co na wyniku badania może być oznaczone symbolem „-”, lub mała ilość. Przy podwyższonym poziomie cukru w moczu, korzysta się z następujących oznaczeń:
- „+” – oznacza małą ilość glukozy w moczu,
- „++” – oznacza umiarkowaną ilość glukozy w moczu,
- „+++” – oznacza wysokie stężenie cukru w moczu.
Wynik badania interpretuje się, odczytując także poziom cukru we krwi na czczo – norma to 3,9–5,5 mmol/l.
Co oznacza obecność glukozy w moczu w ciąży?
Przyczyną podwyższonej ilości glukozy w moczu podczas ciąży może być zmiana w pracy nerek. Chodzi o tzw. obniżenie progu nerkowego glukozy. U zdrowej osoby niebędącej w ciąży próg ten wynosi 180 mg/dl. Jeśli we krwi jest więcej cukru, przenika on do moczu.
U ciężarnych próg nerkowy glukozy jest niższy (poniżej 150 mg/dl). To oznacza, że w ciąży glukoza może przenikać do moczu przy niższym stężeniu cukru we krwi. Jeśli odbieramy wynik badania moczu i widzimy, że poziom glukozy w moczu jest nieznacznie podwyższony, prawdopodobnie doszło właśnie do tego zjawiska.
Znaczne podwyższenie poziomu glukozy w moczu w ciąży lub wzrastająca z badania na badanie ilość glukozy w moczu w moczu mogą świadczyć o cukrzycy ciążowej. Tak zwykle jest, gdy również badanie krwi na czczo wykazuje zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
Gdy stwierdzone zostanie podwyższenie poziomu glukozy w moczu, ciężarną kieruje się na powtórne badanie i zaleca dietę z ograniczoną zawartością cukru.
Wysoki i zwiększający się w kolejnych badaniach poziom glukozy w moczu ciężarnej może świadczyć o:
- zapaleniu dróg moczowych (stwierdza się też bakteriomocz i leukocyty w moczu w ciąży),
- chorobie nerek lub zatruciu ciążowym (stwierdza się też białko w moczu w ciąży),
- cukrzycy ciążowej.
W diagnozowaniu cukrzycy ciążowej, obok badania glukozy w moczu w ciąży, ważne jest badanie poziomu cukru we krwi na czczo. Jeśli wynik tego badania mieści się w zakresie:
- poniżej 5,5 mmol (99 mg/dl) – wynik prawidłowy, co znaczy, że kobieta powinna w terminie (między 24. a 28. tygodniem ciąży) wykonać krzywą cukrową w ciąży, czyli test obciążenia glukozą,
- 5,6-9 mmol (100-125 mg/dl) – jak najszybciej wykonuje się test obciążenia glukozą,
- powyżej 9 mmol (126 mg/dl) w co najmniej dwóch kolejnych badaniach – świadczy o cukrzycy.
Jeśli w moczu stwierdza się podwyższony poziom glukozy, a glukoza we krwi na czczo wychodzi prawidłowa, wtedy można podejrzewać, że wystąpiły zaburzenia w pracy cewek nerkowych.
Czy przy cukrzycy ciążowej zawsze występuje glukoza w moczu?
Przy rozwiniętej cukrzycy ciążowej poziom cukru we krwi znacznie przekracza próg nerkowy glukozy u ciężarnych, więc cukier w dużej ilości przenika do moczu. Z tego względu cukrzyca ciężarnych zawsze wiąże się z dwoma objawami:
- podwyższonym stężeniem glukozy w moczu,
- podwyższonym stężeniem cukru we krwi na czczo.
Aby móc zdiagnozować cukrzycę ciężarnych muszą wystąpić oba te objawy. Także krzywa cukrowa wychodzi wtedy nieprawidłowa.
Wysoki poziom glukozy w ciąży – objawy
Czasami lekarz kieruje ciężarną na badanie glukozy w moczu, gdy występują inne objawy cukrzycy:
- stwierdzone zostanie podwyższony poziom cukru we krwi na czczo,
- gdy wystąpią objawy cukrzycy: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, świąd skóry, znaczne przybieranie na wadze, przewlekłe zmęczenie, częste infekcje intymne lub dróg moczowych, senność, mdłości, infekcje skóry, zbyt szybki wzrost płodu.
Badanie glukozy w moczu bada się także podczas kontrolowania istniejącej już cukrzycy.
Przeczytaj też: