Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Erytrocyty w moczu w ciąży
Pixel-Shot/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Erytrocyty w moczu w ciąży – co oznaczają, normy, leczenie

Erytrocyty mogą pojawiać się w moczu ciężarnej w znikomej liczbie. Gdy norma zostanie przekroczona, konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż obecność erytrocytów w moczu w ciąży może być objawem wskazującym np. na nieprawidłowości w działaniu układu moczowego. Sprawdź, jakie są normy oraz przyczyny występowania krwinek czerwonych w moczu ciężarnej.

Erytrocyty to krwinki czerwone, które zawierają hemoglobinę i transportują tlen. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, erytrocyty nie przedostają się do moczu. Zwykle ich obecność, poza pojedynczymi krwinkami, świadczy o toczącym się procesie chorobowym. Przekroczenie normy erytrocytów w moczu ciężarnej zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.

Obecność erytrocytów w moczu sprawdza się w ramach badania moczu w ciąży.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Erytrocyty w moczu w ciąży – normy

Za normę uznaje się obecność 3-4 erytrocytów w polu widzenia (podczas oglądania próbki moczu pod mikroskopem). Jeżeli erytrocytów w moczu ciężarnej jest 5 lub więcej, wtedy mówi się o krwinkomoczu. Wynik powyżej 1000 erytrocytów w polu widzenia oznacza krwiomocz.

Poza liczeniem erytrocytów, w laboratorium określa się, czy są to erytrocyty świeże, czy wyługowane. Te pierwsze wyglądają jak zwykłe, zdrowe czerwone krwinki (są czerwone, okrągłe i mają wklęsły środek), a wyługowane są od nich bledsze i nie mają wklęsłego środka.

Co oznaczają erytrocyty w moczu?

Obecność erytrocytów w moczu w ciąży może świadczyć o bardzo różnych schorzeniach – od prozaicznych po poważne. Dlatego niezbędna może okazać się dalsza diagnostyka.

Najczęstszą przyczyną obecności erytrocytów w moczu w ciąży są infekcje dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza w ciąży. Wynika to z faktu, że ciężarne są w większym stopniu narażone na zakażenia bakteryjne, ale też z tego, że rosnąca macica utrudnia odpływ moczu z pęcherza, co zwiększa ryzyko infekcji.

Innymi przyczynami obecności czerwonych krwinek w moczu są:

  • kamica dróg moczowych,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • rak pęcherza lub nerek,
  • toczeń,
  • cukrzyca.

Erytrocyty świeże w moczu w ciąży wskazują na chorobę dolnych dróg moczowych. Erytrocyty wyługowane sugerują problemy z nerkami.

Erytrocyty w moczu: leczenie

Krwionkomocz i krwiomocz są jedynie niespecyficznym objawem, co oznacza, że nie wskazują jednoznacznie na konkretną przyczynę. Dlatego lekarz stawia diagnozę opierając się nie tylko na wyniku badania laboratoryjnego, ale też na wywiadzie, czyli zebraniu informacji o ewentualnych innych objawach. W razie potrzeby zleca dodatkowe badania, które pozwolą wykluczyć część przyczyn lub wskazać jedną z nich.

Leczenie zależy od postawionej diagnozy, a czasami też od zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze unika się stosowania jakichkolwiek leków, ale niektóre z nich można już np. zastosować w II. lub III. trymestrze do leczenia zapalenia dolnych dróg moczowych.

Sprawdź także:

Erytrocyty w ciąży
Rafael Ben-Ari/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Erytrocyty w ciąży – normy, o czym świadczą nieprawidłowości
Erytrocyty w ciąży oznacza się przy każdym badaniu krwi kobiety spodziewającej się dziecka. Erytrocyty to czerwone krwinki, które obecne są we krwi każdego człowieka. Ich liczba, gdy jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może wskazywać na nieprawidłowości w stanie zdrowia.

Erytrocyty w ciąży, tak jak i wtedy, gdy ciąży nie ma, pełnią bardzo ważną funkcję – transportują tlen do tkanek i komórek całego ciała. Pobierają go z pęcherzyków płucnych i dzięki temu, że są bardzo elastyczne, mogą podróżować nawet najmniejszymi naczyniami krwionośnymi. Transport tlenu możliwy jest dzięki temu, że krwinki zawierają hemoglobinę, a ona zwiera hem, który w odpowiednich warunkach uwalnia związany w płucach tlen. Erytrocyty powstają w szpiku kostnym i pełnią swoją funkcje przez 120 dni, po czym zostają usunięte przez wątrobę i śledzionę. Co 60 sekund szpik produkuje 2,6 miliona czerwonych krwinek. Do tego potrzebuje witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C, B6 i E. Liczba czerwonych krwinek we krwi zależy od płci, wieku, trybu życia i stanu – w ciąży ich liczebność ulega zmianie. Spis treści: Erytrocyty we krwi w ciąży Niskie erytrocyty w ciąży Podwyższone erytrocyty w ciąży Erytrocyty w ciąży w moczu Erytrocyty we krwi w ciąży Liczbę erytrocytów we krwi ciężarnej oznacza się z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej w ramach morfologii w ciąży . Na wyniku odczytuje się tę liczbę przy oznaczeniu RBC (red blood cells). U kobiet niebędących w ciąży norma RBC wynosi 3,5-5,2 miliona krwinek na mikrolitr (μl) krwi. W ciąży krew jest bardziej rozrzedzona, więc liczba czerwonych krwinek często jest w mikrolitrze mniejsza. Erytrocyty w ciąży – norma wynosi: 2-5,4 mln/μl. Poza liczbą czerwonych krwinek ważna w ciąży jest także hemoglobina, którą na wyniku badania oznacza się Hb lub Hgb. Jej poziom nie powinien być niższy niż 11 g/l (6,8 mmol/l) w pierwszym trymestrze oraz 10,5 g/L (6,5 mmol/L) w pozostałych trymestrach. Wynik RBC w ciąży poniżej 2 mln/μl lub zbyt mała ilość hemoglobiny może oznaczać niedokrwistość lub anemię fizjologiczną....

Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży
Chatsikan/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – co oznaczają, jak je leczyć?
Fosforany bezpostaciowe w moczu ciężarnej nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli nie występują inne wskaźniki sugerujące, że w organizmie dzieje się coś nietypowego. Same fosforany bezpostaciowe są naturalnym składnikiem moczu zasadowego lub o odczynie obojętnym.

Fosforany bezpostaciowe, inaczej zwane fosforanami amorficznymi, mogą być wykryte (lub nie) podczas wykonywania okresowego badania moczu w ciąży . Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – przyczyny Fosforany bezpostaciowe mogą pojawić się w moczu. W ich skład wchodzi fosfor, którego poziom w organizmie regulują nerki. Gdy podaż fosforu w diecie jest duża, nerki wydalą go z organizmu w postaci fosforanów wraz z moczem. To dlatego obecność fosforanów bezpostaciowych w moczu ciężarnej nie powinna być sygnałem alarmowym . Stężenie bezpostaciowych fosforanów w moczu zależy od diety i ilości wypijanych płynów. Jeśli poza tym parametry moczu są w normie, nie ma podstaw do niepokoju. Inaczej jest, gdy dochodzi do kamicy fosforanowej lub infekcji dróg moczowych. Kamica fosforanowa – mamy z nią do czynienia wtedy, gdy w moczu są obecne fosforany bezpostaciowe i obserwuje się zwiększony ciężar właściwy moczu. Jest to rzadka odmiana złogów nerkowych, do których najczęściej dochodzi w wyniku: infekcji dróg moczowych, diety bogatej w fosforany, niedostatecznego nawodnienia organizmu, niedoboru witamin z grupy B i magnezu. Infekcja dróg moczowych – w moczu poza fosforanami bezpostaciowymi obserwuje się wtedy leukocyty lub/i bakterie. Konieczne jest wykonanie posiewu moczu i rozpoczęcie leczenia. Liczne fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży Obecność licznych albo bardzo licznych fosforanów w moczu najczęściej jest skutkiem tego, że dieta ciężarnej obfituje w fosforany . Dzieje się tak, gdy ciężarna jada dużo warzyw, ale też, gdy pije dużo słodzonych napojów gazowanych. Obecność w moczu erytrocytów i fosforanów jednocześnie zwykle świadczy o tym, że nadmiar fosforanów podrażnił błonę śluzową dróg moczowych. Nieliczne fosforany bezpostaciowe w moczu w...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta