Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kolka nerkowa w ciąży
Adobe Stock/Viacheslav Yakobchuk
Zdrowie w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży: objawy, gdzie i jak długo boli, domowe sposoby, kiedy do lekarza

Kolka nerkowa w ciąży to przypadłość, która powoduje nie tylko ból fizyczny, ale i niepokój przyszłej mamy. Sprawdź, czy grozi ci przedwczesny poród albo cesarskie cięcie. Na najczęstsze pytania o kolkę w ciąży odpowiada nasz ekspert, ginekolog położnik Renata Jaczyńska.

Kolka nerkowa (w ciąży i nie tylko) to objawy kamicy nerkowej (moczowej). Przy tej dolegliwości w nerkach zbiera się piasek, który za jakiś czas może (choć nie musi) przekształcić się w kamienie nerkowe. Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci kłujący ból nerek, przeczytaj, czy jest się czym martwić i co zrobić, by uniknąć przedwczesnego porodu albo cesarskiego cięcia.

Spis treści: 

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny

Kolka nerkowa w ciąży najczęściej jest spowodowana obecnością kamieni w drogach moczowych, czyli kamicą nerkową (moczową). Kamienie te raczej pojawiają się już wcześniej, jeszcze przed ciążą. Dopóki są niewielkie i pozostają w miedniczce, można o nich nawet nie wiedzieć. 

Kolka nerkowa w ciąży: gdzie boli?

Ból przy kamicy nerkowej odczuwasz, gdy kamienie przesuwają się do moczowodu. Ból o różnym nasileniu odczuwany jest w dolnej części pleców, może promieniować do okolic krocza i pachwin.  

Czasem objawy kolki nerkowej pojawiają się u przyszłych mam, które nie mają kamicy nerkowej – macica uciska na prawy moczowód i dochodzi do zastoju moczu w nerce. Wtedy również możesz odczuwać dyskomfort oraz nieprzyjemny kłujący ból nerek.

Objawy kolki nerkowej (w ciąży i nie tylko)

Objawy kolki nerkowej to przede wszystkim ból w dole pleców. Jeśli ból wywołany jest uciskiem macicy na prawy moczowód — mija on wraz z oddaniem moczu. Do bólu czasem dołączają jednak inne objawy, takie jak gorączka, mdłości, a nawet wymioty.

Objawy kamicy nerkowej — jeśli nie są groźne — powinny ustąpić po kilku godzinach lub najwyżej po kilku dniach. Jeśli jednak ból nie mija, dołączają inne objawy, musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by rozpocząć leczenie kolki nerkowej.

Kolka nerkowa w ciąży: leczenie

Kamicę nerkową w ciąży trzeba leczyć, bo sprzyja zakażeniu dróg rodnych. 

Infekcje intymne w ciąży mogą w efekcie doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a to może być przyczyną porodu przed czasem. Niektóre mamy obawiają się, że z powodu kolki nerkowej ich poród może zakończyć się cesarką. Jednak cesarskie cięcie robi się z innych wskazań.

Kolka nerkowa w ciąży – domowe sposoby leczenia


Jeśli już odczuwasz kłujący ból, ale nie jest on długotrwały, zażyj leki rozkurczowe i połóż się w łóżku z termoforem, by rozgrzać bolące miejsce — może okazać się, że to odblokuje moczowód.

Kolka nerwowa w ciąży – kiedy do lekarza

Czasem jednak kolka nerkowa jest bardziej dokuczliwa i towarzyszą jej:

  • gorączka,
  • mdłości,
  • wymioty.

Te objawy kolki nerkowej w ciąży to znak, że musisz udać się do lekarza. 

W takich przypadkach zaleca się również przyjmować duże ilości płynów, by wypłukać piasek czy kamienie z nerek. Można również przyjmować niewielkie ilości leków przeciwbólowych. Kiedy konieczne będzie udanie do szpitala? Kiedy ból nie mija lub jest wyjątkowo dokuczliwy, najprawdopodobniej kamienie są zbyt duże, by organizm sam je wydalił. Wówczas potrzebna jest konsultacja chirurgiczna i usunięcie kamieni nerkowych. 


Zobacz też:

zgaga w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Zobacz nasz poradnikowy film, w którym podpowiadamy, jak sobie radzić, kiedy męczy cię zgaga, a przede wszystkim, co jeść, aby nie dokuczała. W ramach domowych sposobów na nadkwaśność w ciąży warto sięgnąć np. po awokado lub banana.

Sposoby na zgagę w ciąży to przede wszystkim unikanie ostrych potraw, ale również jedzenie produktów, które działają łagodząco. Zgaga w ciąży to dolegliwość niegroźna, ale nieprzyjemna i uciążliwa. W naszym filmie ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk wyjaśnia, skąd się bierze zgaga w ciąży oraz radzi co jeść, aby złagodzić jej objawy.     Domowe sposoby na zgagę w ciąży Co na zgagę w ciąży? Przede wszystkim powinnaś jeść produkty, które będą działały łagodząco. W przypadku dokuczliwej zgagi możesz: doraźnie zażyć lek rozkurczowy, wypić napar z siemienia lnianego, spożyć awokado lub zielonego banana. Dla wzmocnienia siły ochronnej śluzówki przewodu pokarmowego możesz także zażyć probiotyk . Przede wszystkim nie wolno jeść rzeczy, które nasilają zgagę. Jeśli więc w ciąży dokucza ci zgaga, przyjrzyj się także swojej diecie.   Zgaga w ciąży - jak sobie radzić? Główna przyczyna zgagi tkwi w tym, co jesz. Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć tego problemu w ciąży, powinnaś zrezygnować z: ostrych potraw, podrażniających śluzówkę przewodu pokarmowego; picia kawy. Zobacz także:  Co jeść w ciąży: ważne zalecenia eksperta Dolegliwości w ciąży – 8 typowych dolegliwości wg trymestru ciąży Jak uśmierzyć ból żołądka w ciąży? Czy to niebezpieczna dolegliwość?

brzuch w ciąży, ból brzucha w ciąży, kobieta w ciąży, dolegliwości ciążowe
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Ciążowe dolegliwości, o których musi wiedzieć twój lekarz
Wielu ciążowym kłopotom można zapobiec, w porę informując lekarza o niepokojących objawach. Sprawdź, czego nie powinnaś lekceważyć.
ból brzucha w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne? Co robić, gdy boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha w ciąży może być związany z powiększającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niektóre przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą jednak być groźne, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach ginekologowi.

Ból brzucha w ciąży, a także ból podbrzusza w ciąży, odczuwany jest przez wiele przyszłych mam. Bardzo często towarzyszy im od samego początku zajścia w ciążę i trwa nawet do porodu. Ból przypominający ten przed miesiączką może pojawiać się w pierwszych tygodniach. W zależności od tego, na jakim etapie jest ciąża, ból brzucha może mieć inną przyczynę. Sprawdź, jak właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży.   Spis treści:   Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży Ból brzucha w ciąży a przedwczesny poród Ból brzucha w ciąży jak na okres: czy to poród? Nie rób tego, jeżeli boli cię brzuch w ciąży Inne najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha i podbrzusza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dosyć częste. Przyczyny bólu, jego umiejscowienie i nasilenie mogą być jednak różne. Najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z: powiększającą się macicą, rozwojem dziecka, ruchami dziecka, ze skurczami przepowiadającymi poród, które występują pod koniec ciąży. Chociaż ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Wiele kobiet w 1. trymestrze ciąży odczuwa: napięcie w dole brzucha, ucisk na pęcherz moczowy, częstą potrzebę oddawania moczu, gazy i wzdęcia – działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit, zaparcia, ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz