Kiedy ciąża przebiega zdrowo, przyszła mama może czuć się spokojnie i bez przeszkód przygotowywać do nowej roli. Zdarza się jednak, że pojawiają się niepokojące objawy lub choćby przeziębienie i wówczas warto poradzić się specjalisty. Często na różnego rodzaju dolegliwości ciążowe wystarczające są domowe sposoby. Co jednak zrobić, gdy okazują się nieskuteczne, a z uwagi na panującą obecnie epidemię koronawirusa ciężarna nie chce iść do przychodni, by nie narażać się na ryzyko zarażenia? Bardzo pomocne są wówczas konsultacje lekarskie online. Kiedy umówić się na taką „wizytę” i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy!

Reklama

Spis treści:

Konsultacja online z ginekologiem – jak się przygotować?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ciężarna chce umówić się na kolejną rutynową wizytę, lepiej, żeby w tym czasie odbyła się ona w formie konsultacji telefonicznej lub internetowej. Jak się do niej przygotować? Zanim połączysz się z lekarzem, przyszykuj:

  • kartę ciąży,
  • wyniki wszystkich przebytych dotychczas badań,
  • spisaną listę pytań i wątpliwości, które chciałabyś omówić.

Zadbaj też o to, by zapewnić sobie przestrzeń do rozmowy, w której będzie cicho i nic nie będzie przeszkadzało, inaczej taka wizyta może się nie udać.

Zobacz także

Kiedy i jak zapisać się na konsultację internetową?

Taka niebezpośrednia wizyta z lekarzem prowadzącym ciążę jest możliwa, gdy w ciąży nie pojawiają się żadne komplikacje, a przyszła mama potrzebuje jedynie:

  • przedłużyć zwolnienie lekarskie,
  • otrzymać e-receptę,
  • uzyskać informacje na temat wyników badań laboratoryjnych,
  • porozmawiać ze specjalistą o nurtujących ją sprawach związanych z ciążą.

Aby zapisać się na wizytę, należy z dostępnych terminów na stronie internetowej wybrać dogodny dla siebie oraz nazwisko specjalisty, u którego ma odbyć się konsultacja. Wiele placówek wysyła przed wizytą sms z przypomnieniem o terminie i godzinie wizyty.

Konsultacja ciążowa w przychodni

W niektórych sytuacjach fizyczna obecność ciężarnej w przychodni jest niezbędna i wówczas, zamiast na telekonsultację, należy umówić bezpośrednią wizytę u ginekologa. Należy zrobić to, gdy:

  • pojawiają się niepokojące objawy, takie jak krwawienie, skurcze macicy,
  • ciężarna ma do wykonania USG referencyjne (genetyczne, połówkowe, w 3. trymestrze),
  • ciężarna musi mieć wykonane pobranie wymazów na GBS (35-36 tydzień ciąży),
  • ciąża jest wysokiego ryzyka.

Dla bezpieczeństwa warto, by udać się na taką wizytę samodzielnie, bez osoby towarzyszącej, jeśli tylko jest to możliwe.

Domowe sposoby leczenia dolegliwości w ciąży

W trakcie ciąży kobieta nie może zażywać wielu ogólnodostępnych środków leczniczych, gdyż mogłyby one zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Na szczęście na wiele dolegliwości skuteczne i wystarczające są naturalne, babcine sposoby ich uśmierzania. Domowymi sposobami można łagodzić ciążowe przypadłości, takie jak:

Kiedy jechać na pogotowie w ciąży?

Jeśli ciąża jest zagrożona albo pojawiły się objawy świadczące o komplikacjach, np. ciężarna przestała odczuwać ruchy dziecka, nie należy czekać, tylko jak najszybciej udać się do szpitala. Ważne jednak, by zrobić to naprawdę w ostateczności, ponieważ wszelkie placówki medyczne, a zwłaszcza szpitale, to miejsca zwiększonego ryzyka zarażenia koronawirusem. Dodatkowo należy zadbać o to, by czas spędzony w szpitalu był możliwie najkrótszy.

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana przyszła mama wie, jak dbać o zdrowie swoje i dziecka - nawet w trudnych czasach!

#mamabezporównania mamotoja.pl
mamotoja.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama