Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ból żołądka w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Ból żołądka w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy do lekarza

Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka mogą pomóc domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży – nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza. 

Ból żołądka w ciąży nie zawsze zwiastuje coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Może pojawiać się przy porannych mdłościach lub zgadze. Zwykle tej dolegliwości towarzyszą również inne symptomy, takie jak wymioty i nudności.

Jeśli jednak oprócz bólu żołądka lub brzucha pojawia się np. krwawienie z dróg rodnych, przedłużająca się biegunka – nie lekceważ tego i pilnie skonsultuj się z lekarzem. Ból żołądka w ciąży może być uciążliwy, szczególnie jeśli pojawia się w nocy. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić. 

Spis treści:

Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film

Ból żołądka w ciąży - przyczyny

Problemy z żołądkiem w ciąży mogą powodować następujące czynniki: 

 • nieodpowiednia dieta – ból żołądka w ciąży po jedzeniu może być spowodowany ciężkostrawnym jedzeniem. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, spożywasz dużo tłustych lub smażonych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w ciąży w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej.
 • zatrucie pokarmowe – możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się: wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie organizmu.
 • alergia pokarmowa – dolegliwości są wynikiem zjedzenie produktu, który uczula
 • ostre zapalenie trzustki u ciężarnych występuje niezwykle rzadko, zazwyczaj wiąże się także z kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu i okolicach pępka. Promieniuje on do kręgosłupa, stąd ból żołądka i pleców w ciąży może wskazywać właśnie na tę chorobę. 
 • wrzody żołądka – ból jest ostry i nasila się po zjedzeniu konkretnych produktów (np. kawa, cytrusy). Niezbędna jest konsultacja lekarska i odpowiednie leczenie. Ważne jest także, by kobieta przestrzegała odpowiedniej diety i unikała stresu. 
 • zmiany hormonalne – typowe dla okresu ciąży (więcej: czytaj niżej).

Ból żołądka na początku ciąży

Jeśli żadna z wyżej wymienionych przyczyn nie może być powodem dolegliwości, istnieje podejrzenie, że ból żołądka spowodowany jest zmianami hormonalnymi. Na tym etapie ciąży szybko wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej, co może także wpływać na odczuwanie dolegliwości: nudności, wymioty, ból żołądka.

Sprawy nie ułatwia powiększająca się macica, która zmienia układ narządów w jamie brzusznej. Organizm musi się do tego przyzwyczaić, zanim jednak to nastąpi, mogą pojawiać się bóle brzucha, w tym żołądka. Towarzyszyć może temu też refluks żołądkowo-przełykowy lub zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w żołądku w ciąży. To również może powodować ból. 

Bólom żołądka w ciąży sprzyja także stres. Jeśli z jakiegoś powodu przyszła mama odczuwa niepokój i lęk, jest stale podenerwowana, może to spowodować dolegliwości.

Ból żołądka w ciąży - jak leczyć?

Jak radzić sobie z bólem żołądka w ciąży? Ciężarna nie powinna zażywać żadnych leków na własną rękę. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, można wykorzystać domowe sposoby na ciążowe dolegliwości.

Pomocne będą napary z:


Miksturę z siemienia lnianego można też wypijać w całości (jeśli siemię jest zmielone).

Co jeść na ból żołądka w ciąży?

Podstawą zachowania żołądka w dobrej formie jest zdrowe, lekkostrawne jedzenie. Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Jako przyszła mama szczególnie powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz i nie ulegać niezdrowym zachciankom.

W codziennym menu nie powinno zabraknąć:

 • warzyw,
 • owoców,
 • świeżo wyciskanych soków owocowych,
 • produktów mlecznych.

Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży?

Koniecznie udaj się do lekarza, jeśli bólowi żołądka towarzyszą inne, niepokojące objawy. Mogą one świadczyć o schorzeniach, zagrażających twojemu zdrowiu i zdrowiu dziecka. \

Należą do nich: 

 • krwawienie z dróg rodnych
 • biegunka w ciąży 
 • nudności i wymioty
 • gorączka
 • ból w trakcie ruchu
 • skurcze.


Szybkiej konsultacji z lekarzem wymaga także mocny ból żołądka w ciąży lub ból, który wyraźnie i stale się nasila, a któremu nie towarzyszą inne objawy. 

Zobacz także:

co na ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Co na ból głowy w ciąży? Domowe sposoby zamiast tabletek
Na ból głowy w ciąży można od czasu do czasu zażyć paracetamol, jednak równie skuteczne i bezpieczniejsze przy częstym stosowaniu są domowe sposoby, takie jak techniki relaksacyjne, okłady z lodu, ciepłe kompresy. Lista naturalnych sposobów na bóle głowy w ciąży jest długa, pozwala wybrać metodę, która pomoże na ból różnego pochodzenia.

Na  ból głowy w ciąży , spowodowany zmianami hormonalnymi w organizmie, zmęczeniem, głodem czy nadmiernymi emocjami, nie zawsze trzeba brać dozwoloną dla ciężarnych tabletkę. Gdy znasz powód bólu, łatwiej go poskromisz domowymi sposobami na ból głowy w ciąży. Niektóre z nich, np. okłady, pomogą nawet na ból zatok i migrenę w ciąży . Sposoby na ból głowy w ciąży Bóle głowy są częstą dolegliwością w ciąży. Dokuczać ci mogą we wszystkich trymestrach, ulgę przyniosą ci następujące sposoby: Połóż się w zaciemnionym pokoju (tak jak podczas ataku migreny). Taki odpoczynek przez około 15-30 minut powinien pomóc wrócić do formy. Możesz drzemać, ale pamiętaj, że zbyt długi sen też powoduje bóle głowy . Ułóż stopy wyżej niż reszta ciała. Gdy leżysz w takiej pozycji, poprawi ci się krążenie. Posłuchaj spokojnej muzyki , ale tylko jeśli masz ochotę. Większość ludzi z bolącą głową woli ciszę. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe znane np. z jogi, pomagają pokonać napięciowe bóle głowy . Wywietrz pokój , w którym przebywasz. Zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy. Zjedz, jeśli jesteś głodna . Z głodu bardzo często boli głowa – to efekt  niskiego stężenia glukozy. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś jeść regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu. Zwróć też uwagę na to, co jesz . Postaraj się, by w twoim menu nie było serów, kawy czy czekolady. Te produkty mogą nasilać bóle głowy Zrób ciepłe i zimne okłady. Naprzemiennie co 10 minut. Pomogą przy zatokowych bólach głowy . Kładź na kark lód. Trzymając taki okład przez 20 minut, możesz złagodzić ściskający ból głowy. ​ Inne domowe sposoby na ból głowy W przypadku bólu głowy w ciąży pomóc mogą także: woda -...

ciąża, ból w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Leki przeciwbólowe w ciąży: czy szkodzą, jakie można brać, leki zakazane [LISTA]
Leki przeciwbólowe w ciąży nie są wskazane a niektóre mogą poważnie zaszkodzić dziecku. Co pomoże na ból głowy, zęba, pleców czy nóg? Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?

Leki przeciwbólowe, które zwykle stosuje się na bóle głowy, brzucha czy pleców, w większości mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży i jej dziecku. Na szczęście na ból w ciąży są skuteczne metody. Sprawdź leki dozwolone i zakazane w ciąży. Leki przeciwbólowe w ciąży - jakie można brać? Przyjęcie każdego leku, także przeciwbólowego, kobieta w ciąży powinna zawsze skonsultować z lekarzem. Leki przeciwbólowe trzeba przyjmować tylko w ostateczności, gdy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że korzyści z przyjęcia leku będą większe niż ewentualne szkody dla płodu. Leki przeciwbólowe nie mogą też maskować faktycznej przyczyny bólu i odwlekać diagnozy oraz ewentualnego leczenia. W ciąży w bardzo ograniczonym stopniu i tylko w najmniejszej dawce można przyjmować leki przeciwbólowe, które nie działają przeciwzapalnie - to paracetamol (zwykle Apap). Uwaga! Jeśli wzięłaś Apap, a ból wciąż powraca, zapytaj o poradę lekarza. Zakazane leki przeciwbólowe w ciąży: Aspiryna Pyralgina Ibuprom pochodne fenylobutanolu (np. Butapirazol) leki przeciwbólowe opioidowe Ból pleców w ciąży - co pomoże? Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Masz coraz większy brzuch (zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży ), który obciąża cię tylko z jednej strony – z przodu. Aby utrzymać równowagę, często stoisz w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup jest przeciążony, mięśnie napięte – to może spowodować ból. Jak sobie z nim poradzić? Przyłóż woreczek z lodem i 15 minut chłodź nim bolące miejsce, a potem na kwadrans termofor z ciepłą wodą – zmiany temperatury zmniejszą dolegliwości. Nie zakładaj nogi na nogę, to może nasilać ból pleców. Jeśli pracujesz, siedząc, staraj się co pół godziny lub godzinę wstać i pospacerować , aby rozluźnić mięśnie. Gdy bóle są dokuczliwe, zwróć się o pomoc do...

ból brzucha na początku ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.

Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy.  Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Spis treści:  Jak boli brzuch na początku ciąży? Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza? Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży Jak boli brzuch na początku ciąży? Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia . Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe. Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to: Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz