Oparzenie u dziecka? Sprawdź, co robić!

Oparzenie, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci (a właśnie w tej grupie wiekowej zdarza się najczęściej) to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!
Beata Turska
dziecko, płacz, przedszkolak
Oparzenia u dziecka są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra dziecka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry.

Co robić w przypadku oparzenia u dziecka?

Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu. Jeśli twoje dziecko się oparzy:
 • natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem.
 • Nie ściągaj ubranka na siłę.  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę.
 • Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem.
 • Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol.
Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Co robić, kiedy dojdzie do głębokiego oparzenia?

Głębokie oparzenie trzeba leczyć operacyjnie, a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się.
 
Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka temperatura działa na nie znacznie dłużej niż mogłoby się wydawać: nie tylko w momencie wylania się na ciało gorącego płynu, ale także później, gdy skóra dosłownie gotuje się w zetknięciu z nasączonymi ukropem ciuszkami.

Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci

Nie ma się co czarować: winę za oparzenie ponosi najczęściej opiekun. Choć trudno w to uwierzyć, najpowszechniejszy scenariusz jest taki:
 • niemowlę siedzi na kolanach mamy, która pije gorącą herbatę albo kawę. Zaciekawiony maluch wyciąga rączkę i zawartość kubka wylewa się na niego.
 • dziecko ciągnie za obrus i ściąga na siebie talerz z parującą zupą.
 • najtragiczniejszy przypadek: wykorzystując moment nieuwagi opiekunów mały odkrywca drepcze do kuchni i ściąga z palników garnek z wrzącym rosołem.  
 • oparzenie chemiczne - środkami do czyszczenia, które trzymamy w domu.

Jak zapobiegać oparzeniom u dzieci?

Aby zminimalizować ryzyko oparzenia u dziecka, trzymaj je z dala od tego, co gorące:

 • Nigdy nie pij niczego gorącego, mając malucha na kolanach. Prędzej czy później dziecko się tym zainteresuje.
 • Przewiduj. Trzymaj go na dystans nie tylko od gorących zup, gotujących się w garnkach potraw, czajników elektrycznych, żelazek, farelek.
 • Ucz, że to, co gorące, jest groźne i nie wolno się do tego zbliżać.
 • pamiętaj też, żeby chronić dziecko przed oparzeniami słonecznymi!

Jak uniknąć blizny po oparzeniu?

Pytanie do specjalisty: Czy po każdym oparzeniu pozostaje blizna? Jak można jej uniknąć?

Odpowiada dr hab. n. med. Jan Godziński, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu:
 
W przypadku niemowląt i małych dzieci tylko bardzo powierzchowne oparzenia (takie, które powodują jedynie rumień albo bardzo małe, płytkie pęcherzyki)  mają szansę zagoić się bez blizn. Te poważniejsze niestety pozostawiają ślad. Czasem konieczny jest przeszczep skóry.  Skórę przeszczepia się nie dlatego, żeby ciało nie było zeszpecone, tylko po to, by zamknąć ranę, bo bez tego goiłaby się bardzo długo.

Głębokie oparzenie polega na tym, że skóra staje się na całej swojej grubości martwa i z czasem toksyny z tej martwej tkanki zatruwają cały organizm. Zniszczony fragment trzeba więc usunąć, a miejsce wycięcia pokryć cienka warstwą naskórka pobrana z innego miejsca. Nie da się tego zrobić tak, by nie pozostała blizna.

Zobacz też: 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem