GRY
 
 

Jak zrobić piniatę na przyjęcie dla dzieci

Chcesz by przyjęcie urodzinowe twojego dziecka było wyjątkowe i niezapomniane? Przygotuj więc piniatę. Nasz film pokaże ci jak to zrobić krok po kroku.

Zobacz inne z serii: Pomysły na przyjęcia (5)

Piniata - co to jest

Piniata to urodzinowa zabawa dla dzieci, która jest coraz bardziej popularna w Polsce. Przywędrowała do nas z Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych, gdzie rozbijanie kolorowej kukły wypełnionej słodyczami to "must have" każdego dziecięcego przyjęcia nie tylko urodzinowego.
W USA piniaty są tak popularne, że bez problemu można je kupić w każdym większym sklepie. U nas można co najwyżej zamówić gotową piniatę przez Interenet w kilku manufakturach, ale zdecydowanie najlepiej zrobić ją samodzielnie. Obiecujemy nie jest to trudne jedyne czego potrzebujesz to odrobina cierpliwości i czas. Bo choć zrobienie piniaty jest dziecinnie proste to niestety wymaga około tygodnia pracy, ale spokojnie jest to przede wszystkim czas potrzebny na wyschnięcie papierowej konstrukcji, a nie ten przeznaczony na faktyczną pracę.

Zobacz też: Zaplanuj przyjęcie dla dziecka

Piniata – do wykonania potrzebujesz:

 • balon
 • arkusz szarego papieru
 • gazety
 • kleju do tapet
 • klej typu vicol
 • nożyczki
 • sznurek
 • kolorowa krepina i bibuła
 • serpentyny
 • słodycze
Zobacz też: Pomysły na kinderbal

Piniata – instrukcja krok po kroku

Wykonanie piniaty jest czasochłonne. Dlatego warto zacząć ją przygotowywać na tydzień przed planowanym przyjęciem.
 1. Zacznij od przygotowania kleju do papier–mache. W dużej misce rozrób klej do tapet z wodą wedłu instrukcji z opakowania. Następnie do gotowej masy dodaj vicol i dokładnie wymieszaj.
 2. Następnie nadmuchaj  balon i przymocuj go w stabilnej pozycji możesz np położyć go na plastikowej doniczce. Chodzi o to, by wygodnie ci było obklejać balon papier-mache.
 3. Podrzyj na paski szary papier oraz gazety - będziesz ich potrzebowała znaczną ilość (w zależności od wielkości piniaty od 1 do 2 arkuszy szarego papieru i podobną ilość papieru gazetowego).
 4. Obklejaj balon raz warstwą szarego papieru, raz warstwą papieru gazetowego. Zaczynij od zmoczenia pasków papieru we wcześniej przygotowanym kleju do papier mache. Palcami ściąganij nadmiar kleju z papieru i przykładaj paski papieru do balonu. Aby piniata miała solidną konstrukcję musimy obkleić balon ok. 6-7 warstwami papieru.
 5. Tak obklejoną papier mache piniatę pozostawiamy na kilka dni do wyschnięcia.
 6. Po kilku dniach, gdy papier-mache wyschnie wypełniamy naszą piniatę słodyczami i serpentynami. 
 7. Następnie  mocujemy do niej sznurek dzięki któremu będziemy mogli ją powiesić w dowolnym miejscu. 
 8. Tak przygotowaną piniatę ozdabiamy kolorową krepiną. Tniemy krepinę na paski i przyklejamy jeden obok drugiego tak by dokładnie zamaskowały szarą konstrukcję.
 9. Na koniec zatykamy otwór kolorową bibułą.

Piniata – rady i wskazówki

 • Jeśli chcesz, by efekt rozbijania piniaty był bardziej spektakularny włóż do środka poza słodyczami także konffetti oraz brokat.
 • Piniatę możesz ozdobić także pociętą w paski kolorową folią
 • Wariantów zabawy piniatą jest kilka: może ją rozbijać jedynie solenizant, możesz także ustawić dzieci w szeregu i poprosić by próbowały ją rozbić jedno za drugim lub postawić na pełną spontaniczność i luz.
Zobacz też: 5 najlepszych zabaw na kinderbal!
Doładuj
Przeładuj