Jak zrobić piniatę? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Przedstawiamy prosty sposób, jak zrobić piniatę w kilku krokach. Wykonanie urodzinowej piniaty na kinderbal jest dość czasochłonne, dlatego warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Potrzebne będą m.in. klej, gazety i bibuła.

Zobacz inne z serii: Pomysły na przyjęcia (5)

Jeśli chcesz zrobić piniatę urodzinową dla dziecka, przygotuj dobry klej (najlepiej vicol), balon i materiały do obklejenia nadmuchanego balonu. Nie zapomnij też kupić zawczasu wypełnienia do piniaty!  Możesz też zamówić gotową piniatę przez internet, ale zdecydowanie lepiej jest zrobić ją samodzielnie. Nie jest to trudne, ale wymaga nieco zaangażowania, cierpliwości i czasu. Ale spokojnie, jest to przede wszystkim czas potrzebny na wyschnięcie papierowej konstrukcji, a nie ten przeznaczony na faktyczną pracę.

Spis treści:

Jak zrobić piniatę? 

Do wykonania piniaty urodzinowej potrzebujesz kilku akcesoriów, które znajdziesz w sklepie papierniczym lub większym markecie. Przydadzą się też słodycze, które wkłada się do środka. 

Produkty niezbędne do zrobienia piniaty:

 • balon
 • arkusz szarego papieru
 • gazety
 • kleju do tapet
 • klej typu vicol
 • nożyczki
 • sznurek
 • kolorowa krepina i bibuła
 • serpentyny
 • słodycze

Zobacz także: Menu na przyjęcie urodzinowe dla dziecka: przepisy

Instrukcja krok po kroku na piniatę z cukierkami

 1. Zacznij od przygotowania kleju do papier mâché. W dużej misce rozrób klej do tapet z wodą według instrukcji z opakowania. Następnie do gotowej masy dodaj vicol (to najlepszy klej do piniaty) i dokładnie wymieszaj.
 2. Następnie nadmuchaj  balon i przymocuj go w stabilnej pozycji (możesz np. położyć go na plastikowej doniczce). Chodzi o to, by wygodnie ci było obklejać balon papier mâché.
 3. Podrzyj na paski szary papier oraz gazety – będziesz ich potrzebować znaczną ilość (w zależności od wielkości piniaty od 1 do 2 arkuszy szarego papieru i podobną ilość papieru gazetowego).
 4. Obklejaj balon raz warstwą szarego papieru, raz warstwą papieru gazetowego. Zacznij od zmoczenia pasków papieru we wcześniej przygotowanym kleju do papier mâché. Palcami ściągnij nadmiar kleju z papieru i przykładaj paski papieru do balonu. Aby piniata miała solidną konstrukcję, musimy obkleić balon ok. 6-7 warstwami papieru.
 5. Tak obklejoną papier mâché piniatę pozostawiamy na kilka dni do wyschnięcia.
 6. Po kilku dniach, gdy papier mâché wyschnie, wypełniamy naszą piniatę słodyczami i serpentynami. 
 7. Następnie  mocujemy do niej sznurek, dzięki któremu będziemy mogli ją powiesić w dowolnym miejscu. 
 8. Ozdabiamy piniatę kolorową folią albo krepiną. Tniemy krepinę na paski i przyklejamy jeden obok drugiego, tak by dokładnie zamaskowały szarą konstrukcję.
 9. Na koniec zatykamy otwór kolorową bibułą.
Gotowe!

Co włożyć do piniaty?

Standardowo piniatę wypełnia się cukierkami lub innymi niewielkimi, kolorowymi słodyczami. Jeśli chcesz, by efekt rozbijania piniaty był bardziej spektakularny, włóż do środka także konfetti oraz brokat. Możesz też wrzucić naklejki - dzieci za nimi przepadają.

Zobacz także: Jak zrobić girlandę z butelek jako ozdobę na kinderbal?

Zabawa piniatą z cukierkami

Piniata to urodzinowa zabawa dla dzieci, która jest coraz bardziej popularna w Polsce. Przywędrowała do nas z Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych, gdzie rozbijanie kolorowej kukły wypełnionej słodyczami to stały punkt każdego dziecięcego przyjęcia, nie tylko urodzinowego. Wariantów zabawy piniatą jest co najmniej kilka: może ją rozbijać jedynie solenizant, możesz także ustawić dzieci w szeregu i poprosić, by próbowały ją rozbić jedno po drugim. W przypadku starszych dzieci warto postawić na pełną spontaniczność i luz. Dzieci na pewno wymyślą świetne pomysły na to, w jaki sposób wykorzystać piniatę do zabawy na przyjęciu urodzinowym lub zorganizowanym z innej okazji. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy