Rozstępy w ciąży
fot. Adobe Stock

Rozstępy w ciąży: jak wyglądają i kiedy się pojawiają? Co pomoże na rozstępy?

Rozstępy w ciąży wyglądają jak niewielkie blizny. Świeże rozstępy są czerwone, możesz zauważyć je na piersiach, brzuchu i pośladkach. Dobra wiadomość: wcale nie muszą się pojawić! Żeby jednak zapobiec rozstępom, musisz działać zdecydowanie i regularnie.
Małgorzata Wódz
Rozstępy w ciąży
fot. Adobe Stock

Rozstępy w ciąży to nieestetyczne prążki na skórze. Pojawiają się wtedy, gdy skóra nadmiernie się rozciąga, ale nie tylko: ogromne znaczenie mają także skłonności genetyczne, pielęgnacja, a nawet dieta. Czy da się coś z tym zrobić? Tak, świeże rozstępy w ciąży można zlikwidować! Radzimy jednak nie czekać, aż powstaną. Na rozstępy na piersiach, brzuchu i pośladkach najlepsza jest profilaktyka – odpowiedni masaż i regularne nawilżanie skóry.

Spis treści:

Jak wyglądają rozstępy w ciąży?

Wiele kobiet dopiero w ciąży zaczyna zastanawiać się, co to są rozstępy. Zwykle łatwo je dostrzec: przypominają cienkie, równolegle ułożone niteczki. Może być ich wiele, ale czasem pojawia się zaledwie jedna lub dwie zmiany. Co ciekawe, wszystkie rozstępy na piersiach i brzuchu przybierają na początku barwę ciemnoróżową lub nawet sinofioletową. Świeże rozstępy w ciąży bywają czerwone. I na tym etapie można jeszcze skutecznie się ich pozbyć! Bo kiedy rozstępy w ciąży zbledną i staną się mniej widoczne, można tylko próbować zmniejszyć ich głębokość lub wielkość.

Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?

Rozstępy mogą powstać w różnym wieku i z różnych przyczyn. Najczęściej czerwone blizny pojawiają się pod wpływem:
 • zmian hormonalnych (np. związanych z dojrzewaniem),
 • skłonności genetycznych (niektórzy ludzie są na nie znacznie bardziej podatni niż inni),
 • sposobu odżywiania,
 • niektórych lekarstw (np. sterydowych).

W ciąży przyczyną rozstępów jest nadmierne rozciąganie skóry oraz tycie, pojawiają się więc one zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży, gdy brzuszek się zaokrągla.

Gdzie pojawiają się rozstępy w ciąży?

Rozstępy mogą pojawić się w różnych miejscach. Podczas ciąży szczególnie narażone na ich wystąpienie są:
 • brzuch,
 • pośladki,
 • piersi,
 • uda.

To tam skóra ulega najsilniejszemu rozciąganiu – może wtedy dojść do zerwania włókien kolagenu i elastyny w jej głębszej warstwie. Efektem tego są właśnie rozstępy na piersiach, brzuchu i pośladkach, czyli czerwone prążki, które uwidaczniają się pod powierzchnią naskórka.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Nie ma gwarancji, że unikniesz rozstępów w ciąży. Wiadomo jednak, że systematycznie pielęgnując ciało, można zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się. Zadbaj więc o uelastycznienie skóry, aby była bardziej podatna na rozciąganie. Pomoże w tym masowanie ciała, np. podczas kąpieli pod prysznicem albo tuż po niej. Regularny masaż może zdziałać więcej niż cudowne składniki kosmetyków i wraz z nawilżaniem jest podstawą pielęgnacji skóry w ciąży!
Zamiast zastanawiać się, jak zapobiec rozstępom w ciąży, zacznij działać jak najszybciej! Od 3. miesiąca ciąży masuj ciało dwa razy dziennie. Przerwij zabiegi 2 tygodnie przed terminem porodu, by nie doprowadzić do przedwczesnych skurczów.

Jak masować skórę, aby nie pojawiły się rozstępy w ciąży?

Masaż na rozstępy w ciąży wykonuj delikatnie, omijając górną część brzucha (żeby niechcący nie wywołać przedwczesnych skurczów macicy). Możesz masować skórę, wcierając w nią kosmetyk, albo na sucho, posługując się szczotką.
Uwaga, szczotkowanie na sucho jest dozwolone w ciąży. Zrezygnuj jednak z masażu brzucha szczotką w trzecim trymestrze ciąży.
Wypróbuj też masaż punktowy: dwoma palcami chwyć skórę, unieś ją lekko, poruszaj i puść. Nie wiesz, co stosować na rozstępy w ciąży? Do masażu przydadzą się naturalne kremy, żele albo olejki, np.:
 • z jojoby,
 • migdałowy,
 • z zarodków pszennych,
 • oliwka dla niemowląt,
 • oliwa z oliwek.

Jeśli masujesz się w wannie lub kabinie prysznicowej, swoje zabiegi zakończ chłodnym prysznicem, który ujędrni ciało i pobudzi senne krążenie krwi. Aby kosmetyki lepiej wnikały w skórę, warto wcześniej wykonać delikatny peeling.

Co jeść na rozstępy w ciąży?

Skórę możesz wzmocnić pełnowartościową, zróżnicowaną dietą, jedząc produkty bogate w witaminę E:
 • oleje roślinne,
 • awokado,
 • szpinak,
 • migdały,
 • nasiona słonecznika.

Zmniejszysz też ryzyko pojawienia się rozstępów, jeśli w ciąży nie przytyjesz nadmiernie. Nie rezygnuj przy tym z aktywnego trybu życia (oczywiście jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy