kobieta, ciąża, kobieta w ciąży, rozstępy w ciąży, krem na rozstępy
fot. JPC-PROD - Fotolia.com

Rozstępy w ciąży: jak im skutecznie zabiegać?

To, że rozstępy w ciąży się pojawią, wcale jeszcze nie jest przesądzone. Ale aby ich uniknąć, musisz działać zdecydowanie i... bardzo regularnie.
Małgorzata Wódz
kobieta, ciąża, kobieta w ciąży, rozstępy w ciąży, krem na rozstępy
fot. JPC-PROD - Fotolia.com

Rozstępy miewają młode dziewczyny, nawet te z figurą modelki. Nieestetyczne prążki na skórze pojawiają się również u osób, które intensywnie uprawiają sport. Miewają je też czasem otyłe dzieci. Co więc się dziwić, że powstają u ciężarnych, których brzuch musi tyle znieść? Poza tym pamiętaj, że możesz wiele zrobić, by się w ogóle nie pojawiły.

Przyczyny rozstępów

Wśród przyczyn powstawania rozstępów wymienia się zmiany hormonalne (np. związane z dojrzewaniem), skłonności genetyczne (niektórzy ludzie są na nie znacznie bardziej podatni niż inni), sposób odżywiania, przyjmowanie niektórych lekarstw (np. sterydowych), a także nadmierne rozciąganie skóry (np. w ciąży, ale również przez intensywne tycie z nią niezwiązane).

Kosmetyki po ciąży - sprawdź opinie
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.

Gdzie pojawiają się rozstępy w ciąży?

Rozstępy mogą pojawić się w różnych miejscach. Podczas ciąży szczególnie narażone na ich wystąpienie są:
  • brzuch,
  • pośladki,
  • piersi,
  • uda
– ponieważ tam skóra ulega najsilniejszemu rozciąganiu. To pod jego wpływem może dojść do zerwania włókien kolagenu i elastyny w jej głębszej warstwie. Efektem tego są właśnie rozstępy - prążki, które uwidaczniają się pod powierzchnią naskórka.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało w II trymestrze ciąży.

Jak wyglądają rozstępy w ciąży?

Miejsca dotknięte rozstępami wyglądają tak, jakby były pokryte cienkimi, równolegle ułożonymi niteczkami. Może być ich wiele, ale czasem pojawia się zaledwie jedna lub dwie zmiany. Co ciekawe, wszystkie na początku przybierają barwę ciemnoróżową lub nawet sinofioletową. I na tym etapie można jeszcze skutecznie się ich pozbyć! Bo kiedy zbledną i staną się mniej widoczne, można tylko próbować zmniejszyć ich głębokość czy też wielkość.

Zobacz też: Jak nie przytyć w ciąży

Zapobieganie rozstępom w ciąży

Nie ma gwarancji, że unikniesz rozstępów. Wiadomo jednak, że systematycznie pielęgnując ciało, można zmniejszyć ich ryzyko. Warto zadbać o uelastycznienie skóry, aby była bardziej podatna na rozciąganie. Pomoże w tym masowanie ciała, np. podczas kąpieli pod prysznicem albo tuż po niej. Może ono lepiej chronić przed rozstępami niż cudowne składniki kosmetyków. Uelastycznianie skóry warto zacząć jak najszybciej. Od 3. miesiąca ciąży masuj ją już dwa razy dziennie. Przerwij zabiegi 2 tygodnie przed terminem porodu, by nie doprowadzić do przedwczesnych skurczów.

Trenerka fitness pokazuje, jak ćwiczyć w drugim trymestrze ciąży:

Rozstępy w ciąży: jak masować skórę?

Delikatnie i omijając górną część brzucha, żeby niechcący nie wywołać przedwczesnych skurczów macicy. Możesz masować skórę, wcierając w nią kosmetyk albo na sucho, posługując się szczotką. Ewentualnie – wykonując masaż punktowy – w takim przypadku dwoma palcami chwytaj skórę i unoś ją lekko kawałek po kawałku, poruszaj i puszczaj. Do masażu przydadzą się specjalne kremy lub żele albo olejki, np.:
  • z jojoby,
  • migdałowy,
  • z zarodków pszennych,
  • oliwka dla niemowląt,
  • oliwa z oliwek.
Te substancje najskuteczniej zapewnią skórze wilgotność oraz sprawią, że stanie się elastyczna i miękka. Jeśli masujesz się w wannie lub kabinie prysznicowej, swoje zabiegi zakończ chłodnym prysznicem, który ujędrni ciało i pobudzi senne krążenie krwi. Aby kosmetyki lepiej wnikały w skórę, warto wcześniej wykonać delikatny peeling.

Rozstępy w ciąży a dieta

Skórę może pomóc wzmocnić pełnowartościowa, zróżnicowana dieta, szczególnie jedzenie produktów bogatych w witaminę E (oleje roślinne, awokado, szpinak, migdały, nasiona słonecznika). Poza dietą zwróć też uwagę, aby w ciąży nie tyć nadmiernie i nie rezygnować z aktywnego trybu życia (jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza).

Sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy