GRY
 
 

Dziecko i telewizja - prawdy i mity

Od kiedy dziecko może oglądać telewizję? To nie mniej ważne niż kwestia, kiedy po raz pierwszy podać mu jajko albo soczek. Duże brawa dla tych, którzy się w ogóle nad tym zastanawiają.

dzieci, telewizja, pilot
Wyłączony telewizor małe dziecko traktuje jak zwykły mebel albo obraz. A kiedy go włączysz, już nic więcej mogłoby nie istnieć.
Dla umęczonej mamy takie chwile są jak zbawienie – wreszcie można usiąść, poczytać, spokojnie napić się herbaty. Czy zastanawiałaś się jednak, jaką cenę będziesz za nie płacić – a właściwie nie ty, tylko dziecko, które ogląda telewizję za wcześnie, za długo albo bez kontroli?
Zanim sięgniesz po pilota, sprawdź, co wiesz na ten temat i ile prawdy kryje się w różnych obiegowych opiniach.

Nawet niemowlę może oglądać telewizję, zwłaszcza kanały z bajkami dla malutkich dzieci - MIT! 

 Choć telewizyjni producenci zapewniają, że z ich programów korzyść wyniesie nawet bardzo małe dziecko, psychologowie są odmiennego zdania.
Według nich do 2 roku życia dziecko w ogóle nie powinno   oglądać telewizji. Co więcej, rodzice w jego towarzystwie też nie powinni tego robić.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Massachusetts wynika, że włączony telewizor źle wpływa na relacje między członkami rodziny, nawet... jeśli nikt go nie ogląda. Jak to się objawia? Rodzice mniej uwagi poświęcają dzieciom, a dzieci nie są w stanie dobrze skupić się na zabawie. Migające obrazy na ekranie rozpraszają je, nawet jeśli pozornie maluch nie zwraca na nie uwagi.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Oglądając telewizję, a zwłaszcza programy edukacyjne, dzieci szybciej uczą się mówić, bo poznają nowe słowa - MIT!

 Dzieci uczą się mówić od opiekujących się nimi dorosłych. Już noworodki najbardziej są zainteresowane, gdy zwraca się do nich mama, a kiedy słyszą nagrany głos, ich uwaga słabnie.
Rodzice i inni opiekunowie dziecka dostosowują ton głosu do jego potrzeb, do mowy dochodzą też gesty i mimika, które ułatwiają rozumienie i zachęcają do mówienia. Telewizja tego nie daje.
I w tym wypadku możemy liczyć na potwierdzenie ze strony naukowców. Ponad 300 przebadanych dzieci w USA w wieku od dwóch miesięcy do dwóch lat nosiło przez pewien czas urządzenia nagrywające wszystko, co słyszały i mówiły. Okazało się, że każda godzina, którą spędziły przy TV, wpływała na zmniejszenie ilości wypowiedzianych do dziecka słów o siedem procent. Maluchy w efekcie mniej gaworzyły i wolniej uczyły się mówić.

Przeczytaj także: Telewizor nie, książki tak

Rodzice traktują telewizor jak nianię, dzięki której zyskują chwilę spokoju - PRAWDA

 Nie ma się co oszukiwać. Gdy maluch usiądzie przed telewizorem, w domu robi się spokojniej. Sytuacja sprzyja przejrzeniu gazety czy rozmowie przez telefon z przyjaciółką.
I choć dziecko w wieku przedszkolnym nie powinno spędzać przed TV dłużej niż 20–30 minut, z badań UPC (operatora sieci kablowych) wynika, że połowa dzieci w Polsce ogląda telewizję półtorej godziny dziennie, ale są też maluchy, dla których normą staje się siedem godzin. Opieka nad dzieckiem jest wyczerpująca, ale czy rzeczywiście tyle czasu trzeba od niej odpoczywać?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!