GRY
 
 

Herbatka koperkowa może być niebezpieczna dla niemowląt!

Podajesz niemowlęciu herbatkę koperkową, gdy ma kolkę? Rób to ostrożnie. Z najnowszych badań wynika, że niemowlęta, które często piją herbatki koperkowe, mogą mieć kilka razy wyższe stężenia estrogenów, czyli żeńskich hormonów. U dziewczynek nadmiar hormonów może powodować przyspieszone dojrzewanie.

Niemowlę picie
fot. Fotolia
Herbatka koperkowa to - obok wody - najczęstszy napój, który podajemy niemowlętom. Okazuje się, że nie jest ona tak bezpieczna jak to by się wydawało.

Po co rodzice podają herbatkę koperkową niemowlęciu?

Herbatka koperkowa jest często polecana niemowlętom przy bólach brzucha i kolkach. Działa rozkurczowo, łagodzi bóle brzucha, zmniejsza ilość gazów jelitowych.
Redakcja poleca: 7 ziołowych herbatek zamiast czarnej herbaty dla dziecka [WIDEO]
Małe dzieci nie powinny pić czarnej herbaty, nawet bardzo słabej. Lepiej podawać im owocowe lub właśnie ziołowe napary. Nie dość, że są smaczne, to dzięki nim możesz też osiągnąć pewne cele, np. złagodzić kłopoty z brzuszkiem lub pomóc dziecku w zasypianiu. Czy wiesz, które ziołowe herbatki można spokojnie podawać dzieciom?

Naukowcy ostrzegają przed estrogenami w herbatce koperkowej

W olejku z kopru znajduje się wiele aktywnych składników. Niektóre z nich mają działanie silnie estrogenne (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). U dziewczynek nadmiar estrogenów może powodować wcześniejsze dojrzewanie.
Chłopcy w ogóle nie powinni dostawać żeńskich hormonów.

Estrogeny w herbatce koperkowej: czy jest czego się bać?

Zwolennicy podawania herbatki koperkowej uważają, że lęk przed estrogenami to przesada. Herbatka koperkowa była podawana niemowlętom i małym dzieciom od wielu lat.
Problem polega jednak na tym, że kiedyś dzieci dostawały herbatkę koperkową tylko sporadycznie. Dziś Dziś często rodzice podają herbatkę koperkową nawet kilka razy dziennie, gdy tylko dziecko zaczyna płakać z powodu bólu brzucha i kolki u niemowląt.
Efekty zaobserwowali naukowcy, sprawdzając stężenie hormonów estrogenowych we krwi u małych dzieci w wieku 5 miesięcy, 18 miesięcy, 3 lat i 5 lat, które często i długo piły herbatki koperkowe. Okazało się, że przekraczało ono normy nawet 20 razy. W piśmie Journal of Pediatric Surgery opublikowano opisy przypadków przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek.

Czy herbatki koperkowe są bezpieczne?

Zawartość związków estrogenowych w herbatce koperkowej może być różna - są takie herbatki, w których stężenie hormonów jest niskie. W innych herbatkach koperkowych stężenie żeńskich hormonów może być wysokie – nie sposób tego stwierdzić, gdyż producenci nie mają obowiązku podawać takich informacji na opakowaniu herbatek.  
Eksperci radzą, by herbatki ziołowe, także koperkowe, podawać dziecku ostrożnie. Eksperci radzą też, by nie podawać dziecku granulowanych herbatek koperkowych, które wystarczy zalać letnią wodą. Gdy z ziół robi się napar, pod wpływem wysokiej temperatury część składników zawartych w olejkach ulatnia się. Przy zalaniu granulatu letnią wodą wszystkie substancje wypija dziecko.
Eksperci nie zalecają podawania dziecku gotowych granulowanych herbatek także dlatego, że są one w większości słodzone sacharozą - co może powodować m.in. próchnicę, otyłość i źle wpływa na apetyt. Najlepiej uczyć niemowlę zaspokojenia pragnienia wodą.

Czytaj także: Herbatka koperkowa pomoże przy kolce? Czasem tak, ale nie zawsze!
Doładuj
Przeładuj