
Herbatka koperkowa może być niebezpieczna dla niemowląt!
Po co rodzice podają herbatkę koperkową niemowlakom?
Herbatka koperkowa jest często polecana przy bólach brzucha i kolce niemowlęcej. Działa rozkurczowo, łagodzi dolegliwości i zmniejsza ilość gazów jelitowych. Można ją podawać dziecku od pierwszych dni życia, ale pod pewnymi warunkami.Naukowcy ostrzegają przed estrogenami
W olejku z kopru znajduje się wiele aktywnych składników. Niektóre z nich mają działanie silnie estrogenne (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). U dziewczynek nadmiar estrogenów może powodować wcześniejsze dojrzewanie. Chłopcy w ogóle nie powinni dostawać żeńskich hormonów. Naukowcy badali dzieci, które często piły herbatkę koperkową. Sprawdzali u nich stężenie hormonów estrogenowych we krwi, gdy miały 5 i 18 miesięcy oraz 3 i 5 lat. Okazało się, że przekraczało ono normy nawet 20 razy. W piśmie Journal of Pediatric Surgery opublikowano opisy przypadków przedwczesnego dojrzewania dziewczynek.Czy jest czego się bać?
Zwolennicy podawania herbatki koperkowej uważają, że lęk przed estrogenami to przesada. Herbatka koperkowa była i jest podawana niemowlętom i małym dzieciom od wielu lat. Problem polega jednak na tym, że kiedyś dzieci dostawały herbatkę koperkową tylko sporadycznie. Dziś często rodzice podają napar z kopru nawet kilka razy dziennie, gdy tylko dziecko zaczyna płakać z powodu bólu brzucha i kolki niemowlęcej.[content:2_1160,,8_1471,0_13775,8_1252:ECVideo]
Czy herbatki koperkowe są bezpieczne?
Zawartość związków estrogenowych w herbatce koperkowej może być różna – są takie herbatki, w których stężenie hormonów jest niskie. W innych herbatkach stężenie żeńskich hormonów może być wysokie. Niestety nie sposób tego stwierdzić, gdyż producenci nie mają obowiązku podawać takich informacji na opakowaniu.Eksperci radzą, aby:
- herbatki ziołowe, także koperkowe, podawać noworodkowm i niemowlakom ostrożnie.
- nie podawać dziecku granulowanych herbatek koperkowych, które wystarczy zalać letnią wodą.
Granulowana herbatka nie polecana, dlaczego?
Herbatki granulowane są wygodne, ale wygodą, jak wiadomo, nie zawsze warto się kierować. Aby zrobić tradycyjną ziołową, także koperkową herbatkę, potrzebujemy wrzątku. Gdy z ziół robi się napar, pod wpływem wysokiej temperatury część składników zawartych w olejkach ulatnia się. Granulat wystarczy zalać letnią wodą, a to powoduje, że wszystkie substancje w nim zawarte wypija dziecko. Gotowe granulowane herbatki są poza tym w większości słodzone sacharozą – co może powodować m.in. próchnicę, otyłość i źle wpływa na apetyt. Najlepiej uczyć niemowlę zaspokojenia pragnienia wodą, a herbatkę koperkową i inne podawać w małych ilościach i ostrożnie.Pamiętaj: Chociaż herbatka z kopru włoskiego oraz woda koperkowa są polecane w łagodzeniu wzdęć i kolki, to ich nadmiar może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Kilkumiesięcznemu dziecku wystarczą 2-3 łyżeczki naparu z kopru (nie herbatki granulowanej). Jeszcze lepiej, jeśli koperkową herbatkę będzie piła karmiąca mama, bo aktywne substancje przenikają w niewielkich ilościach do jej pokarmu.
Zobacz też: