Błędy w obniżaniu gorączki u dziecka
fot. Fotolia

Gorączkowe błędy, czyli jak nie obniżać gorączki u dziecka?

Po pierwsze nie szkodzić – ta złota lekarska zasada znakomicie sprawdza się podczas zwalczania gorączki u dziecka. Ponieważ gorączkującemu dziecku łatwo możemy zaszkodzić. Jak? Możliwości jest sporo!
Sylwia Niemczyk
Błędy w obniżaniu gorączki u dziecka
fot. Fotolia
Gorączka u dziecka łatwo wyprowadza nas z równowagi, a w tej gorączkowej (nomen omen) panice możemy sięgać po najdziwniejsze pomysły. Tymczasem niektóre zabiegi mogą nasilić kłopoty gorączkującego dziecka! Sprawdź więc, czego nie robić, gdy u dziecka pojawi się gorączka.

1. Nie wkładaj do zimnej kąpieli

Nagła zmiana temperatury może wywołać szok organizmu i drgawki gorączkowe. Jeżeli gorączka nie mija po godzinie od podania leków przeciwgorączkowych, możesz włożyć dziecko do wody, ale o temperaturze takiej samej jak jego ciało. Kiedy będzie się powoli ochładzać, jednocześnie łagodnie ochłodzi gorączkujące niemowlę.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

2. Nie podawaj napotnych herbatek

Herbatki napotne, np. herbatka z malin czy lipy mogą pomóc dziecku, kiedy gorączka jest niewielka. Jeżeli jednak temperatura przekracza 380C, picie ziołowych naparów może jeszcze ją zwiększyć (sprawdź, jak mierzyć dziecku temperaturę).

3. Nie wychodź z dzieckiem na spacer

Gorączkujące niemowlę jest osłabione i bardziej niż zwykle podatne na zarazki. Nawet jeśli na dworze jest taka sama temperatura jak w domu, ruch powietrza może ochładzać za szybko ciało dziecka. Nie wychodź z dzieckiem nawet po obniżeniu mu gorączki – zwykle lek sprawia, że dziecko się poci, a wtedy byle wietrzyk wystarczy, by zmarzło.

4. Nie otulaj za ciepło!

Nie słuchaj intuicji: otulanie rozpalonego dziecka, „aby się wypocił” nie pomoże mu, za to może doprowadzić do wzrostu temperatury. Dziecko z gorączką powinno być ubrane w lekkie, przewiewne śpioszki, najlepiej z naturalnych materiałów. Jeśli ubranko się przepoci, koniecznie je zmień.

Uwaga: gorączka bez dodatkowych objawów (kataru, kaszlu, bólu ucha itd) może być symptomem zakażenia układu moczowego – tę infekcję trzeba leczyć antybiotykami.

5. Nie kombinuj z dawką leku

Jeżeli lekarz ustali dawkowanie leku przeciwgorączkowego, trzymaj się ściśle jego zaleceń. Nie zwiększaj porcji lekarstwa, bo to nadmiernie obciążyłoby wątrobę dziecka albo nawet doprowadziło do zatrucia organizmu, ale też nigdy jej nie zmniejszaj – bo lek nie poskutkuje. Tak samo ściśle trzymaj się też godzin podawania leku. Zbyt rzadkie podawanie leku może doprowadzić do tego, że gorączka rozbuja się za bardzo i trudno ją będzie obniżyć. Zbyt częste – grozi kumulowaniem się skutków ubocznych leku, np. podrażnieniem układu pokarmowego u dziecka.

Sprawdź, jaki termometr wybrać dla dziecka:
 

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy