8 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?
Ósmy tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju układu nerwowego zarodka. Odczuwasz mdłości, twoje piersi są powiększone i obolałe, ale brzuch może być wciąż taki sam lub tylko lekko uwypuklony. Nikt jeszcze nie może zobaczyć, że jesteś w ciąży. Wraz z końcem 8 tygodnia ryzyko poronienia spada.
Spis treści:
- 8 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 8 tydzień ciąży – wielkość zarodka
- Rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży
- Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?
- 8 tydzień ciąży – badania
- 8 tydzień ciąży – objawy i odczucia
- Brzuch w 8 tygodniu ciąży
- Ryzyko poronienia w 8 tygodniu ciąży
- Rady dla przyszłej mamy na najbliższy czas
- 8 tydzień ciąży bliźniaczej
8 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ósmy tydzień ciąży to koniec drugiego miesiąca ciąży. Do końca pierwszego trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie. Od porodu dzielą cię aż 32 tygodnie. Jeśli masz wątpliwości, kiedy nastąpi poród: przybliżoną datę możesz obliczyć w kalkulatorze porodu.
8 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia?
8 tydzień ciąży to 6 tydzień od zapłodnienia. Dla porządku lepiej liczyć wiek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To najwygodniejszy sposób obliczania tygodni ciąży, którym posługuje się każdy lekarz prowadzący ciążę (dla porównania możesz obliczyć wiek swojej ciąży w kalkulatorze tygodnia ciąży).
8 tydzień ciąży – wielkość zarodka
W 8 tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy ma 20-30 mm średnicy, a wielkość zarodka to 15-18 mm (dziecko znacznie urosło w porównaniu z ubiegłym tygodniem). Długość ciała mierzy się od czubka głowy po pośladki i oznacza skrótem CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Zarodek na tym etapie życia płodowego rozmiarem przypomina dużą malinę lub duże ziarno czerwonej fasoli.
Rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży
W 8 tygodniu życia płodowego pojawiają się stopy i kciuki oraz powstają zawiązki narządów wewnętrznych. Bardzo szybko rosną jelita dziecka. Ponieważ przestają mieścić się w brzuchu, zostają wypchnięte poza niego – lekarze mówią na to fizjologiczna przepuklina pępkowa (omphalocele fizjologiczne). To całkiem normalne, później jelita wrócą na swoje miejsce.
Tułów dziecka wydłuża się i łatwo go już odróżnić od reszty ciała. Tworzy się chrzęstny szkielet – kręgosłup i żebra są na razie cienkie jak nitki.
W 8 tygodniu ciąży rozpoczyna się też proces unerwiania ucha wewnętrznego. W okolicach szyi, po obu stronach, pojawia się maleńki krążek. Oznacza to, że ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi jest rozwinięte.
Pod koniec 8 tygodnia ciąży dziecko:
- znacznie urosło – mierzy ok. 1,5 cm długości,
- jest kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem,
- ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach,
- wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.
Zarodek wykonuje spontaniczne ruchy, ale musisz poczekać jeszcze kilka tygodni, zanim je poczujesz.
Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?
Zarodek ma teraz zdecydowanie dłuższe nogi i ramiona (dolne kończyny na razie są krótsze, ale potem te proporcje się zmienią). U dziecka widoczny jest jeszcze szczątkowy ogonek pozostały z wcześniejszych etapów rozwoju.
Na twarzy widać już oczy i zawiązek nosa. Na głowie formują się uszy. Właśnie teraz, w 8 tygodniu ciąży, zaczynają także rosnąć powieki dziecka.
Poniżej wyrenderowane zdjęcie dziecka w 8 tygodniu ciąży, wykonane na podstawie zdjęcia z USG. Widać na nim tworzące się powieki oraz wyrazisty krążek w okolicach szyi, który świadczy o wytworzeniu ucha wewnętrznego.
Ilustracja: SciePro/Adobe Stock
8 tydzień ciąży – badania
Między 6 a 8 tygodniem ciąży kobieta powinna trafić do lekarza. To ostatni moment, aby wybrać się na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa. Podczas niej otrzymasz skierowanie na podstawowe badania.
Lekarz założy kartę ciąży i ustali plan kolejnych wizyt. Pobierze materiał do badań, aby wykonać cytologię, posiew z pochwy oraz biocenozę pochwy czyli badanie czystości pochwy.
USG w 8 tygodniu ciąży – czy słychać bicie serca?
7-8 tydzień ciąży to bardzo dobry czas na USG dopochwowe. Podczas pierwszej wizyty ginekolog wykona pierwsze ciążowe USG lub da skierowanie na zrobienie tego badania (powinno odbyć się do 10 tygodnia ciąży).
Pierwsze USG to ważne badanie, które pozwala zweryfikować, czy obliczane do tej pory tygodnie ciąży pokrywają się z rozwojem zarodka. Podczas badania można już zobaczyć dziecko. W 8 tygodniu ciąży wyraźnie słychać, jak bije jego serce (robi to z zawrotną prędkością 150 uderzeń na minutę, dwa razy szybciej niż u osoby dorosłej).
Czy USG w ciąży jest bezpieczne?
Brak dowodów naukowych, które potwierdzałyby szkodliwość badania USG lub zły wpływ ultrasonografu na rozwijający się płód. Mówi się jedynie o efekcie nieznacznego wzrostu temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. To dlatego badanie USG we wczesnej ciąży powinno trwać krótko.
Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga specjalnego przygotowania (wbrew obiegowym opiniom nie trzeba mieć przed USG pełnego pęcherza). Korzyści i informacje, których ciążowe USG dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia.
8 tydzień ciąży – zdjęcie USG
Zarodek widoczny na zdjęciu USG w 8 tygodniu ciąży, fot. Adobe Stock
8 tydzień ciąży - objawy i odczucia
Brak objawów ciąży na tym etapie zdarza się niezwykle rzadko. Statystyczna ciężarna w 8 tygodniu ciąży odczuwa poranne nudności i wymioty. Zauważa też, że:
- piersi stają się większe i pełniejsze,
- na biuście widać niebieskie żyłki,
- otoczki brodawek stają się ciemniejsze,
- nasila się parcie na pęcherz,
- pojawia się zgaga i zaparcia,
- odczuwa nadwrażliwość na zapachy
- miewa dziwne sny.
Jak zapobiegać zgadze w ciąży?
Zgaga w ciąży może zacząć dokuczać bardzo wcześnie, nawet w 8 tygodniu ciąży. Pomaga wtedy jedzenie lekkich i wczesnych kolacji, jadanie 5 małych posiłków dziennie i odpoczynek w takiej pozycji, by przełyk znajdował się wyżej niż żołądek (spanie z „wysoką” poduszką i na lewym boku).
Brzuch w 8 tygodniu ciąży
Twój brzuch wygląda jeszcze całkiem zwyczajnie. Niektóre ciężarne mogą jednak zauważać już jego lekkie zaokrąglenie. W 8 tygodniu ciąży wynika ono z działania progesteronu (ciążowego hormonu), który zmniejsza perystaltykę jelit i powoduje... wzdęcia – typową ciążową dolegliwość.
Ciekawostka: Kobiety w ciąży zwykle spodziewają się uwypuklenia w środkowej części brzucha, tymczasem na początku – już niedługo – zaokrąglenie pojawi się niżej, nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.
Choć ciążowego brzucha jeszcze nie widać, możesz już odczuwać dyskomfort i ból w podbrzuszu. Lekkie dolegliwości nie powinny niepokoić, bo zazwyczaj oznaczają:
- ból więzadeł,
- wzdęcia i zaparcia,
- nacisk na pęcherz.
Plamienie i ryzyko poronienia w 8 tygodniu ciąży
W 8 tygodniu ciąży ryzyko poronienia nadal istnieje, ale jest mniejsze. Wczesne poronienie, przed 12 tygodniem ciąży, zwykle przechodzi niezauważenie. Towarzyszy mu obfite krwawienie mylone z miesiączką i ból brzucha.
W 8 tygodniu ciąży może pojawić się plamienie. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Plamienie w ciąży lub krwawienie to powód, by zgłosić się do lekarza. Pilna konsultacja jest niezbędna, jeśli:
- krwawienie w ciąży jest obfite,
- krew ma kolor brunatny lub czekoladowy,
- krwawieniu towarzyszy silny ból brzucha.
Rady dla przyszłej mamy na najbliższy czas
Uważaj na przeziębienie w ciąży i inne infekcje. Ciąża zmienia nieco układ odpornościowy, przez co kobieta jest bardziej narażona na różne infekcje. Nawet zwykłe przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne – nie należy go lekceważyć.
Aby wzmocnić ochronę przed chorobami możesz się zaszczepić. Ciężarnych poleca się szczepienia między innymi przeciwko krztuściowi, COVID czy grypie.
Szczególnie groźne dla dziecka są infekcje w I trymestrze ciąży (wtedy kształtują się narządy płody) i w III trymestrze (wtedy infekcja może zostać przeniesiona na rodzące się dziecko). Poważne infekcje stanowią również zagrożenie dla dalszego przebiegu ciąży.
8 tydzień ciąży bliźniaczej
Dolegliwości w ciąży bliźniaczej kobieta odczuwa mocniej niż w ciąży pojedynczej. W 8 tygodniu ciąży silniej mogą dokuczać poranne nudności i wymioty. Warto wiedzieć, że dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych lekarz musi zrobić USG mniej więcej raz w miesiącu. Przy bliźniętach jednojajowych będzie je wykonywał co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi wówczas do powikłań.
Zobacz także:
- Czego nie można jeść w ciąży?
- Seksualne pozycje w ciąży - wygodne propozycje na każdy trymestr
- Brzuch w ciąży – jak rośnie?
- Zachcianki w ciąży - czy mogą wskazywać na płeć dziecka?