Reklama

Spis treści:

Reklama

Rozwój niemowlaka w 30 tygodniu

To kolejny tydzień, w którym twoje niemowlę z pewnością zaskoczy cię czymś nowym. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, a pewne odstępstwa są naturalne i prawidłowe.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Niemowlę jest już dość silne i ma na tyle mocne mięśnie, że z chęcią trenuje samodzielne wstawanie. Potrafi nawet stać przez kilka sekund, podpierając się o wszystko, co ma pod ręką.

Co potrafi dziecko?

W 30. tygodniu życia niemowlę zazwyczaj:

  • dużo gaworzy, może też wymawiać już pierwsze sylaby;
  • rozumie niektóre słowa i kojarzy je z czynnościami (np. gdy zapytasz, czy chce na ręce, wyciąga do ciebie swoje rączki);
  • klaszcze, cmoka, kiwa głową.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Umacniaj w dziecku świadomość, że ludzie i rzeczy istnieją, nawet jeśli ich chwilowo nie widać. To znacznie zmniejszy uczucie lęku, gdy znajdziesz się poza zasięgiem wzroku malca.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

7. miesiąc życia dziecka to intensywny rozwój emocjonalny i fizyczny. Możesz wspierać go następującymi zabawami:

  • jest/nie ma: Połóż przed dzieckiem ulubioną zabawkę i zakryj ją kocem czy pieluszką. Pytaj: „Gdzie ona jest?”. Jeśli dziecko ściągnie zasłonę, by odzyskać zabawkę, zawołaj radośnie: „Tutaj!”;
  • nauka prostych gestów, np. „papa”;
  • trening równowagi: gdy dziecko samodzielnie stanie, wspierając się na twoich rękach, możesz puszczać je po kolei, najpierw jedną, potem powoli drugą. Dzięki temu malec może ćwiczyć trzymanie równowagi. Cały czas asekuruj jednak niemowlę i nie rób niczego na siłę.

Zabawki edukacyjne

Niemowlę w tym wieku spędza znaczną część dnia na podłodze, raczkując lub siedząc. Zabawki, które pomogą mu doskonalić swoje umiejętności to:

  • różnego rodzaju piłki (miękkie, gumowe, o różnych fakturach);
  • miękkie klocki;
  • grzechotki;
  • zabawki na kółkach (stymulujące do raczkowania za nimi);
  • książeczki (z pojedynczymi, kolorowymi obrazkami na każdej stronie).

Zajęcia dla niemowląt

Maluchy w tym wieku mogą już uczęszczać na swoje pierwsze zajęcia grupowe, oczywiście w towarzystwie opiekuna. 30. tygodniowego niemowlaka warto zapisać na:

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Szczepienie

Zgodnie z obecnym kalendarzem szczepień obowiązkowych w 7. miesiącu życia dziecka podawana jest trzecia dawka szczepionki WZW B. Podczas wizyty szczepiennej lekarz sprawdzi też ogólny rozwój niemowlęcia i zbada m.in. stan uzębienia.

Porady pielęgnacyjne

Dziecko ma już rozszerzaną dietę, dlatego musisz zadbać o to, by w jego buzi nie zalegały resztki jedzenia i nie powodowały namnażania się bakterii. Pamiętaj o:

  • czyszczeniu smoczka: minimum raz dziennie przelewaj smoczek wrzątkiem. Nigdy nie należy go oblizywać, bo w ten sposób można wywołać u niemowlaka próchnicę;
  • higienie jamy ustnej: jeśli dziecko ma już choćby jeden ząbek (o ząbkowaniu przeczytasz w kalendarzu ząbkowania), należy regularnie szczotkować go szczoteczką i pastą. W przypadku braku uzębienia wystarczy nadal przemywać dziąsła gazikiem nasączonym wodą.

Dieta niemowlaka

Dziecko w 7. miesiącu życia powinno mieć już rozszerzaną dietę. Nadal jednak to mleko stanowi główne źródło pożywienia.

Karmienie piersią

Jeśli przez pierwsze 6 miesięcy karmiłaś niemowlę wyłącznie piersią, z pewnością będzie ono wciąż domagać się jej dość często. Nadal karm dziecko na żądanie. Jeśli nie chcesz, by odstawiło się od piersi zbyt wcześnie, pokarmy stałe nie powinny zastępować twojego mleka, ale być jedynie jego dodatkiem.

Karmienie butelką

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, od teraz dwie porcje mleka zastąp pokarmami stałymi – zupą jarzynową oraz przecierem z owoców. Pozostałe trzy posiłki w ciągu dnia wciąż powinny być mleczne. Oprócz podawania dziecku mleka modyfikowanego do picia możesz robić też na jego bazie kaszki, np. kukurydzianą lub ryżową.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Podczas rozszerzania diety dziecka w 7. miesiącu życia możesz stopniowo wprowadzać kolejno:

  • warzywa i owoce (pojedynczo, najlepiej z polskiej strefy klimatycznej);
  • chude mięso (najlepiej królika, ale też drób, cielęcinę);
  • ryby (2-3 razy w tygodniu);
  • jajko (jeśli obawiasz się alergii, możesz zacząć od samego żółtka jako np. dodatku do zupy);
  • produkty mleczne: jogurt naturalny, kefir, serek naturalny (w niewielkich ilościach, z podaniem samego mleka krowiego lepiej poczekać do 12. miesiąca życia).

Co może niepokoić?

30-tygodniowe dziecko rozumie już, że nie jest częścią ciebie, ale odrębną osobą. Świadomość tego może budzić w nim pewne obawy, co przekłada się na jego zachowanie.

Lęk separacyjny

Niemowlę zdaje już sobie sprawę, że może oddalić się od ciebie, ale ty od niego również. Kiedy ma cię w zasięgu wzroku, wszystko jest w porządku. Jednak kiedy wychodzisz, może płakać i próbować podążyć za tobą.

Beata Chrzanowska, pedagog specjalny, psycholog: „Jeśli malec protestuje przeciwko zostawaniu z kimkolwiek, to radzę nie zwlekać podczas wychodzenia z domu, lepiej zrobić to zdecydowanie, każdorazowo zapewniając malca o tym, że się do niego wróci o określonej porze, np. po tym, jak zje obiad”.

Pobudki w nocy

Mogą zdarzać się częściej, jeśli zdecydowałaś się już na powrót do pracy. Stęskniony maluch budzi się nie tyle z głodu, ile z potrzeby bliskości. Staraj się poświęcać mu maksymalnie dużo czasu, kiedy jest to możliwe. Dodatkowo przed snem zawsze karm dziecko do syta, np. kaszką kukurydzianą lub ryżową.

Reklama

Więcej o 30. tygodniu

Reklama
Reklama
Reklama