Reklama

Spis treści:

Reklama

Rozwój niemowlaka w 39. tygodniu

39-tygodniowe dziecko jest coraz sprawniejsze i potrafi coraz lepiej chwytać. To sprawia, że przed dzieckiem staje cały ogrom możliwości!

Co nowego w rozwoju fizycznym?

  • Koordynacja ręka-oko – twoje dziecko doskonali małą motorykę. Coraz lepiej idzie mu układanie przedmiotów w określonych miejscach. Uczy się także wybierać jedną rzecz spośród innych, a także doskonali precyzyjne ruchy paluszków.
  • Samodzielne jedzenie – twój maluch coraz częściej będzie dawał ci znać, że chce karmić się samo. Zawartość łyżki w większości wyląduje na dziecięcym ubranku. O wiele skuteczniejsze może być jedzenie palcami. Mimo bałaganu i innych strat jest to świetny trening. Z czasem ruchy niemowlaka będą bardziej skoordynowane.
  • Stawianie kroków z podparciem – jeśli twój maluch opanował już stanie z podparciem, najpewniej nabierze ochoty na więcej. Zacznie próbować stawiać pierwsze kroki przy meblach.

Co potrafi dziecko?

Inteligencja i zdobyte doświadczenie pozwalają maluszkowi coraz lepiej rozumieć otaczający świat. Niemowlę w 39. tygodniu swojego życia najczęściej już potrafi:

  • dopasowywać przedmioty do siebie;
  • kojarzyć, do czego służą pewne przedmioty;
  • znajdować rozwiązania na niektóre napotkane problemy;
  • rozumieć znacznie niektórych prostych słów np. mama, spać, lala, a także rozpoznawać własne imię;
  • zaczyna mieć poczucie własności, np. może protestować płaczem na zabraną mu zabawkę;
  • wykonywać proste polecenia podczas zabawy;
  • spontanicznie się śmiać.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Kupujesz dziecku nową zabawkę, a ono, zamiast się nią bawić, zaczyna walić w stół. Nie dziw się. To jego sposób na zbadanie przedmiotu. Inne świetne sposoby to potrząsanie, gniecenie i rozkładanie na części pierwsze. Kiedy 39-tygodniowe dziecko będzie miało zajęte obie ręce, będzie porównywać przedmioty, które w nich trzyma. Maluch w tym wieku zaczyna też kojarzyć przedmioty ze sobą, np. wie, że łyżeczka wiąże się z miseczką, a ręcznik z kąpielą.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Zadbaj, by 39-tygodniowe dziecko miało różnorodne przedmioty do porównywania. Dobre będą zarówno zabawki zupełnie odmienne, jak i podobne, ale różnej wielkości czy z innych materiałów. W tym wieku maluch zaczyna adresować swoje gaworzenie do konkretnych osób. To już nie tylko chęć zwrócenia na siebie uwagi, ale prawdziwa rozmowa. Nawet jeśli nie wiesz, co mały mówca ma na myśli, to nie lekceważ tych prób. Dziecko bardzo czeka na odpowiedź, a bez niej może się zniechęcić do mówienia. Świetnie będziecie się bawić przy wyliczankach w stylu „Idzie kominiarz po drabinie...” czy „Idzie rak nieborak...”.

Zabawki edukacyjne

Zabawki, które w tym wieku powinno mieć twoje dziecko:

  • klocki – na razie nie będą służyły do budowy. Świetnie się sprawdzą do zabawy w porównywanie;
  • pluszak – niektóre dzieci mają dużą potrzebę okazywania uczuć. Miś może się w takiej sytuacji świetnie sprawdzić;
  • sorter – to pojemnik z otworami o różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki.

Zajęcia dla niemowląt

Gordonki to zajęcia, na których rodzice niemowląt i starszych dzieci rozwijają zmysły swoich podopiecznych. Dzieci mają możliwość swobodnego przemieszczania się po sali, przez to nie czują się do niczego zmuszane. Podczas zabawy osłuchują się z muzyką i zapamiętują melodie. Piosenki śpiewa się z wykorzystaniem sylab, które nawet niemowlętom łatwo jest powtórzyć: BAM, NA, PA, DU itp. Dzięki temu dzieci łatwiej koncentrują się na melodii i muzyce.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Codzienne rytuały pielęgnacyjne masz już z pewnością opanowane, ale nadal mogą się przydarzać rzeczy, które cię zaskoczą.

Dziwne stolce

Rozszerzanie diety maluszka wiąże się ze zmianą zawartości pieluszki. Dziecko nie przeżuwa, a rozgniata pokarm dziąsłami. Układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Oznacza to, że zarówno kolor, jak i konsystencja kupki mogą wyglądać podejrzanie. Zanim wpadniesz w panikę, przypomnij sobie, czym ostatnio karmiłaś maluszka.

Ból ząbków

Jeśli maluch jest płaczliwy ze względu na ząbkowanie, postaraj się znaleźć metodę, by mu pomóc. Żel na ząbkowanie ma przynosić ulgę podczas wyrzynania się zębów mlecznych. Wybór preparatów jest duży. Część produktów ma działanie znieczulające miejscowo (z lidokainą w składzie, takie żele nie są jednak polecane przez stomatologów), część działa chłodząco lub łagodząco (bez lidokainy).

Szczepienia

Powoli czas planować kolejną wizytę szczepienną. Zgodnie z kalendarzem szczepień następne szczepienia obowiązkowe wypadają między 13. a 14. miesiącem życia maluszka. Dziecko zostanie zaszczepione przeciwko:

  • odrze, śwince, różyczce (MMR – pierwsza dawka),
  • pneumokokom (trzecia dawka).

A gdy dziecko skończy rok, warto rozważyć szczepienia zalecane (nieobowiązkowe i płatne) przeciw:

  • ospie wietrznej,
  • meningokokom
  • WZW A.

Dieta niemowlaka

Nawet jeśli twój maluch nagle zaciska usta i nie chce dać się nakarmić. Nie martw się, to normalne: po prostu jedzenie papki łyżeczką nie jest już tak atrakcyjne. Upewnij się, że dziecko ma stałe pory posiłków i nie podjada między nimi. Zwróć uwagę, by to, co trafia na talerz, było bardzo różnorodne. Także daj szansę dziecku na większą samodzielność.

Co może niepokoić?

Pewne zachowania maluszka mogą cię zmartwić, ale są zupełnie normalne na tym etapie rozwoju.

  • Płacze, gdy stoi – niektóre dzieci bardzo się denerwują, gdy są już w pozycji stojącej. Nie wiedzą, co mają dalej zrobić. Opanowanie sztuki stania jest trudne, ale do samodzielnego chodzenia jeszcze długa droga. Malec nie potrafi zrobić kroku, czasem też nie wie, jak wrócić do siadu. Uczucie frustracji sprawia, że płacze.
  • Lęk przed obcymi – takie zachowanie może się wydawać dziwne, jednak to oznaka dojrzałości. Maluszek już rozumie, że mama i tata są najważniejszymi osobami w jego życiu. Inni ludzie (nawet dziadkowie) zajmują podrzędną pozycję. Z czasem to minie. W końcu malec sobie uświadomi, że tak naprawdę nie musi wybierać.
Reklama

Więcej o 39. tygodniu:

Reklama
Reklama
Reklama