5. tydzień życia niemowlaka – dziecko nie jest już noworodkiem
Minął pierwszy miesiąc życia dziecka. Maluszek przestał być noworodkiem, a stał się niemowlakiem. Dziecko powinno umieć już podnieść główkę podczas leżenia na brzuszku i utrzymać ją przez chwilę w górze oraz wyciągnąć rączkę w kierunku przedmiotu. Zobacz, co jeszcze potrafi.
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 5. tygodniu
- 5. tydzień życia niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka w 5. tygodniu życia
- 5. tydzień życia: dieta niemowlaka
- 5. tydzień życia niemowlaka: co może niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 5. tygodniu
Dziecko w piątym tygodniu życia nie jest już noworodkiem. To określenie zastrzeżone jest tylko dla pierwszego miesiąca po narodzinach. Twój maluch wkracza już w drugi miesiąc życia. I odtąd będzie nazywany niemowlakiem. To znaczy, że ma już za sobą okres przystosowania się do życia poza organizmem mamy.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
Dziecko nadal większość czasu spędza w pozycji leżącej i jest całkowicie zależne od swoich opiekunów. Ale sprawność jego ciała cały czas rośnie. Pięciotygodniowe niemowlę prawdopodobnie potrafi już:
- podnieść główkę (na ok. 3-4 cm) – gdy leży na brzuszku,
- utrzymać ją w górze przez chwilę – główka opada, bo mięśnie nie są jeszcze dość silne,
- obracać główkę na boki – szukając dogodnej pozycji do leżenia,
- wyciągać rączkę – np. w kierunku interesującego przedmiotu.
Umożliwiaj dziecku trening podnoszenia główki. Podczas ćwiczenia niemowlę powinno leżeć na twardym posłaniu (nie na poduszce) z rączkami ułożonymi pod klatką piersiową. Ważne, aby nie urządzać takiego treningu po karmieniu ani nie zostawiać dziecka w takiej pozycji samego!
Co jeszcze się zmienia u dziecka?
Niemowlę śpi coraz krócej. W przerwach między drzemkami (czyli w stanach czuwania) uczy się reagowania na różne bodźce. Już wkrótce zmieni się w aktywnego obserwatora, który z chęcią naśladuje mimikę, gesty, ruchy, dźwięki i zachowanie otaczających go osób (zarówno pozytywne, jak i negatywne). W 5. tygodniu możesz zaobserwować jak niemowlę:
- Wyraża zainteresowanie całym sobą – kiedy 5.-tygodniowe niemowlę zobaczy coś, co mu się podoba, macha energicznie rączkami i nóżkami, wierci się, może przerwać ssanie piersi lub butelki.
- Płacze ze łzami – w 5. tygodniu życia w czasie krzyku mogą pojawić się pierwsze łzy u niemowlęcia. Do tej pory dziecko płakało „na sucho”. To dowód na rozwój skomplikowanych reakcji układu nerwowego. Rozpoczęcie aktywności gruczołów łzowych wzbogaca dziecko w tym okresie życie o jeszcze jeden sposób wyrażania emocji.
- Coraz dłużej przygląda się twarzom i przedmiotom – szczególnie tym, które go zainteresują. To efekt dalszego rozwój koordynacji wzrokowej, zwłaszcza tzw. fiksacji.
5. tydzień życia niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?
W 5. tygodniu życia wraz z rozwojem układu nerwowego i zmysłów (wzrok, słuch, smak, dotyk) u niemowlęcia zaczynają kształtować się nowe reakcje emocjonalne:
- pozytywne (zadowolenie, radość, zaciekawienie),
- negatywne (strach, niezadowolenie, złe samopoczucie).
Stany uczuciowe niemowlęcia są wyraźnym odbiciem stanów uczuciowych i zachowań jego opiekunów. Dlatego:
- dbaj o atmosferę w waszym domu – dobrą, spokojną, pełną życzliwości i ciepła,
- okazuj dziecku miłość – rób to w sposób, jaki potrafisz, i najczęściej, jak możesz. Nic tak dobrze nie wpływa na rozwój człowieka, jak poczucie, że jest kochany.
Wkrótce dziecko nauczy się, że swoim zachowaniem może wywoływać reakcję u obserwującej go osoby. Poczujesz, że nawiązuje z tobą pierwszy, prawdziwy kontakt. To naprawdę wzruszająca chwila.
Jak bawić się z 5.-tygodniowym dzieckiem?
Podobnie jak w poprzednich tygodniach, staraj się dużo mówić do niemowlaka, przytulaj go, śpiewaj kołysanki, ale również:
- naśladuj dźwięki, jakie wydaje – gdy westchnie, westchnij i ty, gdy kichnie, powiedz „apsik”. Taka „pierwsza rozmowa” to doskonała zabawa dla was obojga;
- pokazuj kolorowe przedmioty – zwłaszcza zabawki dla niemowląt o zdecydowanych barwach (szczególnie żółte, czerwone, niebieskie i zielone).
- grzechocz grzechotką – 5.-tygodniowe dziecko będzie w stanie ją utrzymać przez kilka sekund, a pod koniec 5. tygodnia nawet nią wymachiwać.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka w 5. tygodniu życia
Poza karmieniem w 5. tygodniu życia niemowlęcia nadal najwięcej czasu zajmuje pielęgnacja – przewijanie, mycie, kąpanie i ubieranie. Skóra 5-tygodniowego dziecka nie nosi już śladów porodu, ale nadal jest bardzo wrażliwa. Łatwo mogą pojawiać się na niej różne zmiany. Powodem takiego stanu rzeczy jest jej niedojrzałość. Potrzeba niemal 3 lat, aby stała się taka, jak skóra dorosłych. Co może zaniepokoić cię w jej wyglądzie:
- przesuszenie – sucha skóra u niemowląt może być efektem suchego powietrza, zbyt długich kąpieli albo niewłaściwych kosmetyków,
- ciemieniucha – żółte łuski na skórze główki, którym towarzyszy zaczerwienienie,
- trądzik niemowlęcy – przypomina trądzik młodzieńczy, ale występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka.
5. tydzień życia: dieta niemowlaka
Pięciotygodniowe dziecko nadal potrzebuje jedynie mleka. Ten pokarm i czuła opieka zapewnią mu prawidłowy rozwój. Oczywiście najlepiej, żeby było to mleko mamy.
Karmienie piersią
W drugim miesiącu życia niemowlaka nadal obowiązuje karmienie na żądanie (i będzie tak przez cały czas karmienia). Maluszki, które do tej pory niemal całą dobę tkwiły przy piersi mamy, zmieniają powoli schemat posiłków. Przerwy między karmieniami się wydłużają. Dziecko ssie bardziej efektywnie i zazwyczaj dostaje tyle mleka, ile potrzebuje.
Karmienie butelką
Dziecko karmione butelką również powinno otrzymywać pokarm na żądanie. Pamiętaj jednak, że płacz niemowlęcia nie zawsze oznacza głód. Jeśli będziesz podawać mleko modyfikowane zbyt często, dziecko może za bardzo przybierać na wadze. W 5. tygodniu (i kolejnych tygodniach drugiego miesiąca) niemowlę powinno otrzymywać:
- około 6 porcji mleka modyfikowanego,
- jedna porcja to 110–130 ml.
5. tydzień życia niemowlaka: co może niepokoić?
Rodziców niepokoją zwykle wszelkie nagłe zmiany w zachowaniu dziecka:
- Płacz z powodu kolki – ta dolegliwość pojawia się zwykle pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka. Może mieć różne przyczyny. Jeśli dziecko ma kolkę, mama nie musi stosować diety eliminacyjnej. Powinna się zdrowo odżywiać, czyli jeść przede wszystkim produkty gotowane, duszone i pieczone (nie smażone) i lekkostrawne. W wielu przypadkach kolkę po prostu trzeba przeczekać. Objawy kolki ustępują, gdy układ pokarmowy dziecka dojrzeje.
- Częsty płacz – wydaje ci się, że dziecko płacze z byle powodu? Pamiętaj, że dla 5-tygodniowego niemowlęcia płacz jest nadal jedynym sposobem komunikacji. Dziecko może płakać, bo jest mu za gorąco (dotknij skóry na jego karku, by sprawdzić, czy nie jest spocona i mokra), bo mu się nudzi albo jest zmęczone. Niektóre maluchy mogą być bardziej wrażliwe i płaczą częściej niż inne. Na ich określenie przyjęto nawet specjalną nazwę High Need Baby (HNB), czyli wyjątkowo wymagające dziecko.