Kryzys laktacyjny
fot. Fotolia

Kryzys laktacyjny – definicja, przyczyny, likwidacja problemu

Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu produkowanego przez gruczoły mlekowe. Mogą one wystąpić na każdym etapie karmienia piersią. Sprawdź, jakie są objawy kryzysu laktacyjnego i jak sobie z nim poradzić.
Sylwia Niemczyk
Kryzys laktacyjny
fot. Fotolia

Kryzys laktacyjny to przejściowy, niedługi okres, kiedy możesz mieć wrażenie, że masz w piersiach za mało pokarmu dla dziecka. To fizjologiczny stan, kiedy organizm malucha zaczyna potrzebować więcej pokarmu, a gruczoły piersiowe potrzebują kilku dni, aby zacząć nadążać z produkcją odpowiedniej ilości mleka. Sprawdź, jak sobie poradzić z kryzysem laktacyjnym.

Kryzys laktacyjny – kiedy występuje

Najczęściej kryzys laktacyjny pojawia się w sytuacji, gdy dziecko przeżywa tzw. skok rozwojowy, a jego zapotrzebowanie na pokarm gwałtownie rośnie. Gruczoł piersiowy potrzebuje jednak kilku dni, aby zwiększyć produkcję pokarmu – to dlatego w ciągu tych paru dni kryzysu laktacyjnego twoje piersi mogą być miękkie i wydawać się puste.

Najczęściej do pierwszego kryzysu laktacyjnego dochodzi miedzy 3. a 6. tygodniem życia niemowlęcia oraz w 3. i 6. miesiącu życia dziecka.

Kryzys laktacyjny może też być wynikiem zmian hormonalnych, stresu, choroby kobiety lub stosowania przez nią restrykcyjnej diety eliminacyjnej czy odchudzającej. Czasowy niedobór pokarmu pojawić się może również wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub mama nieregularnie karmi. Wyeliminowanie tych przyczyn przywraca laktację do prawidłowego, odpowiedniego dla dziecka poziomu.

Kryzys laktacyjny – objawy

O tym, że masz do czynienia z kryzysem mlecznym, świadczą:
  • brak uczucia wypełnienia piersi mlekiem (uczucie pustych piersi);
  • dziecko nie najada się i przystawione do piersi jest niespokojne, marudzi, płacze;
  • dziecko sprawia wrażenie wiecznie głodnego – może częściej się budzić i domaga się na okrągło karmienia.

Kryzys laktacyjny – jak sobie poradzić

Najprostszą receptą na kryzys laktacyjny jest właśnie częste karmienie. Laktacją kieruje zasada podaży i popytu: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka powstaje w piersiach. Wystarczy zatem zachować spokój i często przystawiać maleństwo do piersi – a po dwóch, trzech dniach laktacja na pewno się zwiększy. To najlepszy sposób na pokonanie kryzysu laktacyjnego. Wytwarzanie pokarmu działa na zasadzie popytu i podaży: im więcej dziecko wypije, tym więcej mleka wyprodukuje twój organizm. Za każdym razem proponuj mu ssanie z obu piersi, zaczynając od tej, z której dziecko jadło ostatnio.
Dobrym sposobem na pokonanie kryzysu laktacyjnego jest też stymulowanie laktacji poprzez odciąganie pokarmu metodą 7 5 3.
Największym błędem, jaki możesz w kryzysie laktacyjnym popełnić, jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego. To rozwiązanie tylko na krótką metę: nasycone dziecko nie ssie efektywnie piersi, przez co nie pobudza gruczołów piersiowych do wzmożonej produkcji pokarmu. Dokarmianie mlekiem modyfikowanym prowadzi do zahamowania laktacji. Dziecko nie ma czasu, by zgłodnieć, wypija więc z piersi mniej, niż powinno. Twój organizm nie jest stymulowany do większej produkcji mleka, maluch częściej dostaje butelkę i błędne koło się zamyka.

Zamiast podać butelkę, lepiej zważyć dziecko i razem z lekarzem ocenić jego przyrost masy z ostatniego miesiąca. To najbardziej obiektywna ocena sytuacji. Najczęściej mamy podają dziecku mleko modyfikowane na podstawie własnych odczuć (a ściślej mówiąc, nieuzasadnionego strachu), a nie rzeczywistych wskazań.

Jeśli zauważyłaś, że masz kryzys mleczny, dużo odpoczywaj, często karm piersią, jedz, pij i... czekaj. Jeżeli po 3 dniach nadal będziesz miała wątpliwości, czy twoje piersi produkują wystarczająco dużo mleka, poszukaj pomocy w poradni laktacyjnej.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Więcej o karmieniu piersią:
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy