Kryzys laktacyjny podczas karmienia piersią
fot. Fotolia

Kryzys laktacyjny – definicja, przyczyny, likwidacja problemu

Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu. Mogą wystąpić na każdym etapie laktacji. Przywrócenie produkcji pokarmu wymaga cierpliwości i starań.
Sylwia Niemczyk
Kryzys laktacyjny podczas karmienia piersią
fot. Fotolia

Kryzys laktacyjny to przejściowy, niedługi okres, kiedy możesz mieć wrażenie, że masz w piersiach za mało pokarmu dla dziecka. To fizjologiczny stan, kiedy organizm dziecka zaczyna potrzebować więcej pokarmu. Jak pomóc swojemu organizmowi, aby laktacja na nowo się unormowała?

Kryzys laktacyjny – zasady postępowania

1. Daj sobie czas

Kiedy dziecko przeżywa tzw. skok rozwojowy, jego zapotrzebowanie na pokarm gwałtownie rośnie. Gruczoł piersiowy potrzebuje jednak kilka dni, aby zwiększyć produkcję pokarmu – to dlatego w ciągu tych paru dni kryzysu laktacyjnego twoje piersi mogą być miękkie i wydawać się puste. Żeby pomóc swojemu organizmowi dużo odpoczywaj, jedz, pij i... czekaj. Jeżeli po 3 dniach nadal będziesz miała wątpliwości, czy twoje piersi produkują wystarczająco dużo mleka, poszukaj pomocy w poradni laktacyjnej.

Sprawdź: Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej

2. Nie spiesz się z butelką

Podczas kryzysu laktacyjnego dziecko może cały czas sprawiać wrażenie głodnego: częściej budzić się i domagać się na okrągło karmienia. To zupełnie naturalne. Największym błędem, jaki możesz w kryzysie laktacyjnym popełnić, jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego. To rozwiązanie tylko na krótką metę: nasycone dziecko nie ssie efektywnie piersi, przez co nie pobudza gruczołów piersiowych do wzmożonej produkcji pokarmu.

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym prowadzi więc do zahamowania laktacji. Dziecko nie ma czasu, by zgłodnieć, wypija więc z piersi mniej niż powinno. Twój organizm zaczyna produkować mniej pokarmu, maluch częściej dostaje butelkę i błędne koło się zamyka.

Zamiast podać butelkę, lepiej zważyć dziecko i razem z lekarzem ocenić jego przyrost masy z ostatniego miesiąca. To najbardziej obiektywna ocena sytuacji. Najczęściej mamy podają dziecku mleko modyfikowane na podstawie własnych odczuć (a ściślej mówiąc, nieuzasadnionego strachu), a nie rzeczywistych wskazań.

3. Częściej niż zwykle przystawiaj dziecko do piersi

Najprostszą receptą na kryzys laktacyjny jest właśnie częste karmienie. Laktacją kieruje zasada podaży i popytu: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka powstaje w piersiach. Wystarczy zatem zachować spokój i często przystawiać maleństwo do piersi – a po dwóch, trzech dniach laktacja na pewno się zwiększy. To najlepszy sposób na pokonanie kryzysu laktacyjnego. Wytwarzanie pokarmu działa na zasadzie popytu i podaży: im więcej dziecko wypije, tym więcej mleka wyprodukuje twój organizm. Za każdym razem proponuj mu ssanie z obu piersi, zaczynając od tej, z której dziecko jadło ostatnio.

Zobacz też: 5 mitów o karmieniu piersią
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Kryzys laktacyjny – kiedy iść do poradni?

Zdarza się, że brak mleka jest efektem błędów karmiącej mamy. Do najczęstszych należą: nieprawidłowa technika karmienia, zbyt rzadkie bądź za krótkie karmienia, a także stosowanie restrykcyjnej diety eliminacyjnej lub odchudzającej. Jeżeli więc kryzys laktacyjny nie mija po 2-3 dniach mimo częstego karmienia dziecka, poradź się doradcy laktacyjnego, czy prawidłowo postępujesz.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Więcej o karmieniu piersią:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy