Na kolejny liveczat na fanpejdżu Mamo To Ja przybyły wspaniałe ekspertki – dr Aleksandra Piotrowska, psycholog, oraz Katarzyna Dołhun, metodyk. Ale też i temat był gorący – bajki dla dzieci. Rodzice maluchów mogli przez pół godziny na żywo zadawać pytania dotyczące puszczania maluchom filmów. Zobaczcie koniecznie nasze wideo, poznajcie wskazówki fachowców!

Reklama

Nie za długo, nie za często – akurat

Dzieci uwielbiają bajki, więc my, rodzice, często ulegamy tej pokusie i sadzamy je przed ekranem telewizora, tabletu czy telefonu. Jednak eksperci są zgodni – bajki mogą oglądać maluchy po drugim roku życia i nie dłużej niż łącznie godzinę dziennie.

Cechy mądrej bajki

Dobra bajka dla dziecka jest krótka (trwa nie dłużej niż kwadrans), ma spokojny, łagodny montaż i nie atakuje malucha nadmiarem kolorów czy dźwięków. Taka opowieść za to zachęca dziecko do interesowania się światem, pokazuje mu go, oswaja trudne sprawy i sytuacje.
Ekspertki szczególnie polecały bajki relaksujące, językowe i edukacyjne – które dają dziecku wiele korzyści, a nie tylko zajmują mu czas...

Bajki oglądajmy razem z dzieckiem

Rodzice pytali ekspertki, czy oglądać bajki z dziećmi – odpowiedź była zdecydowana: tak! Także ze starszakami. Maluch przytulając się do rodzica czuje się pewniej, może w każdej chwili zapytać o niezrozumiałe treści czy opowiedzieć o emocjach, które w nim opowieść budzi. Rodzic towarzysząc dziecku może też zadawać pytania o akcję, co pozwala mu zorientować się, czy dana bajka nie jest dla smyka za trudna.

Ekspertki poleciły wszystkim uczestnikom liveczatu nowe „Przygody Rybki MiniMini”, które, jak się domyślacie, spełniają wszystkie kryteria mądrej bajki dla dziecka. Polecamy i my!

Zobacz także
Reklama

Materiał powstał przy udziale kanału MiniMini+

Reklama
Reklama
Reklama