Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lego Duplo
materiały prasowe
Gry i zabawy

Pomóż dziecku poznać królestwo zwierząt!

Wyrusz z dzieckiem we wspaniałą podróż dookoła świata i pomóż mu poznać egzotyczne zwierzęta, a to wszystko nie wychodząc nawet z domu.

Pierwsze zetknięcie się dziecka ze zwierzęciem zawsze rodzi lawinę pytań i komentarzy na temat tego, jak ono wygląda, jakie wydaje dźwięki i czy można je dotknąć. Pytania oraz uzyskane odpowiedzi pomagają dzieciom nie tylko poznać, jak różnorodny jest świat, a także rozwijać umiejętności liczenia, rozpoznawania kolorów i kierunków oraz ćwiczyć pamięć. Kontakty ze zwierzętami poza domem to także dobry pomysł, jeśli planujecie powiększyć rodzinę o np. psa lub kota.

Witaj w dzikim, bezkresnym świecie

Dzieci postrzegają świat zwierząt jako dziki i nieokiełznany. Występują w nim tysiące biegających, pływających i latających gatunków, które mają różne rozmiary i kolory. Dzieci są zauroczone zarówno tym, co egzotyczne, jak i tym, co zwyczajne - zachwyca ich i słoń w zoo i małe kocięta u sąsiada. Rodzice nigdy tak naprawdę nie wiedzą, które stworzenie zwróci szczególną uwagę ich dziecka.

Kataloguj zwierzęta

Poza wszystkimi „ochami i achami” na temat tego, jakie zwierzęta są słodkie, dzieci zadają także mnóstwo konkretnych pytań. Chcą wiedzieć, jak poszczególne zwierzęta się nazywają, co jedzą i jak się zachowują. Zaczynają postrzegać, że jedne zwierzątka jedzą trawę, inne są w czarno-białe paski, a jeszcze inne wysiadują dużo jajek. Dzieci mogą w ten naturalny sposób poznawać kolory i ćwiczyć umiejętności liczenia. Nowo zdobyte informacje pomagają im klasyfikować rzeczywistość w formie mniejszych, porównywalnych zbiorów. Tak uporządkowany świat jest dla nich łatwiejszy do zrozumienia.

Prawdziwe doświadczenie

Wycieczka do zoo znajduje się zwykle na początku dziecięcej listy życzeń. Czy istnieje inne miejsce, w którym jednego dnia można zobaczyć wiele niezwykłych i egzotycznych stworzeń takich jak, małpki, krokodyle, słonie? Mimo licznych atrakcji w zoo, dzieci uwielbiają także małe gospodarstwa wiejskie, w którym mogą pogłaskać zwierzęta kozy, owce czy konie. Fakt ten potwierdza, że maluchy lubią zwierzęta, których mogą dotknąć lub nakarmić - niezależnie od tego, czy są to gatunki egzotyczne czy nie. 
 
- Świat dziecka wraz z rozwojem zaczyna poszerzać się o miejsca, których nie zna i które są daleko od domu. Jego ciekawość poznawcza rośnie wraz z tym, jak odkrywa świat, który jawi mu się jako bezpieczny, ale też ekscytujący i pełen nowych, nieznanych rzeczy. Zwierzęta, jako odzwierciedlenie ważnych postaci w życiu dziecka, często towarzyszą mu w zabawie. Maluchy identyfikują się z kotami, psami, chomikami - zwierzętami, które są najbliżej. Gdy ich apetyt poznawczy nasyci się domowymi zwierzątkami, przychodzi czas na dzikie zwierzęta i egzotyczne krainy. Zaczynają pojawiać się pytania „Kto jest silniejszy: tygrys czy lew”, „Czy żona krokodyla to krokodylowa?”,  „Czy można pogłaskać niedźwiedzia polarnego?”. Ilość pytań nasila się po wizycie w zoo, o której marzą wszystkie dzieci. Zestaw LEGO DUPLO „Arktyka” to idealna kontynuacja zainteresowania tą tematyką. Wraz z rodzicami dziecko może zbudować arktyczny kraj i poznać jego mieszkańców. To doskonały moment, by poszerzyć jego wiedzę geograficzną, umiejscawiając krainę na mapie lub przyrodniczą, opowiadając o tym, jak żyją tamtejsi ludzi i czym żywią się zwierzęta. Pamiętam mnóstwo godzin z moim synem spędzonych na budowaniu zoo i dyskusjach, gdzie umieścimy lwią rodzinę lub gdzie zamieszkają żyrafy. To także moment na obserwacje, z jakimi postaciami dziecko najchętniej się identyfikuje i jak buduje relacje wewnątrz zwierzęcych grup, szczególnie rodzin. Warto zaobserwować, co mama żyrafa mówi do swojego synka i jak blisko niego stoi :-) - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Domowe lekcje o zwierzętach

Każda wizyta w zoo kiedyś się kończy. Wtedy właśnie przydaje się domowa menażeria pluszaków, dzięki którym można odtworzyć wspomnienia z wycieczek. Zarówno przed, jak i po wizycie w zoo, możecie uczyć się nazw zwierząt, rozmawiać o ich cechach szczególnych oraz o tym, co jedzą i jak się zachowują w ich naturalnym środowisku. Dzieci lubią wymyślać historie i odgrywać scenki, w których występują ich ulubione zwierzęta. 

Przygotowanie do przyjęcia zwierzaka

Dzieci często chcą mieć w domu zwierzątko - z reguły zaraz po zabawie z nim. Zwykle jednak nie zdają sobie sprawy z obowiązków, jakie się z tym wiążą. To kolejna sytuacja, w której przydadzą się zabawki. Dzieci mogą wykorzystać je do odgrywania codziennych czynności, które wiążą się z posiadaniem upragnionego zwierzaka - karmienia, czyszczenia, spacerów czy kąpieli. Z perspektywy dorosłego, sprzątanie po zabawce jest na pewno mniej uciążliwe. Żaden pluszowy zwierzak nigdy jeszcze nie rozlał wody na podłodze ani nie wygryzł dziury w kanapie!

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak