Lego Duplo
materiały prasowe
Gry i zabawy

Pomóż dziecku poznać królestwo zwierząt!

Wyrusz z dzieckiem we wspaniałą podróż dookoła świata i pomóż mu poznać egzotyczne zwierzęta, a to wszystko nie wychodząc nawet z domu.

Pierwsze zetknięcie się dziecka ze zwierzęciem zawsze rodzi lawinę pytań i komentarzy na temat tego, jak ono wygląda, jakie wydaje dźwięki i czy można je dotknąć. Pytania oraz uzyskane odpowiedzi pomagają dzieciom nie tylko poznać, jak różnorodny jest świat, a także rozwijać umiejętności liczenia, rozpoznawania kolorów i kierunków oraz ćwiczyć pamięć. Kontakty ze zwierzętami poza domem to także dobry pomysł, jeśli planujecie powiększyć rodzinę o np. psa lub kota.

Witaj w dzikim, bezkresnym świecie

Dzieci postrzegają świat zwierząt jako dziki i nieokiełznany. Występują w nim tysiące biegających, pływających i latających gatunków, które mają różne rozmiary i kolory. Dzieci są zauroczone zarówno tym, co egzotyczne, jak i tym, co zwyczajne - zachwyca ich i słoń w zoo i małe kocięta u sąsiada. Rodzice nigdy tak naprawdę nie wiedzą, które stworzenie zwróci szczególną uwagę ich dziecka.

Kataloguj zwierzęta

Poza wszystkimi „ochami i achami” na temat tego, jakie zwierzęta są słodkie, dzieci zadają także mnóstwo konkretnych pytań. Chcą wiedzieć, jak poszczególne zwierzęta się nazywają, co jedzą i jak się zachowują. Zaczynają postrzegać, że jedne zwierzątka jedzą trawę, inne są w czarno-białe paski, a jeszcze inne wysiadują dużo jajek. Dzieci mogą w ten naturalny sposób poznawać kolory i ćwiczyć umiejętności liczenia. Nowo zdobyte informacje pomagają im klasyfikować rzeczywistość w formie mniejszych, porównywalnych zbiorów. Tak uporządkowany świat jest dla nich łatwiejszy do zrozumienia.

Prawdziwe doświadczenie

Wycieczka do zoo znajduje się zwykle na początku dziecięcej listy życzeń. Czy istnieje inne miejsce, w którym jednego dnia można zobaczyć wiele niezwykłych i egzotycznych stworzeń takich jak, małpki, krokodyle, słonie? Mimo licznych atrakcji w zoo, dzieci uwielbiają także małe gospodarstwa wiejskie, w którym mogą pogłaskać zwierzęta kozy, owce czy konie. Fakt ten potwierdza, że maluchy lubią zwierzęta, których mogą dotknąć lub nakarmić - niezależnie od tego, czy są to gatunki egzotyczne czy nie. 
 
- Świat dziecka wraz z rozwojem zaczyna poszerzać się o miejsca, których nie zna i które są daleko od domu. Jego ciekawość poznawcza rośnie wraz z tym, jak odkrywa świat, który jawi mu się jako bezpieczny, ale też ekscytujący i pełen nowych, nieznanych rzeczy. Zwierzęta, jako odzwierciedlenie ważnych postaci w życiu dziecka, często towarzyszą mu w zabawie. Maluchy identyfikują się z kotami, psami, chomikami - zwierzętami, które są najbliżej. Gdy ich apetyt poznawczy nasyci się domowymi zwierzątkami, przychodzi czas na dzikie zwierzęta i egzotyczne krainy. Zaczynają pojawiać się pytania „Kto jest silniejszy: tygrys czy lew”, „Czy żona krokodyla to krokodylowa?”,  „Czy można pogłaskać niedźwiedzia polarnego?”. Ilość pytań nasila się po wizycie w zoo, o której marzą wszystkie dzieci. Zestaw LEGO DUPLO „Arktyka” to idealna kontynuacja zainteresowania tą tematyką. Wraz z rodzicami dziecko może zbudować arktyczny kraj i poznać jego mieszkańców. To doskonały moment, by poszerzyć jego wiedzę geograficzną, umiejscawiając krainę na mapie lub przyrodniczą, opowiadając o tym, jak żyją tamtejsi ludzi i czym żywią się zwierzęta. Pamiętam mnóstwo godzin z moim synem spędzonych na budowaniu zoo i dyskusjach, gdzie umieścimy lwią rodzinę lub gdzie zamieszkają żyrafy. To także moment na obserwacje, z jakimi postaciami dziecko najchętniej się identyfikuje i jak buduje relacje wewnątrz zwierzęcych grup, szczególnie rodzin. Warto zaobserwować, co mama żyrafa mówi do swojego synka i jak blisko niego stoi :-) - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Domowe lekcje o zwierzętach

Każda wizyta w zoo kiedyś się kończy. Wtedy właśnie przydaje się domowa menażeria pluszaków, dzięki którym można odtworzyć wspomnienia z wycieczek. Zarówno przed, jak i po wizycie w zoo, możecie uczyć się nazw zwierząt, rozmawiać o ich cechach szczególnych oraz o tym, co jedzą i jak się zachowują w ich naturalnym środowisku. Dzieci lubią wymyślać historie i odgrywać scenki, w których występują ich ulubione zwierzęta. 

Przygotowanie do przyjęcia zwierzaka

Dzieci często chcą mieć w domu zwierzątko - z reguły zaraz po zabawie z nim. Zwykle jednak nie zdają sobie sprawy z obowiązków, jakie się z tym wiążą. To kolejna sytuacja, w której przydadzą się zabawki. Dzieci mogą wykorzystać je do odgrywania codziennych czynności, które wiążą się z posiadaniem upragnionego zwierzaka - karmienia, czyszczenia, spacerów czy kąpieli. Z perspektywy dorosłego, sprzątanie po zabawce jest na pewno mniej uciążliwe. Żaden pluszowy zwierzak nigdy jeszcze nie rozlał wody na podłodze ani nie wygryzł dziury w kanapie!

Jakie zwierzę dla dziecka?
Wychowanie
Mój najlepszy przyjaciel
Z psem trzeba wychodzić na spacer, chomikowi czyścić klatkę, rybce zmieniać wodę... Zwierzę w domu wymaga pracy, ma jednak dobry wpływ na dziecko.

Dzieci kochają zwierzęta. Już półtoraroczny brzdąc chętnie pokazuje, „jak robi” krówka, kotek, owieczka. Ciekawi go obserwowanie napotkanych w parku psów, gonienie ptaszków i motyli. Ta naturalna dziecięca ciekawość świata ogromnie wzbogaca jego rozwój! Mądrze to wykorzystaj. Sprawdź także: Komu kota, komu papugę? Jakie zwierzę wybrać? Zwierzę pomaga w rozwoju Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać swoje dziecko do zwierząt i kontaktów z nimi, tym lepiej. Dla kilkumiesięcznego bobasa pies (czy kot) może być doskonałym nauczycielem.  Dzieci wychowujące się w towarzystwie kudłatych przyjaciół szybciej zaczynają np. raczkować i chodzić. Psychiatrzy i psychologowie dziecięcy podkreślają też, że kontakt ze zwierzakiem pomaga w rozwoju niemal każdej sfery osobowości malca – emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Pokazując swojemu maluchowi zwierzęcy świat, pomagasz mu wyrosnąć na wspaniałego, odpowiedzialnego i empatycznego człowieka. Sprawdź także: 5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota Nie strasz zwierzętami Nie zabraniaj maluchowi kontaktów ze zwierzętami ze względów higienicznych. Nie mów, że są brudne. A tym bardziej nie wzbudzaj w dziecku strachu przed nimi, bo pociecha może się do nich zrazić, a to wcale nie ułatwi jej życia. Oczywiście o zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać zawsze! Sprawdź także: Lęk przed zwierzętami. Jak go pokonać? [CMS_PAGE_BREAK] Zwierzak i małe dziecko Macie w domu zwierzaka?  Doskonale! Maluch będzie się z nim oswajał od urodzenia. Musisz tylko zadbać, by  ich kontakty odbywały się pod Twoją kontrolą. Sprawdź także: Jak przygotować psa na pojawienie się noworodka? Nie masz jeszcze pupila? Nie ma powodu, by zbyt długo („aż dziecko podrośnie”) zwlekać z decyzją o jego wzięciu. Kilkumiesięczny maluch będzie się...

dlaczego dziecko powinno mieć zwierzątko domowe
Fotolia
Wychowanie
Zwierzątko domowe sposobem na wyższą samoocenę dziecka? Tak, ale jakie?
Według najnowszych badań, zwierzątko w domu pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych dzieci i samoocenę. Jakie zwierzęta najlepiej działają na dziecko?

Dziecko, które wychowuje się w domu, w którym są zwierzęta, lepiej rozwija się społecznie i emocjonalnie . Badania dowiodły, że przekłada się to na umiejętności personalne i łatwiejsze odnajdowanie się w grupie rówieśniczej, zarówno jeśli chodzi o małe dzieci, jak i o nastolatki. Jeśli więc jeszcze się wahasz, czy kupić dziecku kotka lub psa, przeczytaj, jak bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka będzie miała ta decyzja zakupowa. A nie jest to coś, co można często powiedzieć o zakupach, prawda? Zwierzę w domu = lepszy rozwój dziecka Dr Carri Westgarth z Instytutu Zakażeń i Zdrowia Globalnego Uniwersytetu w Liverpoolu, autorka badania nad wpływem posiadania zwierzątka domowego na dziecko, przeprowadzonego na zlecenie Centrum Żywienia i Opieki nad Zwierzętami WALTHAM, zauważa: - Każdy kto dorastał w domu pełnym miłości dla zwierząt, może instynktownie potwierdzić dobroczynny wpływ ich towarzystwa. Podczas naszych badań poszukujemy naukowych dowodów na korzyści płynące z obecności zwierząt w domu , żeby potwierdzić, które z nich występują najczęściej. Docelowo pozwoli nam to zrozumieć, w jaki sposób pupile wspierają emocjonalny, społeczny i naukowy rozwój dzieci. - Okazało się, że posiadanie zwierząt najlepiej wpływa na rozwój samooceny u dzieci poniżej 6 roku życia oraz młodzieży powyżej 10 lat – dodaje Rebecca Purewal, współautorka badania. Najbardziej pozytywny wpływ na rozwój dzieci mają psy i koty, prawdopodobnie dlatego, że jest z nimi największy kontakt. Autorki badania uważają, że domowe zwierzęta mogą być znaczącym psychologicznym wsparciem dla dzieci i młodych ludzi, niezależnie od kręgu kulturowego.  Zwierzątko uczy empatii i odpowiedzialności Komentując wyniki badania, Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, specjalista ds. żywienia w Mars Polska, podkreśla wpływ dorastania w domu, w którym są zwierzęta, na...

gepardy zaatakowały matkę z dziećmi na safari w Holandii
screen/You Tube/
Aktualności
Kompletny brak wyobraźni mamy, która zabrała dzieci do parku safari [WIDEO]
Na tym viralowym nagraniu widać, jak niewiele brakowało do tragedii. Ta mama chciała z dziećmi karmić gepardy.

Końcówka tego nagrania pokazuje, w jak naprawdę niebezpiecznej sytuacji znalazła się kobieta z dziećmi. Ledwo udało się im uciec do auta. Dziecko bało się, ale mama się nie przejęła O tym, co dokładnie wydarzyło się w parku safari w Holandii wiemy z nagrania zamieszczonego na You Tubie . Widać na nim, jak kobieta zatrzymała się autem na skraju drogi, po czym wychodzi z samochodu i przypatruje się gepardom leżącym 50 metrów dalej na trawie. Towarzyszy jej dwójka dzieci: około 4-5 letni chłopiec i nastolatek. Widać, że młodszy boi się , kobieta bierze go na ręce, w tym czasie starszy filmuje kamerą. W pewnym momencie odjeżdżają autem i parkują dalej. Ponownie wychodzą z samochodu. Gepardy zrywają się i podbiegają do innych ludzi. Ci przerażeni, w pośpiechu wsiadają do aut. Kobieta z dzieckiem na ręku jest w bardzo niebezpiecznej sytuacji, gepardy są w odległości zaledwie 2 metrów od niej! Nerwowo macha rękoma, próbując je odgonić i jednocześnie zbliżyć się do auta. Udaje jej się z dziećmi wejść do samochodu, chociaż jeden z gepardów do końca przymierzał się do ich zaatakowania. Poznańskie zoo ma dość tolerowania nieodpowiedzialnych rodziców Ta niebezpieczna historia idealnie wpasowuje się w głośny ostatnio wpis poznańskiego zoo na temat zachowania rodziców w kontakcie ich dzieci ze zwierzętami. "Ile trzeba, żeby czysta rodzicielska głupota nie skończyła się tragedią " - pyta na Facebooku poznańskie zoo. Na profilu ogrodu pojawiły się zdjęcia, na których widać rodziców trzymających dzieci "na barana" tuż przy barierce wybiegu tygrysa syberyjskiego. " Brak wyobraźni, buta - bo to MOJE dziecko, JA decyduję i dam radę. Wystarczy jeden moment"- czytamy we wpisie. W mediach społecznościowych krąży też wpis ze znacznie ostrzejszymi słowami. "Drogi Rodzicu! Nie obarczaj nas kłopotem w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz