Dziecko kłamie notorycznie? Dowiedz się, jakie mogą być tego powody. Zmyślanie u dzieci może być spowodowane myleniem fikcji z wyobraźnią, strachem, silną potrzebą posiadania czegoś, ale także... naśladowaniem rodziców, którzy mijają się z prawdą. „Moje dziecko kłamie” - ta myśl może paraliżować rodziców, jednak warto zastanowić się, dlaczego maluch to robi.

Reklama

Spis treści:

Dlaczego dzieci kłamią? Mylenie świata rzeczywistego z wyobraźnią

To naturalna sytuacja w rozwoju dzieci w wieku 3–4 lat. Granica między tymi światami jest dla kilkulatka bardzo płynna, dziecko często zapomina, co sobie wymyśliło, a co zdarzyło się naprawdę, stąd biorą się niezwykłe opowieści o pożarach, w których gaszeniu brał udział kilkulatek lub o wymyślonych postaciach, które np. mieszkają w pokoju za szafą.

Rozwiąż test: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię

Kłamstwo u dzieci w wieku przedszkolnym - zwrócenie na siebie uwagi

Dzieci zmyślają, aby zwrócić na siebie uwagę. Robią tak głównie starsze przedszkolaki. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą świadomie zmyślać. Często zdarza się to bardziej wygadanym, kreatywnym kilkulatkom, które mają zdolności aktorskie. Jest to sposób na zyskanie zainteresowania kolegów. Gdy raz przekonają się, że to działa, mogą kłamać częściej.

Zobacz także

Dlaczego dzieci w wieku szkolnym kłamią?

Powody tego, że dzieci w wieku szkolnym kłamią, mogą być następujące:

  • obawiają się, że nie są w stanie sprostać oczekiwaniom rodziców
  • nie radzą sobie z własnymi problemami, lecz boją się o nich porozmawiać
  • nie czują się bezgranicznie kochane i akceptowane
  • są nadmiernie kontrolowane.

Starsze dzieci kłamiąc, zazwyczaj robią to już świadomie. Często również poprzez kłamstwo chcą osiągnąć jakiś cel lub wymigać się od odpowiedzialności za swój czyn.

Dlaczego dzieci kłamią? Bo się boją

Kłamią dzieci mające zbyt wymagających rodziców, którzy stosują surowe kary za popełniane błędy (krzyczą na dziecko, zabraniają). Nie mówi prawdy także takie dziecko, które zostało nauczone, że najłatwiej jest skłamać, bo i tak później rodzice nie weryfikują jego słów.

Dzieci kłamią, bo bardzo chcą coś mieć

A gdy czegoś mocno pragną i nie wiedzą, jak to osiągnąć, mogą używać argumentu, który ich zdaniem, przekona rodziców, np. chcę mieć pomalowane oczy, bo wszystkie koleżanki w przedszkolu je malują. Nie zawstydzaj dziecka, że powiedziało nieprawdę, tylko tłumacz, dlaczego małe dzieci nie noszą makijażu. Możesz zaproponować coś w zamian, np. nowe piękne spinki do włosów.

Dzieci naśladują rodziców, którzy czasem mijają się z prawdą

Nic nie umknie uwadze dziecka, także nasze kłamstwa, puste obietnice, że np. w sobotę pojedziemy całą rodziną na wycieczkę rowerową (a potem mama zostaje w domu, by ugotować obiad) albo wymówki, że nie spotkamy się ze znajomymi, bo mamy dużo zaległości w domu (a potem oglądamy cały weekend telewizję).

Co robić, gdy dziecko kłamie?

Jak oduczyć dziecko kłamać? Sama musisz dawać maluchowi dobry przykład – dotrzymuj słowa, nie obiecuj nic, jeśli nie uda ci się tego spełnić. Ustal jasne zasady, jedną z nich niech będzie to, że nie można kłamać. Zastanów się również, jakie dziecko może mieć powody do tego, żeby kłamać. Może jest to strach przed twoją reakcją? Wytłumacz maluchowi, dlaczego nie wolno kłamać, powiedz wyraźnie, że kłamstwo jest czymś złym. Wyjaśnij mu również, czym jest białe kłamstwo. Opowiedz, jakie są różnice między nim a kłamstwem, które wyrządza krzywdę.

Dziecko kłamie, że jest bite

Przede wszystkim pamiętaj, że maluch ma prawo zbłądzić. Dziecko prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne, ale również bolesne mogą być konsekwencje takich kłamstw. Pomóż mu zrozumieć, jak złe jest niesłuszne oskarżanie kogoś o tak poważny czyn. Wytłumacz dziecku, jakie skutki może mieć to, że kłamie w kwestii przemocy.

Kłamstwo jest dobre dla mózgu

Oszukiwanie przyspiesza rozwój mózgu, a dokładnie tych obszarów, które są odpowiedzialne za rozwój poznawczy. Z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Toronto, wynika, że dziecięce kłamstwo jest dowodem na to, że maluch sprawnie rozumuje. Około 20 proc. przebadanych dzieci potrafiło się minąć z prawdą już w wieku 2 lat. Rodzicom pozostaje jedynie uczyć małego blagiera, że są osoby (czytaj m.in. mama i tata), którym trzeba zawsze mówić prawdę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama