Małe dziecko

Masturbacja dziecięca to nie to samo co masturbacja u dorosłych [WIDEO]

Masturbacji u dzieci nie można rozumieć w taki sam sposób jak w przypadku osób dorosłych – tłumaczy psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska. Zobacz film, z którego dowiesz się, z jakich powodów dzieci lubią dotykać swoje narządy płciowe.

Temat seksualności dzieci był jednym z przedmiotów dyskusji 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fascynacja ciałem

Dotykanie narządów płciowych przez dzieci wynika z ich zainteresowania odkrywaniem własnego ciała. "U dzieci jest to przede wszystkim ciekawość własnego ciała, ciekawość tego, co można z nim zrobić" – mówi seksuolog. Dziecko uczy się w ten sposób zmysłu dotyku.

Masturbując się, poznaje różne odcienie doznań. Jak wyjaśnia ekspert, maluch doświadcza w ten sposób zarówno dotyku, który może być przyjemny lub nie, sprawiać ból. "Tak, jak fascynujący jest cały świat, tak fascynujące jest całe ciało" – podkreśla seksuolog.

Masturbacji dzieci nie wolno mierzyć miarą dorosłego

Dr Izdebska zwraca uwagę, aby masturbacji u dzieci nie oceniać kryteriami osoby dorosłej. Owszem, u dzieci także polega ona na dotykaniu swoich narządów płciowych, na ich stymulacji, która może doprowadzić do doświadczenia przyjemności, jednak to zachowanie wynika z innych pobudek.

U dorosłych chodzi o rozładowanie napięcia seksualnego, zaś u dzieci jest to ciekawość własnym ciałem. "Nie należy tego mierzyć taką miarą, jaką przykładamy dla zachowań osób dorosłych" – podkreśliła.

Dr Agnieszka Izdebska jest psychologiem i seksuologiem klinicznym z Instytutu Psychologii oraz Pracowni Seksuologii Społecznej i Klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jaki jest wasz stosunek do masturbacji dziecięcej? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:

dotyk, trening zmysłu dotyku, uważność
Fotolia
Wychowanie
Trening uważności – ćwiczenie zmysłu dotyku – film
Twoje dziecko dzięki codziennemu treningowi uważności nie tylko będzie lepiej się rozwijać i szybciej uczyć, ale także łatwiej pokona stres i stanie się szczęśliwsze. Jak trenować uważność z dzieckiem? Oto film pokazujący ćwiczenie zmysłu dotyku.

Trening uważności polega na ćwiczeniu swojego skupienia i umiejętności dostrzegania szczegółów. Sprawia, że musimy zwolnić, przystanąć, zastanowić się, obejrzeć za siebie i przemyśleć. Jednym z ćwiczeń uważności jest trening zmysłu dotyku . Jak ćwiczyć zmysł dotyku z dzieckiem? Twoje dziecko twierdzi, że się nudzi ? Nie wie, czym się zająć? Uważa, że w otoczeniu nie ma niczego interesującego? Przekonaj je, że nie ma racji! Poproś dziecko, by usiadło wygodnie na kanapie, łóżku, podłodze. Poproś dziecko, by zamknęło na chwilę oczy. Za plecami dziecka połóż kilka różnych rzeczy, które dziecko zna i na pewno już kiedyś miało w ręku, np. butelkę wody, książkę, długopis itp. Pozwól dziecku otworzyć oczy, ale poproś je, by nie zaglądając do tyłu, wzięło w ręce jeden z dowolnych przedmiotów. Poproś dziecko, by postarało się jak najdokładniej opisać przedmiot, ale nadal nie patrząc na niego. Gdy dziecko ma kłopot z jego opisaniem, zadawaj mu pytania pomocnicze, np. jaki przedmiot ma kształt, czy jest ciepły, ciężki, gładki, okrągły itd.  Poproś dziecko, by spróbowało odgadnąć, jaki przedmiot trzyma w ręce. Prawidłową odpowiedź nagródź brawami (możesz też zagrać z dzieckiem – wygra ten, kto zgadnie więcej przedmiotów). Zobacz też: Gdy maluch się nudzi Co daje trening zmysłu dotyku? Trening zmysłu dotyku wcale nie jest taki banalny, jak się na początku wydaje. Ćwiczy spostrzegawczość. Dziecko musi dostrzec cechy, których w codziennym życiu nie zauważa. Ćwiczy koncentrację. Dziecko musi się skupić, by wymienić jak najwięcej cech przedmiotu. Uświadamia, że nic nie jest nudne. Może tylko komuś brakować uwagi, by dostrzec ciekawe szczegóły. Uspokaja. Skupienie na zadaniu wycisza, relaksuje. Jest się tu i teraz. Zobacz film: Sposób na stres dziecka – ćwiczenie...

zmysł dotyku u dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Rozwijamy zmysł dotyku – 10 fajnych zabaw dla dzieci
Wypróbuj nasze propozycje zabaw sensorycznych na stymulację zmysłu dotyku. Instrukcje są bardzo proste, więc przygotujesz je szybko.

Dotyk jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Kontakt matki z dzieckiem skóra do skóry jest nie do przecenienia - przez dotyk dziecko poznaje świat. Dlatego warto bawić się z dzieckiem w sposób, który pomoże mu dodatkowo rozwijać czucie i świadomość własnego ciała. Dotyk pobudza rozwój mózgu, usprawnia malucha ruchowo, ma wpływ na mowę, a także emocje dziecka. 10 zabaw rozwijających zmysł dotyku 1. Malowanie bez pędzla Jak się bawić? Wszelkie formy malowania farbami plakatowymi, kiedy dziecko może zanurzyć w nich ręce to już świetne ćwiczenie dla zmysłów. Jeśli pomalujemy farbami najpierw stopy, a później tymi stopami będziemy starać się robić barwne obrazy na kartkach leżących na  ziemi – zabawa sensoryczna gotowa! Z doświadczenia: Można malować nie tylko stopami, ale też np. łokciami. Oczywiście najlepiej zabezpieczyć otoczenie przed ubrudzeniem - folią, materiałem, który bez problemu można wyprać. Warto wybrać nietoksyczne farby, które łatwo się zmywają. W ciepłe dni to świetna zabawa na świeżym powietrzu. 2. Rysowanie bez kartek Jak się bawić? Rysowanie bez kartek brzmi tajemniczo, ale to nic innego, jak np. rysowanie przy pomocy kredy na chodniku. Można też rysować węglem, kredkami różnego rodzaju. Chodzi o to, by dziecko mogło poznać różne materiały, a przy okazji ćwiczyło wyobraźnię, koordynację i mogło twórczo się wyżyć. Z doświadczenia: Do rysowania bez kartek można też użyć np. pianki do golenia. W domu można tworzyć obrazy piankowe np. na lustrze czy szybie. 3. Sensoryczne pojemniki ze skarbami Jak się bawić? Rozmaite sensoryczne pojemniki, w których dziecko znajdzie różne struktury, kształty i kolory można wykonać w prosty sposób. Wystarczy do miski lub kartonu nasypać kaszy, makaronu, grochu. Może to być też coś miękkiego: waciki, papierki gniecione w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj