WHO zaleca: podczas izolacji graj w gry wideo
Do niedawna WHO ostrzegała, że gry wideo mogą uzależniać. Teraz gdy ludzie muszą siedzieć w domach, radzi: grajcie, ratując ludzkie życie.
Ambasador WHO Ray Chambers zamieścił na swoim Tweeterze post z hashtagiem #PlayApartTogether, który ma zachęcać młodszych i starszych do spotykania się za pomocą gier w sieci zamiast w realu. Pandemia i przymusowa izolacja ludzi w domach to sytuacja wyjątkowa. Zachęcanie do grania w gry wideo też jest krokiem wyjątkowym w świetle tego, że do niedawna stanowisko WHO brzmiało: uzależnienie od gier jest zaburzeniem zdrowia psychicznego.
Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych rozwiązań
Według USA Today, dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, nazwał granie w gry wideo dobrym sposobem na przetrwanie izolacji oraz na bezpieczne łączenie się z innymi w zaciszu własnego domu.
Szacuje się, że na świecie jest 2,2 miliarda graczy. To olbrzymia grupa ludzi, która w obecnej sytuacji może mieć wpływ na sytuację na świecie. WHO zdaje sobie sprawę z tego, że gdy ci ludzie zostaną w domach, pomogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
WHO sankcjonuje stan faktyczny
Odkąd koronawirus zaczął się intensywnie rozprzestrzeniać na świecie, a ludzie poutykali w domach, zanotowano olbrzymi wzrost liczby osób grających w gry wideo, a sprzedaż konsol do gier we Włoszech i Hiszpanii, czyli tam, gdzie sytuacja epidemiczna była najgorsza, poszybowała w górę. Stało się, to zanim WHO dała przyzwolenie na granie w gry wideo.
Producenci i dystrybutorzy gier odpowiadają na apel WHO
Firmy związane z przemysłem gamingowym (Activision Blizzard, Riot Games, Twitch i inne) podchwyciły nowe stanowisko WHO i przyłączyły się do apelu #PlayApartTogether. Ale to nie wszystko. Postanowiły skorzystać z popularności gier i na bieżąco informują graczy o sytuacji związanej z COVID-19 na świecie i przypominają zalecenia WHO dotyczące zasad walki z pandemią.
Punkt widzenia zależy od punktu... pandemii koronawirusa
Pomimo wcześniejszego negatywnego piętna, które określało gry jako antyspołeczną rozrywkę grożącą uzależnieniem od ekranów, obecnie stała się ona jednym z najbardziej towarzyskich działań, które może zatrzymać dzieci i dorosłych w domu. To dlatego WHO ostatnio diametralnie zmieniło swoje spojrzenie na graczy i czas spędzany przez nich w sieci. Czy ulegnie ono zmianie, gdy pandemia wygaśnie? Zobaczymy.
Koronawirus pozwala kupić gry taniej
Producenci i dystrybutorzy gier na część swojego asortymentu obniżyli ceny. To dobry moment, aby rozejrzeć się w ich ofercie i ewentualnie dokupić dziecku czy mężowi ;) fajną propozycję. Także na platformach dla graczy część pozycji jest obecnie dostępna za darmo lub po obniżonej cenie. Warto tam zajrzeć i wspólnie z dzieckiem wybrać nowe atrakcyjne gry.
Gry wideo – spójrz na nie przychylniej
Jeśli więc do tej pory miałaś poważne obiekcje, czy twoje dziecko powinno grać w gry wideo, teraz gdy musicie siedzieć w domu, możesz mu na to pozwolić z czystym sumieniem. Jednak nowe podejście WHO do takich zabaw nie zwalnia cię z obowiązku kontrolowania tego, co dziecko robi w sieci, w jaki gry gra i z kim się spotyka w wirtualnym świecie. Dobrze jest też ustalić domowe zasady ekranowe, które pozwolą utrzymać fascynację dziecka grami na rozsądnym poziomie.
Gry wideo dla młodszych dzieci (wiek: 3+ i 7+)
Mniejszy problem jest z młodszymi dziećmi. One jeszcze nie łączą się online z innymi w czasie grania. Dlatego dla nich wystarczające są gry na konsole, podczas których nie trzeba być online. Takim dzieciom warto sprawdzić klasyfikację PEGI i podsunąć sympatyczne gry dostosowane do ich wieku – platformowe pozbawione krwawej przemocy (Rayman, Little Big Planet, gry Lego, Crash Bandicoot, Spyro, Ratchet&Clank, Yooka Laylee). Część z tych gier umożliwia zabawę dwóch osób jednocześnie, więc rodzeństwo może bawić się wspólnie. Także wspólna gra z rodzicem będzie dla dziecka wielką atrakcją – spróbuj! Może się okazać, że i dla ciebie będzie to całkiem niezła rozrywka! Pamiętaj tylko limitować czas, jaki twoja pociecha spędza przed ekranem .
Gry wideo można też wykorzystać do zorganizowania dziecku zabaw ruchowych w domu, o ile masz odpowiednia konsole i osprzęt do niej (np. kamerkę). Wystarczy podsunąć mu gry sportowe lub taneczne. Polecamy: Just Dance i Sports Champions.
Jeśli chcesz, aby twoje dziecko podczas gry rozwijało wyobraźnię przestrzenną i uczyło się logicznego myślenia, podsuń mu gry: Minecraft, Sporty dla szarych komórek, Monopoly Plus, Claybook, Art of Balance.
Nastolatki chcą innych gier
Starsze dzieciaki bardzo często wolą rywalizować w grach online i tam spotykać się z rówieśnikami. Dlatego często marzą o tym, by mieć konto na platformach takich jak np. Steam, Origin, Epicgames, gdzie można kupić grę lub pobrać ją za darmo i bawić się online, utrzymując podczas gry kontakt z kolegami. Ta opcja wymaga większego zaangażowania rodziców i niepozostawiania dziecka całkiem samego na długi czas w sieci. Warto sprawdzać, co robi pociecha i z kim ma kontakt online.
Źródło: wifr.com, USA Today, screenrant.com
Więcej na temat dzieci i zabaw wideo:
- Naucz dziecko mądrze korzystać z komputera
- Najlepsze gry wideo dla dzieci
- 3 zalety i 3 ostrzeżenia dla rodziców grających dzieci