Filtry do maseczek mają chronić drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami powietrza i drobnoustrojami, które wnikają do organizmu podczas oddychania. W zależności od tego, jaki filtr jest w maseczce, ochrona przed szkodliwymi czynnikami, w tym koronawirusem, będzie mniejsza bądź większa. Filtry do maseczek różnią się stopniem przepuszczalności oraz kształtem.

Reklama

Spis treści:

  1. Filtr FFP1
  2. Filtr FFP2
  3. Filtr FFP3
  4. Filtr N95 i N99
  5. Filtr HEPA
  6. Filtr węglowy

Jaki filtr do maseczki chroni najlepiej?

Filtry w maseczkach skutecznie ograniczają przedostawanie się szkodliwych aerozoli do dróg oddechowych i ich osadzanie się na błonach śluzowych. Na rynku są dostępne różne filtry do maseczek ochronnych: FFP1, FFP2, FFP3, filtry HEPA, węglowe oraz filtr N95 i N99 (to amerykańskie odpowiedniki filtrów FFP). FFP to skrót od filtering face piece, a numery w nazwach filtrów oznaczają stopień, w jakim filtr chroni przed szkodliwymi cząstkami przenoszonymi drogą kropelkową.

Filtr FFP1

Zatrzymuje ok. 80% cząstek o wielkości większej niż 1000 nm, czyli poziom penetracji przez cząstki szkodliwe wynosi 20%. Filtr FFP1 chroni przed nietoksycznymi pyłami, które mogą podrażniać drogi oddechowe i powodować suchy kaszel, ale nie prowadzą do rozwoju chorób.

Filtr FFP2

Skutecznie zatrzymuje ok. 94% cząstek o wielkości 500-1000 nm, czyli jedynie 6% szkodliwych cząsteczek przedostanie się przez maskę. Filtr FFP2 ochroni przed pyłami, dymem i cząsteczkami aerozoli szkodliwymi dla zdrowia.

Zobacz także

Filtr FFP3

Zatrzymuje aż 99% cząstek szkodliwych aerozoli, dymu i pyłów mniejszych niż 500 nm. To jeden z najskuteczniejszych filtrów do maseczki ochronnej, który filtruje substancje rakotwórcze i chorobotwórcze, jak wirusy, zarodniki grzybów i bakterie.

Filtr N95 i N99

To odpowiedniki filtra FFP2 i FFP3. Nie przepuszczają ok. 95% cząstek szkodliwych aerozoli.

Filtr HEPA

To filtr wykonany ze spiekanego szkła, który nie przepuszcza cząstek ok. 97% cząsteczek większych niż 300 nm. Ogranicza dostęp wirusów, bakterii i grzybów do dróg oddechowych. Filtry HEPA są wykorzystywane m.in. do maseczek antysmogowych.

Filtr węglowy

Działanie filtra węglowego polega na wykorzystaniu absorbcyjnych właściwości węgla. Filtr wyłapuje nawet 99,9% cząstek powyżej 100 nm, w tym pyły PM10 i PM2,5, jest stosowany w maskach antysmogowych.

Uwaga, nawet najlepszy filtr w maseczce nie chroni całkowicie przed koronawirusem SARS-CoV-2, którego średnicę określa się na ok. 60-140 nm. Używanie maseczki z filtrem w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zarażenia i transmisji wirusa do otoczenia przez osobę zakażoną. Aby skutecznie ochronić się przed koronawirusem, należy zachowywać właściwą higienę, głównie rąk, oraz dystans społeczny.

Jak nosić maskę z filtrem, aby dobrze chroniła?

Zarówno zwykła maska bawełniana, jak i specjalny filtr w maseczce ochronnej nie będą spełniać swojej roli, jeśli:

  • maska nie przylega całkowicie do twarzy, tworzą się odkształcenia, np. w okolicach nosa czy policzków
  • maska jest zsunięta z nosa albo na brodę
  • filtr nie jest wymieniany (producent filtra musi określić, jak długo filtr zachowuje swoje właściwości; zwykle podaje się czas żywotności filtra odnoszący się do godzin użytkowania)
  • filtr ma inny kształt niż maska, jest za mały albo za duży i został uszkodzony podczas przycinania.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama