Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
filtr do maseczki
Adobe Stock
Zakupy

Jaki filtr do maseczki zatrzymuje wirusy? Nie każdy, ale te 3 ochronią najlepiej!

Maseczki ochronne na twarz mogą być wykonane jedynie z bawełny albo kilku warstw innego materiału. Te bardziej profesjonalne są wyposażone w filtr, który nie przepuszcza zanieczyszczeń powietrza i wirusów. Ale nie każdy filtr do maseczki działa tak samo i zatrzymuje wirusy.

Filtry do maseczek mają chronić drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami powietrza i drobnoustrojami, które wnikają do organizmu podczas oddychania. W zależności od tego, jaki filtr jest w maseczce, ochrona przed szkodliwymi czynnikami, w tym koronawirusem, będzie mniejsza bądź większa. Filtry do maseczek różnią się stopniem przepuszczalności oraz kształtem.

Spis treści:

  1. Filtr FFP1
  2. Filtr FFP2
  3. Filtr FFP3
  4. Filtr N95 i N99
  5. Filtr HEPA
  6. Filtr węglowy

Jaki filtr do maseczki chroni najlepiej?

Filtry w maseczkach skutecznie ograniczają przedostawanie się szkodliwych aerozoli do dróg oddechowych i ich osadzanie się na błonach śluzowych. Na rynku są dostępne różne filtry do maseczek ochronnych: FFP1, FFP2, FFP3, filtry HEPA, węglowe oraz filtr N95 i N99 (to amerykańskie odpowiedniki filtrów FFP). FFP to skrót od filtering face piece, a numery w nazwach filtrów oznaczają stopień, w jakim filtr chroni przed szkodliwymi cząstkami przenoszonymi drogą kropelkową.

Filtr FFP1

Zatrzymuje ok. 80% cząstek o wielkości większej niż 1000 nm, czyli poziom penetracji przez cząstki szkodliwe wynosi 20%. Filtr FFP1 chroni przed nietoksycznymi pyłami, które mogą podrażniać drogi oddechowe i powodować suchy kaszel, ale nie prowadzą do rozwoju chorób.

Filtr FFP2

Skutecznie zatrzymuje ok. 94% cząstek o wielkości 500-1000 nm, czyli jedynie 6% szkodliwych cząsteczek przedostanie się przez maskę. Filtr FFP2 ochroni przed pyłami, dymem i cząsteczkami aerozoli szkodliwymi dla zdrowia.

Filtr FFP3

Zatrzymuje aż 99% cząstek szkodliwych aerozoli, dymu i pyłów mniejszych niż 500 nm. To jeden z najskuteczniejszych filtrów do maseczki ochronnej, który filtruje substancje rakotwórcze i chorobotwórcze, jak wirusy, zarodniki grzybów i bakterie.

Filtr N95 i N99

To odpowiedniki filtra FFP2 i FFP3. Nie przepuszczają ok. 95% cząstek szkodliwych aerozoli.

Filtr HEPA

To filtr wykonany ze spiekanego szkła, który nie przepuszcza cząstek ok. 97% cząsteczek większych niż 300 nm. Ogranicza dostęp wirusów, bakterii i grzybów do dróg oddechowych. Filtry HEPA są wykorzystywane m.in. do maseczek antysmogowych.

Filtr węglowy

Działanie filtra węglowego polega na wykorzystaniu absorbcyjnych właściwości węgla. Filtr wyłapuje nawet 99,9% cząstek powyżej 100 nm, w tym pyły PM10 i PM2,5, jest stosowany w maskach antysmogowych.

Uwaga, nawet najlepszy filtr w maseczce nie chroni całkowicie przed koronawirusem SARS-CoV-2, którego średnicę określa się na ok. 60-140 nm. Używanie maseczki z filtrem w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zarażenia i transmisji wirusa do otoczenia przez osobę zakażoną. Aby skutecznie ochronić się przed koronawirusem, należy zachowywać właściwą higienę, głównie rąk, oraz dystans społeczny.

Jak nosić maskę z filtrem, aby dobrze chroniła?

Zarówno zwykła maska bawełniana, jak i specjalny filtr w maseczce ochronnej nie będą spełniać swojej roli, jeśli:

  • maska nie przylega całkowicie do twarzy, tworzą się odkształcenia, np. w okolicach nosa czy policzków
  • maska jest zsunięta z nosa albo na brodę
  • filtr nie jest wymieniany (producent filtra musi określić, jak długo filtr zachowuje swoje właściwości; zwykle podaje się czas żywotności filtra odnoszący się do godzin użytkowania)
  • filtr ma inny kształt niż maska, jest za mały albo za duży i został uszkodzony podczas przycinania.


Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Osoby wyłączone z nakazu zasłaniania nosa i twarzy
AdobeStock
Aktualności
Kto nie musi nosić maseczki? Te grupy są wyłączone z obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej
Nie wszyscy muszą nosić maseczki ochronne mimo powszechnego nakazu ich używania. Bez zasłaniania twarzy poza domem mogą poruszać się m.in. dzieci do czwartego roku życia i niektórzy chory. Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek dokładnie precyzuje rządowe rozporządzenie.

Od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie wszyscy jednak muszą nosić maseczki. Cała reszta jednak, jeśli chce np. wyjść do sklepu lub na spacer albo przemieścić się komunikacją miejską do pracy, musi mieć na sobie maseczkę ochronną albo przyłbicę (ewentualnie apaszkę lub szalik, jeśli są zawiązane w odpowiedni sposób i szczelnie zakrywają nos i usta). Nie wiadomo jeszcze, kiedy obowiązek ten zostanie zniesiony, natomiast zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego będziemy nosić je jeszcze długo . Z obowiązku zakrywania nosa i ust zostały wyłączone pewne grupy społeczne, które z różnych przyczyn nie muszą zasłaniać twarzy . Podpowiadamy, kto do nich należy. Kto nie musi nosić maseczki? Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nie dotyczy: dzieci poniżej 4. roku życia ; osób, których stan zdrowia na to nie pozwala (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia ); osób, które mają trudności z oddychaniem (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia); osób z zaburzeniami rozwoju, niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub głębokim, które nie potrafiłyby samodzielnie założyć i zdjąć maseczki (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia); rolników wykonujących prace w gospodarstwie; osób poruszających się samochodem pojedynczo, z dzieckiem poniżej 4. roku życia lub ze współdomownikami; osób duchownych sprawujących obrzędy religijne; pracowników zakładów pracy, budynków użyteczności publicznej i obiektów handlowych – pod warunkiem, że nie obsługują bezpośrednio interesantów i klientów, kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną, żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a...

Przyłbica dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Przyłbica dla dzieci zamiast maseczki: czy można nosić i ile kosztuje?
Przyłbica zamiast maseczki ochronnej nadaje się także dla dzieci. Zdaniem Ministra Zdrowia przyłbica może zastąpić maseczkę, ale dla dzieci warto wybrać przyłbicę w wersji mini albo praktyczną czapkę z przyłbicą. Można też samodzielnie zrobić przyłbicę. Ile kosztuje przyłbica dla dzieci – szczegóły wyjaśnia Bartosz Uszacki, który drukuje przyłbice na drukarce 3D.

Przyłbica dla dzieci to jeden ze sposobów na zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nakaz noszenia maseczki albo przyłbicy w sklepach, komunikacji miejskiej i innych miejscach, w których przebywa dużo osob, obowiązuje od 16 kwietnia 2020, a  wyłączeni są z niego tylko nieliczni . Za osłonę może służyć też szal lub apaszka, ale dla dzieci to niekoniecznie wygodne rozwiązanie. Podobnie jak maseczka, w której trudno się oddycha. Przyłbica dla dzieci może być bardziej komfortowa, a jednocześnie pomoże ochronić się przed koronawirusem. Spis treści: Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać? Miniprzyłbice dla dzieci Czapki z przyłbicą dla dzieci Ile kosztuje przyłbica dla dzieci? Czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki? Jak zrobić przyłbicę? Jak się drukuje przyłbicę? Czy ramki przyłbicy są bezpieczne? Ile kosztuje gotowa przyłbica? Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać? Przyłbica dla dzieci musi dobrze zasłaniać nos i usta i być wygodna, aby dziecko nie zniechęciło się do jej noszenia. Przyłbice dla dzieci mają rozmiary dopasowane do twarzy dziecka i krótsze opaski na głowę. Większość można regulować za pomocą taśmy elastycznej. Bardzo popularne są miniprzyłbice dla dzieci: gumki zakłada się na uszy, a przyłbica zakrywa jedynie nos i usta dziecka, chroniąc błony śluzowe. W miniprzyłbicy oczy dziecka pozostają odsłonięte. Miniprzyłbice dla dzieci   Czapki z przyłbicą dla dzieci Niektórzy rodzice wybierają także czapki z przyłbicą dla dzieci. To praktyczny pomysł, który pozwala połączyć okrycie głowy i ochronę przed słońcem z zabezpieczeniem błon śluzowych przed koronawirusem. Ile kosztuje przyłbica dla dzieci? Przyłbica dla dzieci kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dopłacić trzeba zwykle za regulację opaski i...

Pranie maseczek wielorazowych
AdobeStock
Aktualności
Jak prać maseczki – w ilu stopniach prać maseczki bawełniane, czy łączyć z innymi rzeczami?
Pranie maseczek bawełnianych wielorazowych użytku nie jest skomplikowane, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad. Pomiędzy praniami maseczki wielokrotnego użytku można dodatkowo dezynfekować. Wyjaśniamy też, czy trzeba gotować maseczki bawełniane i czy można prać maseczki jednorazowe?

Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej . Mamy do wyboru zasłanianie tej części twarzy maseczką jednorazową, wielorazową lub apaszką czy szalikiem , byleby tylko szczelnie przywierały do twarzy i nie zsuwały się w trakcie noszenia. Wydaje się, że wybór maseczki wielokrotnego użytku jest najpraktyczniejszy – nie trzeba co chwila wymieniać jej na nową i zakładając ją, mamy pewność, że osłania to, co trzeba. Maseczki bawełniane wielorazowe należy regularnie prać lub dezynfekować. Jak robić to poprawnie? Sprawdź: Jak prać maseczki bawełniane wielorazowe? Jak utylizować maseczki jednorazowe? Szybka dezynfekcja maseczek: gotowanie i inne sposoby Jak prać maseczki bawełniane wielorazowe? Regularne pranie maseczki bawełnianej jest niezwykle ważne, jeśli ma spełniać swoją funkcję, czyli chronić nas przed koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia maseczkę ochronną wielorazową należy prać w temperaturze co najmniej 60°C. 🧺 Wielorazowe maseczki wymagają regularnej sterylizacji. Maseczkę należy prać w temperaturze co najmniej 6️⃣0️⃣ °C. pic.twitter.com/i6Gca1yFI8 — Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 15, 2020 Pranie maseczek bawełnianych to najskuteczniejszy sposób na ich odkażanie. Oto zasady, jakimi należy kierować się podczas tej czynności: Maseczka na koronawirusa  nadaje się do prania w momencie, gdy zaczyna być wilgotna (dla własnego dobra nie należy tego zbytnio opóźniać. W wilgotnym, ciepłym środowisku bakterie i wirusy namnażają się znacznie szybciej, a jeśli wilgotna maseczka cały czas znajduje się na naszej twarzy, patogeny mają łatwy dostęp do nosa i ust, czyli dróg zakażenia). Po zdjęciu maseczki bawełnianej wielorazowej nie trzeba jej od razu prać (nie można łączyć prania maseczek z innymi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz