Reklama

Gardło i jama ustna są pierwszą, bardzo skuteczną, linią obrony przed atakiem wirusów i bakterii. W połowie pierwszego roku znajdujące się w gardle migdałki zaczynają wytwarzać własne przeciwciała i mobilizować cały układ odpornościowy do ich produkcji (tuż po narodzinach w organizmie dziecka znajdują się jeszcze przeciwciała otrzymane od mamy, które chronią je przed zarazkami). Jeżeli jednak zarazki zwyciężą, gardło może być czerwone, mogą się też pojawić w nim inne zmiany. O czym świadczy czerwone gardło u dziecka?

Reklama

Ból gardła u dziecka przy wirusowym zapaleniu gardła

Podczas wirusowego zapalenia gardła (traktowanego zwykle jako przeziębienie u niemowlaka lub dziecka) gardło jest czerwone, maluch nie chce jeść, skarży się na drapanie w gardle lub ból przy przełykaniu. Może też występować katar, ból głowy, stan podgorączkowy lub gorączka. Niekiedy w gardle pojawiają się drobne pęcherzyki (wtedy dolegliwości nasilają się, a gorączka rośnie).

Jakie leczenie? Polega na łagodzeniu objawów zapalenia i bólu gardła. Starsze dziecko może ssać tabletki odkażające gardło. Jeśli gorączka przekroczy 38,5ºC, podaj maluchowi paracetamol lub ibuprofen.

Angina paciorkowcowa u dzieci

Zdarza się znacznie rzadziej niż wirusowe zapalenie gardła, ale za to przysparza o wiele więcej kłopotów. Zaczyna się gwałtownie: pojawia się wysoka gorączka (nawet do 40ºC) i silny ból gardła u dziecka. Maluch może wymiotować. Jeśli zajrzymy do jego buzi, zobaczymy, że migdałki są powiększone i czerwone, a na ich powierzchni widać kremowożółte naloty.

Jakie leczenie? Jeżeli dziecko ma anginę bakteryjną, trzeba jak najszybciej podać antybiotyk. Antybiotyk może przepisać wyłącznie lekarz i należy stosować się do jego zaleceń! Tylko taka kuracja jest skuteczna przy anginie u dziecka. Starsze dziecko może płukać gardło wodą z solą i ssać tabletki antybakteryjne. Młodszemu spryskuj gardło leczniczym preparatem Tantum Verde.

Dotkliwy ból gardła przy szkarlatynie

Tak samo jak anginę, szkarlatynę u dziecka wywołują bakterie – paciorkowce. Chory maluch ma gorączkę i trudności z przełykaniem, często wymiotuje. Śluzówka jamy ustnej i gardła jest silnie zaczerwieniona (tzw. płonące gardło). Ból gardła u dziecka jest tak dotkliwy, że może promieniować aż do ucha. Język na początku choroby bywa obłożony, pokryty białym nalotem, potem staje się czerwony, malinowy. Migdałki są czerwone i powiększone. Węzły chłonne na szyi mogą się powiększyć. Na piersiach, a potem na innych częściach ciała, z wyjątkiem okolic nosa i ust, pojawia się drobniutka wysypka.

Jakie leczenie? Konieczne jest szybkie podanie antybiotyku. Podawaj go tyle dni, ile zaleci lekarz (nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej), bo niedoleczona szkarlatyna grozi powikłaniami.

Zobacz też: Gdzie są probiotyki, które są konieczne przy antybiotyku
[CMS_PAGE_BREAK]

Czerwone gardło przy mononukleozie

Mononukleoza u dziecka zaczyna się wysoką, trudną do obniżenia gorączką, która może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Gardło jest czerwone, a migdałki powiększone. Charakterystyczne dla mononukleozy jest znaczne powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza na szyi. Czasem maluch ma opuchnięte powieki. Warto pamiętać jednak, że u małych dzieci zdarzają się zachorowania bezobjawowe.

Jakie leczenie? Podaje się leki przeciwgorączkowe. Mononukleoza jest chorobą wirusową, więc nie pomogą na nią antybiotyki (podaje się je, tylko gdy wystąpi powikłanie bakteryjne). Dziecko powinno pozostawać na lekkostrawnej diecie.

Odra

Dzięki powszechnym szczepieniom odra zdarza się rzadko, choć w krajach, gdzie ruch antyszczepionkowy jest silny (np. w Niemczech), lekarze obserwują wzrost zachorowań. Nieszczepione dzieci chorują na odrę zwykle w wieku 2–5 lat.

Jakie leczenie? Polega na łagodzeniu objawów odry (gorączki, wysypki, bólu gardła u dziecka).

Afty

Łatwo się o tym przekonać – świadczą o tym zmiany powstałe na śluzówce jamy ustnej. Na wewnętrznej stronie policzków powstają bolesne drobne pęcherzyki z czerwoną otoczką. Przyczyną powstawania aft jest zakażenie wirusowe. Czasem choroba przebiega łagodnie i wtedy zmian jest niewiele, a dziecko czuje się jak przy przeziębieniu. Bywa jednak, że maluch gorączkuje i nie chce nic jeść. Aby dodatkowo nie drażnić śluzówki, nie podawaj dziecku nic kwaśnego ani ostrego do picia i jedzenia. Pomagają leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. Orajel Mouth Sore Medicine (stosuj je wyłącznie za zgodą lekarza).

Pleśniawki

Pleśniawki u niemowlaka i dziecka to białe naloty (jak resztki mleka), które po przetarciu gazikiem znikają, zostawiając zaczerwienienie. Mogą być na dziąsłach, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków. Najczęściej u niemowląt. Wywołują je drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Pediatra zwykle zaleca wkraplanie do buzi Aphtinu lub pędzlowanie śluzówki gazikiem z Nystatyną. Trzeba wymienić wszystkie smoczki i gryzaki, a przed przystawieniem dziecka do piersi, umyć pierś i posmarować brodawkę wraz z otoczką Aphtinem lub Nystatyną.

Co robić, gdy dziecko ma chore gardło?

W przypadku każdej infekcji, podczas której pojawiają się zmiany w gardle, maluch potrzebuje troskliwej pielęgnacji. Oto sprawdzone sposoby na ból gardła u dziecka:

  • Podawaj dużo picia. Wodę, napar z lipy albo czarnego bzu, herbatkę z sokiem malinowym. Płyny nie powinny być gorące, kwaśne ani drażniące.
  • Stosuj dietę lekkostrawną. Gdy boli gardło, maluch ma trudności z połykaniem. Przygotowuj dla niego półpłynne, niezbyt ciepłe, łatwe do przełknięcia i lubiane dania.
  • Ugaś ból. Przy bólu gardła starszemu dziecku ulgę może przynieść płukanie gardła naparem z szałwii albo rumianku.

Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama