Dlaczego dziecko poci się podczas snu
Dziecko może się pocić podczas snu z dwóch powodów: albo jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji albo stanu zdrowia dziecka. Jeśli pocenie się dziecka przy zasypianiu i podczas snu może wynikać z przyczyn zdrowotnych, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Dziecko poci się podczas snu dlatego, że jest mu zbyt ciepło lub z powodów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną pocenia się dziecka jest nieodpowiedni strój lub zbyt ciepła pościel. Przyczyny chorobowe zdarzają się rzadziej i towarzyszą im także inne objawy, a nie tylko pocenie się główki dziecka czy całego jego ciała.
Spis treści:
- Dziecko poci się podczas snu – przyczyny
- Spocona główka dziecka podczas snu – najczęstsze przyczyny
- Dlaczego dziecko się poci podczas snu – choroby wywołujące potliwość
- Pocenie się dziecka przy zasypianiu
Dziecko poci się podczas snu: przyczyny
Najczęściej pocenie się dziecka w nocy wynika z tego, że jest mu za ciepło – jest zbyt ciepło ubierane na noc lub okrywane zbyt ciepłym kocykiem lub kołderką w stosunku do jego potrzeb i temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie maluszek śpi.
Jedną z przyczyn nocnego pocenia się dziecka może być też silny stres przeżywany za dnia. Czasami objaw ten towarzyszy lękowi separacyjnemu.
Spocona główka dziecka podczas snu
Jeśli w grę nie wchodzi żadna z powyższych przyczyn, dziecko może pocić się podczas snu z innych, zdrowotnych przyczyn. Zdarza się, że u niemowląt z dużą masą ciała pocenie nocne wywołuje niedobór witaminy D3. Objawia się wtedy poceniem się główki dziecka podczas zasypiania. Wystarczy skorygować dawkę witaminy D3 i wapnia, aby w ciągu tygodnia objaw ten ustąpił. Aby ustalić, czy występuje ten niedobór i ustalić prawidłową dawkę, niezbędna jest konsultacja z pediatrą.
Dlaczego dziecko się poci podczas snu – choroby wywołujące potliwość
Nadmierne pocenie się u dzieci może świadczyć o wielu różnych chorobach – od infekcji po białaczkę. Poniżej lista chorób, których objawem może być pocenie się dziecka podczas snu:
- infekcje (wirusowe, bakteryjne, sezonowe, przewlekłe),
- gruźlica,
- borelioza,
- bezdech senny,
- alergia,
- niewydolność serca,
- nadczynność tarczycy,
- choroby nowotworowe,
- hipoglikemia,
- przerost migdałków podniebiennych,
- mukowiscydoza,
- niedokrwistość.
Warto pamiętać, że jeśli dziecko albo niemowlę poci się w nocy, ale nie ma żadnych dodatkowych objawów (np.: spadek apetytu, spadek masy ciała, zbyt wolny przyrost masy ciała, męczliwość podczas wysiłku) to prawdopodobnie nie cierpi na żadną poważną chorobę.
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcejBardzo często, jeśli lekarz podejrzewa, że pocenie się dziecka w nocy ma podłoże pochorobowe, zleca wykonanie badań:
- pełnej morfologii krwi,
- stężenia żelaza,
- oznaczenie parametrów stanu zapalnego (OB, CRP),
- poziomu glukozy we krwi,
- poziomu TSH oraz elektrolitów,
- badania specjalistyczne (dotyczące gospodarki wapniowo-fosforanowej czy badania hormonalne).
Doświadczona położna Edyta Brala wyjaśnia powody, dla których dziecko poci podczas snu. Jedną z przyczyn jest niedobór witaminy D3. Posłuchaj wypowiedzi ekspertki.
Pocenie się dziecka przy zasypianiu
To dość charakterystyczny objaw, który może świadczyć o niedoborze witaminy D3. Aby to sprawdzić, trzeba skonsultować się z pediatrą. Najczęściej, gdy dziecko poci się podczas zasypiania, jest to znak, że jest zbyt ciepło ubrane lub otulone za ciepłym okryciem.
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić! Czytaj więcejZobacz też: