Erytrocyty (krwinki czerwone) oznacza się w ramach badania moczu. Norma wynosi 2-3 w polu widzenia, co oznacza, że mocz powinien być pozbawiony krwinek czerwonych. Jeśli w moczu dziecka pojawia się więcej erytrocytów niż stanowi norma, zwykle oznacza to kłopoty zdrowotne. Nie zawsze poważne, ale zawsze wymagające konsultacji z pediatrą. Gdy erytrocytów jest więcej niż 5 w polu widzenia, stan taki nazywa się krwinkomoczem. Gdy krwinek jest powyżej 1000 w polu widzenia, mówimy o krwiomoczu.

Reklama

Spis treści:

Erytrocyty w moczu dziecka – badanie

Badaniu poddaje się mocz dziecka zebrany do odpowiedniego pojemnika. Najpierw wykonuje się test paskowy, który w przypadku obecności 2-3 krwinek w polu widzenia daje wynik ujemny. Jeśli test paskowy da wynik dodatni, konieczne jest wykonanie badania mikroskopowego moczu. Pozwala ono określić, ile krwinek jest widocznych w badanej próbce oraz jakość tych krwinek:

  • erytrocyty świeże w moczu dziecka są okrągłe z wklęsłym środkiem,
  • erytrocyty wyługowane nie mają wklęsłego środka i są znacznie bledsze od świeżych, gdyż w nerkach wchłonęły mocz, a hemoglobina została w z nich częściowo wypłukana.

Czasami używa się określenia erytrocyty w osadzie moczu dziecka, a to dlatego, że przed badaniem mocz się odwirowuje, w wyniku czego oddziela się frakcje stałe od płynnych. Frakcje stałe tworzą tzw. osad, który ogląda się pod mikroskopem, jeśli test paskowy da wynik dodatni.

Podwyższone erytrocyty w moczu u dziecka – przyczyny

U najmłodszych dzieci erytrocyty w moczu mogą oznaczać skazę krwotoczną albo zaburzenia metaboliczne. Istnieje wtedy podejrzenie małopłytkowości lub skazy krwotocznej naczyniowej. Aby potwierdzić diagnozę konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, ale lekarz stawia ją także na podstawie innych objawów.

Zobacz także

Bardzo często krwinkomocz jest u dzieci objawem zakażenia dróg moczowych. Istotna jest informacja, czy stwierdzone erytrocyty w moczu są tzw. erytrocytami świeżymi czy wyługowanymi. Erytrocyty świeże w moczu u dziecka najczęściej oznaczają chorobę dolnych dróg moczowych. Erytrocyty wyługowane w moczu u dziecka sugerują problemy z nerkami.

Dużo rzadziej jest to symptom choroby dziedzicznej – hiperkalcurii, czyli wydalania z moczem zbyt dużych ilości wapnia. Także hiperoksaluria, czyli nadmiar szczawianów w moczu, prowadzi do pojawienia się erytrocytów w moczu dziecka. Gdy wyługowane erytrocyty w moczu dziecka towarzyszą wysokiej kwasowości moczu, objaw ten może wskazywać na to, że problem dotyczy dolnych dróg oddechowych dziecka.

Krew w moczu dziecka pojawia się też podczas zapalenia wyrostka robaczkowego, jednak wtedy we krwi obecna jest też duża liczba leukocytów, a ponadto występują inne objawy: ból brzucha, wymioty, biegunka.

Jaki poziom erytrocytów w moczu u dziecka jest niebezpieczny?

Sama obecność erytrocytów w moczu dziecka nie jest niebezpieczna. Natomiast niebezpieczna może być przyczyna, który stoi za obecnością krwinek czerwonych w moczu. Im bardziej przekroczona norma, tym bardziej nasilony proces chorobowy. Jednak nawet wtedy, gdy przekroczenie normy jest niewielkie, warto skonsultować się z pediatrą. Zbagatelizowanie tego objawu może doprowadzić do rozwoju choroby i pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

Erytrocyty i leukocyty w moczu u dziecka

Najczęściej obecność erytrocytów i leukocytów w moczu dziecka to objaw zakażenia dróg moczowych.

Leukocytów w moczu dziecka nie powinno być więcej niż 5 w polu widzenia. Większa ich liczba może wskazywać na proces zapalny. Może on towarzyszyć np. kłębuszkowemu zapaleniu nerek, kamicy nerkowej, cewkowo-śródmiąższowemu zapaleniu nerek lub zakażenie układu moczowego. Przekroczona norma leukocytów w moczu dziecka bywa też skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego lub gorączki, ale też niewydolności krążenia czy obecności ciał obcych w układzie moczowym.

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama