Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
krew w moczu u dziecka
adobe stock
Zdrowie

Krew w moczu u dziecka. Jakie są przyczyny i kiedy iść do lekarza?

Krew w moczu u dziecka może być spowodowana poważnymi zmianami chorobowymi, jak i drobną infekcją. Czerwony kolor moczu może powodować też przyjmowana żywność. W zależności od ilości krwi w moczu u dziecka, wyróżnia się krwiomocz i krwinkomocz.

Krew w moczu u dziecka bardzo często jest objawem dziecięcych schorzeń, jak chociażby zakażenia układu moczowego czy w skrajnych przypadkach nowotworu nerki. Warto wiedzieć, że czerwona barwa moczu nie zawsze musi oznaczać krew. Zmiana koloru bywa wywołana np. burakami, barwionymi na czerwono przekąskami czy przyjmowanymi lekami, np. penicyliną. 

Spis treści:

  1. Krew w moczu u dziecka
  2. Krew w moczu u dziecka dziecka – przyczyny
  3. Badania na krew w moczu u dziecka
  4. Krew w moczu u dziecka – leczenie

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Krew w moczu dziecka

Krewi w moczu u dziecka można stwierdzić, gdy:

  • krew jest zauważalna w moczu makroskopowo (podczas oddawania moczu). Jest to tzw. krwiomocz, zwany inaczej hematurią, który poznaje się po czerwonawym lub herbacianym kolorze moczu – jest to tzw. kwiomocz makroskopowy.
     
  • krew pojawia się w moczu w badaniu mikroskopowym. W tym przypadku krew nie jest zauważalna gołym okiem, lecz dopiero pod mikroskopem. Kiedy w moczu stwierdza się więcej niż 3 erytrocyty w polu widzenia, jest to tzw. krwinkomocz, zwany też erytrocyturią. Stan ten jest wynikiem obecności czerwonych krwinek (erytrocytów) w moczu.
     
  • krew w moczu u dziecka może też wykazać test paskowy moczu. Kiedy jest on dodatni w kierunku erytrocytów, świadczy to o obecności krwi.                                                                                                                       

Krew w moczu u dziecka – przyczyny

Krew w moczu u dziecka czy niemowlęcia często pojawia się w wyniku zakażenia układu moczowego oraz chorób nerek. Krew może przenikać do moczu na skutek problemów związanych z moczowodami, pęcherzem moczowym czy końcowym odcinkiem układu moczowego, którym jest cewka moczowa. Do najczęstszych przyczyn występowania krwi w moczu zalicza się:

  • zakażenie układu moczowego
  • torbielowatość nerek
  • zespół dziadka do orzechów (zespół ucisku lewej żyły nerkowej)
  • chorobę nowotworową nerek (tzw. guz Wilmsa)
  • kamicę nerkową
  • polipy
  • hemofilię
  • urazy w obrębie układu moczowego.

Krwiomocz u dziecka a zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego (zarówno dolnego, jak i górnego odcinka) jest najczęstszą przyczyną obecności krwi w moczu u dziecka. Objawami zakażenia układu moczowego są:

  • gorączka,
  • zmieniony kolor i zapach moczu,
  • ból pleców w odcinku lędźwiowym,
  • częste uczucie parcia na mocz,
  • dyskomfort podczas oddawaniu moczu.

Krew w moczu u dziecka wywołana chorobami nerek

Krew w moczu u dziecka może być także wywołana złośliwym nowotworem nerki, zwanym guzem Wilmsa, który początkowo może nie dawać żadnych objawów. Jego rozwiniętą postać poznaje się po: 

  • guzie w jamie brzusznej
  • bólach brzucha
  • nadciśnieniu tętniczym
  • zaparciach u dzieci
  • częstych zakażeniach układu moczowego.


Krew w moczu u dziecka może być też objawem torbielowatości nerek, czyli choroby o podłożu genetycznym. Dolegliwości, które towarzyszą torbielowatości nerek to:

  • przewlekłe bóle brzucha
  • bóle w okolicy lędźwiowej
  • anemia u dziecka
  • nadciśnienie tętnicze.

Krwiomocz wywołany zespołem dziadka do orzechów

Innym schorzeniem, które może być przyczyną krwi w moczu u dziecka, jest zespół dziadka do orzechów, który polega na poszerzeniu lewej żyły nerkowej, zakleszczonej między aortą brzuszną a tętnicą krezkową górną. Do jej najczęstszych objawów zalicza się:

  • ból brzucha i podbrzusza
  • bóle pleców
  • bóle nerek
  • żylaki odbytu
  • nudności
  • wymioty u dzieci.

Badania na krew w moczu u dziecka

Podstawowym badaniem, jakie należy wykonać, kiedy zauważy się czerwone zabarwienie moczu, jest ogólne  badanie moczu dziecka. Pomoże ono wykazać nie tylko erytrocyty w moczu, ale i inne ewentualne nieprawidłowości takie jak np. obecność bakterii w moczu, leukocytów, czy nadmierne ilości białka w moczu.

Jeśli u dziecka podejrzewa się zakażenie układu moczowego, warto także wykonać posiew. Dzięki temu badaniu wiadomo, jaki patogen wywołał infekcję. W przypadku podejrzenia kamicy lub nowotworu układu moczowego, obowiązkowym badaniem jest także badanie obrazowe, takie jak USG brzucha czy tomografia komputerowa.

Krew w moczu dziecka – leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyny pojawienia się krwi w moczu. Jeśli powodem jest zakażenie układu moczowego, wdrażana jest zazwyczaj antybiotykoterapia, jeśli krwawienie powoduje nowotwór złośliwy, podejmowane jest leczenie onkologiczne jak np. operacja czy naświetlania (rodzaj leczenia jest uzależniony od rozmiaru guza, jego umieszczenia i stopnia zaawansowania). Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować koloru moczu dziecka i reagować na wszelkie zmiany, jakie mogą się w nim pojawić.

Źródło: mp.pl, transplantacja.org.pl, forumpediatrii.pl/badania-ogolne-moczu-i-posiew

Zobacz także:

Leki na zapalenie pęcherza moczowego
Fotolia
Zdrowie w ciąży
(Nie)bezpieczne leki na zapalenie pęcherza moczowego
Popularne leki na zapalenie pęcherza, choć są skuteczne, nie zawsze są bezpiecznym rozwiązaniem. Niektóre z nich, jak np. furagina, zakazane są kobietom ciężarnym. Choć są wydawane bez recepty, mogą szkodzić rozwijającemu się płodowi. Zamiast nich warto postawić na naturalne leczenie infekcji bakteryjnej.

Z problemem zapalenia pęcherza spotyka się wiele kobiet. Szczególnie narażone na infekcje bakteryjne są kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą wówczas w organizmie. Nie wszystkie popularne leki są wówczas wskazane. Jak leczyć zapalenie pęcherza i czego unikać, jeśli zapalenie przytrafiło się ciężarnej? Jakie leki stosuje się na zapalenie pęcherza moczowego? Zapalenie pęcherza moczowego leczy się głównie lekami wydawanymi bez recepty, takimi jak Biseptol, Trimesan czy Furagin . Leczenie trwa zwykle około tygodnia i po tym czasie objawy całkowicie znikają. Przy ostrych, przewlekłych zapaleniach konieczne bywa przyjmowanie antybiotyków , np. amoksycyliny. Bardzo dobrym, naturalnym lekarstwem na zakażenia dróg moczowych jest żurawina . Można pić soki lub jeść suszone owoce tego krzewu. Czy w ciąży można stosować furaginum? Furaginum to bardzo popularny lek na infekcje bakteryjne w drogach moczowych. Nie jest on jednak polecany kobietom ciężarnym ze względu na fakt, że zawiera nitrofurany , które mogą przedostać się do krwiobiegu dziecka przez łożysko. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży ten lek jest całkowicie zakazany. Zobacz też: Leki bezpieczne w ciąży Zioła na zakażenia dróg moczowych Zamiast leków farmakologicznych można sięgnąć po naturalne sposoby walki z infekcjami bakteryjnymi dróg moczowych w postaci moczopędnych ziół . Trzeba jednak pamiętać, że te zioła dają jedynie doraźną ulgę i nie można stosować ich zamiast konsultacji ze specjalistą. Wśród popularnych ziół pomocnych w walce z zapaleniem pęcherza są: rumianek, dziurawiec, krwawnik, szałwia, majeranek. Oprócz tego istnieją też inne, domowe sposoby na zapalenie pęcherza , które można wypróbować, by złagodzić ból i pieczenie przed wizytą u lekarza.  

Napar z rumianku
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza doraźnie można leczyć, stosując metody naszych mam i babć. Nieodzowne w łagodzeniu infekcji bakteryjnych dróg moczowych są nasiadówki z rumianku czy picie soku z żurawiny. Bezpieczne, domowe sposoby leczenia zakażenia wskazane są np. kobietom w ciąży, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zapalenie pęcherza można leczyć lekami bez recepty lub antybiotykami, jednak nie zawsze są one bezpieczne i wskazane. Np. w trakcie ciąży nie wszystkie z nich są dozwolone. Warto wtedy wybrać leczenie naturalne i starać się zwalczyć infekcję bakteryjną domowymi sposobami . Przedstawiamy te najskuteczniejsze. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza Domowe, naturalne metody walki z zakażeniem dróg moczowych pozwalają na uniknięcie przyjmowania leków niebezpiecznych dla płodu przez ciężarne. Warto znać te sposoby, ponieważ infekcje w moczu pojawiają się w ciąży stosunkowo często. Jest to okres, kiedy kobieta jest na nie szczególnie narażona. Jak sobie z nimi radzić, nie wychodząc z domu? Zakładać ciepłą, bawełnianą bieliznę i zakrywać nerki. Wypijać dużo wody (im częściej oddajemy mocz, tym szybciej usuniemy bakterie z organizmu). Robić okłady z termoforu na bolące miejsce w dole brzucha. Przyjmować witaminę C. Włączyć do diety olej kokosowy i olej lniany – mają działanie antybakteryjne i osłonowe. Pić napary z moczopędnych ziół, takich jak rumianek, dziurawiec, szałwia, majeranek. Pamiętaj też, że zapalenie pęcherza w ciąży wymaga konsultacji lekarza. Niedoleczone może zagrażać rozwijającemu się dziecku, a nawet wywołać przedwczesny poród . Żurawina na problemy z pęcherzem Podczas infekcji bakteryjnej dróg moczowych warto sięgnąć po żurawinę. Można jeść suszone owoce żurawiny lub pić soki. Żurawina skutecznie zwalcza infekcje dróg moczowych, ma działanie moczopędne, a tym samym bakterie szybciej zostają wydalane z organizmu wraz z moczem. Nasiadówki z rumianku Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Nasiadówki z tego zioła z pewnością przyniosą sporą ulgę na pieczenie i swędzenie wywołane zapaleniem pęcherza. W tym celu warto zaparzyć kilka torebek rumianku i dodać go do...

przewijanie niemowlęcia
Fotolia
Pielęgnacja
Sekrety pieluszki, czyli o czym świadczy mocz i kupka niemowlaka
Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o zdrowiu i samopoczuciu dziecka. Razem z pediatrą z IMID wyjaśniamy, kiedy kolor i zapach moczu niemowlaka lub konsystencja kupki powinny zaniepokoić rodziców.

Siusiu i kupka dziecka to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego! Zawartość pieluchy może wiele powiedzieć o stanie zdrowia małego człowieka. Razem z pediatrą, prof. Kamilem Hozyaszem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie odpowiadamy na najczęstsze pytania o mocz i kupkę niemowlęcia . Jak często niemowlę moczy pieluchę? Po urodzeniu pielucha dziecka powinna być mokra już w pierwszej dobie, ale w pierwszych dniach życia noworodek mało siusia. Sytuacja zmienia się od około 3. doby – mocz może pojawiać się nawet kilkanaście (do 20) razy dziennie! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej. O czym świadczy kolor moczu dziecka? Mocz noworodka w pierwszych dniach jego życia ma jasną barwę. Staje się ona jednak intensywniejsza, jeśli noworodek przechodzi żółtaczkę . Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Mocz dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym ma nieco intensywniejszą barwę. Jak powinien pachnieć mocz niemowlaka? U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę, staje się mocniejszy. Zapach podobny do amoniaku może świadczyć o niedoborze witaminy D lub zakażeniu układu moczowego . Czasem tylko o tym, że długo nie zmieniałaś pieluszki. Na wszelki wypadek warto zrobić posiew moczu i upewnić się, czy podajesz dobrą dawkę witaminy D. O czym świadczy intensywny zapach moczu? Śmierdzący mocz i zmętnienie to ważne sygnały. Zwłaszcza gdy dziecko płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może się objawiać infekcja układu moczowego , więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także wtedy, gdy w moczu zauważysz krew. Jeśli mocz jest mocno żółty – może to świadczyć o odwodnieniu. Jak pobrać mocz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz