Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Leukocyty w moczu u dziecka
AdobeStock
Zdrowie

Leukocyty w moczu u dziecka – normy, interpretacja wyniku badania

Leukocyty w moczu u dziecka zawsze budzą niepokój rodziców. Jednak nie w każdej sytuacji podwyższony poziom leukocytów oznacza zakażenie układu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy nerek. Leukocyturia może również towarzyszyć odwodnieniu lub wyczerpaniu fizycznemu dziecka.

Obecność leukocytów (białych krwinek) w moczu dziecka nie zawsze musi oznaczać coś groźnego. Niewielka ilość nie powinna budzić niepokoju. Wyraźnie podwyższony poziom może (ale nie musi) świadczyć o zakażeniu układu moczowego. Dotyka ono 5 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców. Wyjaśniamy, jakie są normy lekocytów w moczu u niemowlaka i starszego dziecka oraz kiedy ich podwyższony poziom wymaga leczenia.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Leukocyty w moczu u dziecka – normy

Im mniej leukocytów w moczu dziecka tym lepiej i odwrotnie. Pojedyncze leukocyty w moczu u dziecka są zjawiskiem normalnym i nie  powinny niepokoić.

Leukocyty w moczu u dziecka – normy:

  • 0-5 leukocytów w polu widzenia (w nieodwirowanym moczu, przy 40 krotnym powiększeniu)
  • 8-10 leukocytów w 1 mm3 moczu przy świeżej próbce
  • 8-10 krwinek w moczu odwirowanym (leukocyty w osadzie moczu u dziecka).

Podwyższony poziom leukocytów u dziecka

Przekroczenie normy leukocytów w moczu nazywane jest leukocyturią. Każde podwyższenie poziomu leukocytów w moczu trzeba skonsultować z lekarzem, choć nie zawsze musi mieć ono chorobowe przyczyny. Leukocyty w moczu u dziecka na poziomie 500 i więcej wymagają pogłębionej diagnostyki.

Jeśli dziecko przyjmuje witaminę C lub spożywa dużo białka, należy poinformować o tym lekarza, gdyż oba czynniki mogą zafałszować wynik badania poziomu leukocytów w moczu – test może ich nie wykazać.

Badanie moczu u dziecka pozwala też na sprawdzenie:

  • obecności erytrocytów
  • obecności bakterii w moczu u dziecka
  • obecności glukozy (normalnie nie powinna być ona wydalana z moczem)
  • poziomu pH, barwy i stężenia moczu.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka - przyczyny

Co oznacza obecność leukocytów w moczu dziecka? Najczęściej podwyższony poziom białych krwinek w moczu obserwowany jest przy zakażeniu układu moczowego. O zakażeniu mogą świadczyć takie objawy, jak:

  • gorączka
  • ból brzucha
  • nudności i wymioty
  • problemy z oddawaniem moczu
  • nieprzyjemny zapach moczu.

W przypadku, gdy w moczu dziecka wykryte zostaną nie tylko leukocyty w podwyższonej ilości, lecz także bakterie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do:

  • zapalenia cewki moczowej
  • zakażenia układu moczowego
  • zapaleniu pęcherza lub
  • zapalenia nerek.

Gdy w moczu dziecka jest zwiększona liczba białych krwinek, ale bez bakterii, wówczas może to świadczyć o zakażeniu układu moczowego bakteriami atypowymi o nazwach Chlamydia trachomatis lub Ureaplasma urealyticum.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka mogą być też oznaką fizycznego przemęczenia lub odwodnienia dziecka. Natomiast zawsze, gdy badanie moczu wykaże obecność leukocytów w moczu powyżej normy, należy udać się z dzieckiem do lekarza, by ocenił, czy i ewentualnie jakie leczenie należy wdrożyć.

Leukocyty w moczu u dziecka mogą świadczyć także o: 

  • kłębuszkowym zapaleniu nerek
  • śródmiąższowym zapaleniu nerek
  • kamicy nerkowej
  • raku pęcherza moczowego
  • zapaleniu lub nowotworze jajników
  • zapaleniu lub nowotworze prostaty.

Na szczęście cztery ostatnie diagnozy rzadko są stawiane dzieciom.

Leukocyty w moczu u niemowlaka

W przypadku najmłodszych dzieci, czyli noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia, stwierdzenie obecności leukocytów w moczu i innych objawów chorobowych zakażenia układu moczowego (ZUM) Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej zaleca pozostawienie dziecka w szpitalu.

Najczęstszą przyczyną obecności leukocytów w moczu u niemowlaka są infekcje układu moczowego. Aby im zapobiegać, trzeba dbać o higienę intymną dziecka: regularnie myć okolice pieluszkowe, nie trzymać niemowlęcia w mokrej lub zabrudzonej pieluszce, dbać o jego komfort termiczny.

Każde podwyższenie leukocytów w moczu u niemowlęcia trzeba skonsultować z lekarzem. U tak małego dziecka zakażenie szybciej się rozprzestrzenia, dlatego nieuchwycenie infekcji pęcherza może sprawić, że chorobotwórcze drobnoustroje powędrują wyżej, co może przy braku leczenia doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek.

Leukocyty i erytrocyty w moczu u dziecka

Obecność leukocytów i erytrocytów w moczu u dziecka (powyżej normy) może wskazywać na śródmiąższowe zapalenie nerek. Przy tej chorobie w moczu pojawiają się białe krwinki oraz krwinki czerwone, ale często występują też dodatkowe objawy, do których należą:

  • wysypka,
  • bóle stawów,
  • ból w okolicy lędźwiowej.

Zawsze wyniki badań należy konsultować z lekarzem, zamiast stawiać diagnozę na własną rękę. Lekarz bierze pod uwagę wszystkie wyniki badania oraz objawy, a czasami musi zlecić dodatkowa diagnostykę, aby wykluczyć inne choroby i potwierdzić diagnozę.

Zobacz także:

krew w moczu u dziecka
adobe stock
Zdrowie
Krew w moczu u dziecka. Jakie są przyczyny i kiedy iść do lekarza?
Krew w moczu u dziecka może być spowodowana poważnymi zmianami chorobowymi, jak i drobną infekcją. Czerwony kolor moczu może powodować też przyjmowana żywność. W zależności od ilości krwi w moczu u dziecka, wyróżnia się krwiomocz i krwinkomocz.

Krew w moczu u dziecka bardzo często jest objawem dziecięcych schorzeń, jak chociażby zakażenia układu moczowego czy w skrajnych przypadkach nowotworu nerki. Warto wiedzieć, że czerwona barwa moczu nie zawsze musi oznaczać krew. Zmiana koloru bywa wywołana np. burakami, barwionymi na czerwono przekąskami czy przyjmowanymi lekami, np. penicyliną.  Spis treści: Krew w moczu u dziecka Krew w moczu u dziecka dziecka – przyczyny Badania na krew w moczu u dziecka Krew w moczu u dziecka – leczenie Krew w moczu dziecka Krewi w moczu u dziecka można stwierdzić, gdy: krew jest zauważalna w moczu makroskopowo (podczas oddawania moczu). Jest to tzw. krwiomocz, zwany inaczej hematurią, który poznaje się po czerwonawym lub herbacianym kolorze moczu – jest to tzw. kwiomocz makroskopowy .   krew pojawia się w moczu w badaniu mikroskopowym . W tym przypadku krew nie jest zauważalna gołym okiem, lecz dopiero pod mikroskopem. Kiedy w moczu stwierdza się więcej niż 3 erytrocyty w polu widzenia, jest to tzw. krwinkomocz , zwany też erytrocyturią. Stan ten jest wynikiem obecności czerwonych krwinek (erytrocytów) w moczu.   krew w moczu u dziecka może też wykazać test paskowy moczu . Kiedy jest on dodatni w kierunku erytrocytów, świadczy to o obecności krwi.                                                                                                                        Krew w moczu u dziecka – przyczyny Krew w moczu u dziecka czy niemowlęcia często pojawia się w wyniku zakażenia układu moczowego oraz chorób nerek. Krew może...

ketony w moczu u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ketony w moczu dziecka nie muszą być objawem choroby
Ketony w moczu dziecka mogą pojawiają się wtedy, gdy jego organizm czerpie energię z tłuszczu, a nie z glukozy (cukru). Stan taki występuje np. po dłuższej przerwie w jedzeniu, ale także wtedy, gdy w organizmie dziecka toczą się procesy chorobowe.

Ciała ketonowe powstają w procesie przemian biochemicznych tłuszczów. Ketony w moczu dziecka mogą występować w niewielkich ilościach, gdy norma zostaje przekroczona, mówi się o ketonurii. Znaczna ilość ciał ketonowych w moczu dziecka sugeruje, że może dojść do kwasicy ketonowej, która jest stanem groźnym dla życia. Spis treści: Ketony w moczu u dziecka – norma Podwyższone ketony w moczu dziecka – przyczyny Ketony w moczu u dziecka – objawy Ketonuria – leczenie Ketony w moczu – norma Poziom ciał ketonowych bada się zlecając ogólne badanie moczu u dziecka . Próbka powinna pochodzić z tzw. środkowego strumienia moczu i nie powinna być przechowywana w lodówce dłużej niż 4 godziny. Istnieją też testy, których można użyć samodzielnie w domu. Sygnalizują obecność ciał ketonowych w moczu, których tam być nie powinno. W każdym przypadku, czy to po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku z badań laboratoryjnych, czy z testu domowego, wynik poza normą powinien obejrzeć lekarz, który może zlecić dodatkowe badania. Prawidłowy wynik badania obecności ketonów w moczu dziecka brzmi „ujemny’’ . Czasami oznacza się brak ciał ketonowych jako: (-). Jeżeli stwierdzono obecność ciał ketonowych, może na wyniku pojawić się zapisek „ślad’’ albo (+), (++) lub (+++). Liczba plusów oznacza małą ilość, znacząco podwyższoną i bardzo podwyższoną ilość ciał ketonowych w moczu u dziecka. Ilość ciał ketonowych we krwi nie powinna przekraczać 0,2 mmol/l. Podwyższone ketony w moczu dziecka – przyczyny Dość częstą przyczyną podwyższonego poziomu ciał ketonowych w moczu jest cukrzyca typu 1 . W jej przypadku trzustka nie produkuje dość insuliny, aby organizm mógł pobierać energię z glukozy. Dochodzi wtedy do przemian energetycznych tłuszczów i produkcji ketonów, które z krwi...

białko w moczu u dziecka
detailblick - Fotolia.com
Zdrowie
Białko w moczu u dziecka – co oznacza, normy, przyczyny białkomoczu
Białko w moczu u dziecka może występować fizjologicznie jedynie w małej ilości, zwykle niewykrywanej w badaniu. Przekroczenie norm, zwane także białkomoczem, może wynikać między innymi z problemów z nerkami. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu u dziecka zawsze oznacza chorobę.

Białko w moczu u dziecka może zostać wykryte podczas ogólnego badania moczu dziecka i nie zawsze świadczy o chorobie. Ślad białka w moczu jest normą. Część powodów, dla których dochodzi do białkomoczu, nie ma związku z procesami chorobowymi. Każda przyczyna dużej ilości białka w moczu u dziecka wymaga diagnostyki i ewentualnie rozpoczęcia leczenia. Spis treści: Białko w moczu u dziecka – norma Co oznacza białko w moczu u dziecka? Za dużo białka w moczu - objawy Białko w moczu u dziecka – norma Norma zależy od wieku dziecka. U noworodków nie ma powodu do niepokoju, jeśli wynik mieści się w 300 mg/m2 . U niemowląt i dzieci za normę uznaje się wynik nieprzekraczający 250 mg na dobę lub 100 mg/m2 . Większość badań moczu wykrywa ilość białka powyżej 100 mg/m2. Oznacza to, że jeśli u niemowlęcia lub dziecka (ale nie u noworodka) wykryje się białko w moczu, to od razu wynik przekracza normę. Dlatego za prawidłowy wynik uznaje się wpis „ujemny’’, choć nie oznacza to, że białka w moczu u dziecka wcale nie ma (ale jego ilość mieści się w normie). Białko w moczu u dziecka poniżej 100 mg/m2 nie stanowi powodu do niepokoju – jest to stan fizjologiczny. Mocz dziecka zawiera niewielkie ilości albumin, B-2 mikroglobulin, aminokwasów i uromoduliny. Zdaniem pediatry, dr Andrzeja Malinowskiego, konsultacja lekarska jest konieczna w każdym przypadku, a szczególnie wtedy, gdy coś niepokoi rodzica. Jeśli ilość białka w moczu dziecka jest znacznie przekroczona, warto poprosić pediatrę lub lekarza rodzinnego o skierowanie do nefrologa. Specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości lub skieruje na dodatkowe badania. Co oznacza białko w moczu u dziecka? Przyczyny pojawienia się białka w moczu u dziecka dzieli się na chorobowe i niechorobowe . Do chorobowych przyczyn białkomoczu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz