Reklama

Gdy zaistnieje podejrzenie, że dziecko ma pasożyty, powstaje pytanie: jak odrobaczyć dziecko? Najpierw jednak trzeba potwierdzić obecność pasożytów w organizmie dziecka badaniami. Gdy diagnoza się potwierdzi, lekarz decyduje, czym odrobaczyć dziecko.

Reklama

W ramach odrobaczania ważne jest też dokładne wysprzątanie otoczenia, leczenie reszty rodziny i wprowadzenie odpowiedniej diety. Po około 2 tygodniach całą procedurę należy powtórzyć.

Spis treści:

Czy odrobaczanie dziecka jest bezpieczne?

Odrobaczanie dziecka jest bezpieczne pod warunkiem, że jest przeprowadzane w porozumieniu z lekarzem, a nie na własną rękę i podejrzanymi domowymi sposobami. Druga sprawa to fakt, że żaden lek nie jest obojętny dla organizmu. Dlatego lekarze przyjmują jasne stanowisko – nie ma czegoś takiego jak profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Odrobaczanie przeprowadza się wyłącznie wtedy, gdy u dziecka stwierdza się pasożyty, a ich obecność potwierdzają badania – wymazy lub badania kału. Rzadko zdarza się, że lekarz wypisuje receptę na lek odrobaczający wyłącznie na podstawie samych objawów.

Leki odrobaczające zawierają silnie działające substancje chemiczne lub ziołowe. Z tego względu przeprowadzanie profilaktycznego odrobaczania, np. co 2-3 miesiące, nie jest dla zdrowia dziecka korzystne. Nawet jeśli dojdzie do zarażenia pasożytem, to póki nie daje on objawów, stan ten jest dla odporności dziecka treningiem. W ocenie lekarzy profilaktyczne odrobaczanie dzieci kilka razy w roku może być dla nich bardziej szkodliwe niż przeżycie kilku tygodni z pasożytem.

    Odrobaczanie dziecka: objawy występowania pasożytów

    Lista pasożytów, które mogą bytować w ludzkim organizmie, nie jest krótka. Wśród nich są: pierwotniaki (m.in. różne rodzaje lamblii), obleńce (owsiki, glisty, włosień) i płazińce (przywry i tasiemce). Do tego dochodzą pasożyty zewnętrzne, żyjące na powierzchni ciała żywiciela i jako pokarm wykorzystujące jego płyny ustrojowe i powłoki. Wśród tego rodzaju organizmów są: wszy u dzieci, a także kleszcze i świerzbowce.

    O ile pasożyty zewnętrzne można zauważyć gołym okiem, to z tymi bytującymi w organizmie jest większy problem. Nie dość, że ich nie widać, to początkowo nie dają żadnych objawów zakażenia. Dopiero z czasem pojawiają się:

    • bóle brzucha,
    • wymioty,
    • nudności,
    • stany podgorączkowe,
    • niewyjaśniona utrata masy ciała,
    • anemia,
    • bóle głowy,
    • podkrążone oczy,
    • utrata apetytu,
    • chęć na słodycze,
    • świąd skóry,
    • zaburzenia koncentracji,
    • kaszel,
    • drażliwość.

    Czasami pasożyty dają objawy podobne do alergii. Aby rozwiać wątpliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który potwierdzi diagnozę.

    Jak wygląda odrobaczanie dzieci?

    Kuracja odrobaczania dzieci trwa zwykle 1, 2 lub 3 dni – w zależności od rodzaju pasożyta i wybranego preparatu. Należy ją powtórzyć po 2 lub 4 tygodniach. Młodszym dzieciom zazwyczaj podaje się syrop (zawiesinę), a starszym tabletki.

    Poza tym trzeba dbać o higienę:

    • często myć ręce i nie wkładać ich do ust przy każdej okazji,
    • zmieniać codziennie bieliznę i prać ją w gorącej wodzie,
    • myć owoce i warzywa,
    • odrobaczyć zwierzęta domowe,
    • dbać, aby mięso było poddawane prawidłowej obróbce cieplnej (nie może być surowe czy półsurowe).

    Inwazyjne jaja owsików potrafią przetrwać na zakażonych powierzchniach nawet trzy tygodnie. W trakcie trwania leczenia należy pościel zmieniać nawet kilka razy, podobnie z ręcznikami i bielizną nocną. Wszystko trzeba prać w wysokiej temperaturze i prasować. Podczas generalnych porządków całego mieszkania szczególną uwagę trzeba zwrócić na czyszczenie toalety. Wszystkie czynności porządkowe powtarza się przez cały okres kuracji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy maluch dokładnie myje ręce, a także, czy ma krótkie i czyste paznokcie.

    Leki na odrobaczanie dzieci

    Istnieje wiele leków na odrobaczanie dzieci, nie wszystkie jednak są równie skuteczne. Po potwierdzeniu obecności pasożytów w ciele dziecka najczęściej lekarze zalecają stosowane jednego z poniższych preparatów:

    • Pyrantel (zwalcza owsiki u dziecka, glisty ludzkie);
    • Prazykwantel (zwalcza tasiemca);
    • Niklozamid (zwalcza różne rodzaje tasiemca);
    • Albendazol (zwalcza glistę ludzką, włosogłówkę ludzką, owsiki i niektóre tasiemce);
    • Mebendazol (zwalcza owsiki, włosogłówkę, glistę ludzką, tęgoryjce).

    Leki te przyjmuje się jednorazowo. Nie można ich stosować u kobiet ciężarnych, karmiących i małych dzieci (zwykle do 2. roku życia). Należy mieć świadomość, że dawka leku podana pierwszego dnia kuracji zadziałała tylko na dorosłe formy owsików, natomiast nie zadziała na larwy i jaja. Z tego powodu po około 2-4 tygodniach trzeba powtórnie podać lek (dokładnie informacje przekaże lekarz lub znajdziesz je w ulotce), aby pozbyć się tych owsików, które przetrwały za pierwszym razem. Odrobaczaniu powinny poddać się nie tylko zakażone dzieci, ale także dorośli.

    Niestety zazwyczaj rodzice nie chcą mówić głośno o pasożytach, a to duży błąd! Koniecznie zgłoś wychowawczyni w szkole lub nauczycielce przedszkolnej, jeśli twoje dziecko ma „robaki”. To jedyny sposób, by skutecznie pozbyć się pasożytów.

    Skutki uboczne odrobaczania

    Skutki uboczne leków podawanych w celu odrobaczenia organizmu są dobrze znane i opisane. Na szczęście pojawiają się dość rzadko. Gdy wystąpią, należy zgłosić je lekarzowi.

    ​W ulotkach leków na odrobaczanie najczęściej widnieją następujące skutki uboczne:

    • zawroty głowy, bóle głowy i brzucha,
    • nudności, wymioty, biegunka,
    • senność lub bezsenność,
    • utrata apetytu,
    • alergiczna wysypka u dziecka,
    • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej,
    • zaburzenia układu nerwowego.

    Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty

    Obecnie bez recepty dostępny jest tylko jeden lek – Pyrantelum. Zalecany jest na zwalczanie owsików, glist oraz tęgoryjców. Ponieważ jest to lek, a nie suplement diety, jego działanie i skuteczność zostały przebadane. Z tego względu, jeśli będzie stosowany zgodnie z zaleceniami, skutecznie zwalczy pasożyty u dzieci. Po zastosowaniu Pyrantelum rzadko występują skutki uboczne, do których zalicza się m.in. bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, biegunkę, wymioty.

    Bez recepty można także w aptece kupić preparaty odrobaczające, które nie są lekami. Najczęściej są to preparaty ziołowe zawierające wrotycz i piołun. Jednak ze względu na obowiązujące przepisy, produkty, które nie są sklasyfikowane jako leki, nie są tak dokładnie badane jak lekarstwa – nieznana jest ich skuteczność ani skutki uboczne, jakie preparat może wywołać. Z tego względu stosowanie ich, zwłaszcza u dzieci, nie jest przez lekarzy zalecane. Warto skonsultować się z pediatrą i zapytać, co myśli o podaniu takiego preparatu – w końcu chodzi o bezpieczeństwo dziecka.

    Naturalne sposoby odrobaczania dzieci

    Pestki dyni na pasożyty to jeden z najlepszych domowych sposobów na walkę z robakami. Podczas całej kuracji odrobaczającej (włącznie z 2 tygodniami, które mijają między dwukrotnym podaniem dawek leku odrobaczającego) warto również wprowadzić dietę na owsiki. Utrudni ona namnażanie się pasożytów, które przetrwały pierwszy etap kuracji. Taka dieta jest bardzo zdrowa, sprzyja prawidłowej masie ciała, wspomaga namnażanie się dobrych bakterii w jelitach i wspomaga pracę jelit.

    Na odrobaczanie polecana jest także kurkuma w formie sproszkowanej dodawana do potraw, sok z kiszonych ogórków oraz olejek z oregano (najlepiej w połączeniu z sokiem z limonki lub z cytryny). W aptece kupić można preparaty roślinne w postaci syropów lub tabletek. Mają one w swoim składzie m.in. wyciąg z liści orzecha włoskiego, tymianku i piołunu, kłącza tataraku i nasion czarnuszki.

    Należy podkreślić, że skuteczność tych naturalnych metod na odrobaczenie dzieci nie jest potwierdzona.

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama