Po zbadaniu ponad 1000 dzieci w wieku od 11 do 15 lat naukowcy z Iowa State University ustalili, że wysoki poziom stresu ma bezpośredni związek z nadwagą i otyłością.

Reklama

Polecamy także: Jak uchronić dziecko przed otyłością? 11 rad dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat

– Z naszych obserwacji wynika, że ryzyko nadwagi jest tym większe, im wyższy jest poziom stresu – powiedziała autorka badań dr Brenda Lohman (źródło: PAP Nauka w Polsce).

Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie z dwóch powodów.

  • Stres tuczy, bo zakłóca funkcjonowanie układu podwzgórze - przysadka - nadnercze.
  • Zestresowane dziecko objada się i nie ma ochoty na bieganie czy jazdę na rowerze.

Zobacz też: Ile powinno ważyć dziecko

Zobacz także

Z kolei naukowcy z University of Houston Department of Health and Human Performance i Texas Obesity Research Center (podajemy tę informację za portalem Dziennik.pl) sprawdzili, jak sytuacja w domu wpływa na chłopców, a jak na dziewczynki.

Okazało się, że dziewczynki częściej tyją, gdy rodzice się kłócą, a rodzina ma kłopoty finansowe. Z kolei chłopcy przybierają na wadze wówczas, gdy ich matki chorują.

Kłótnie czy inne problemy rodzinne to oczywiście nie jedyny powód stresu (a więc i tycia). Dzieci denerwują się z wielu powodów, np. gdy mają kiepskie oceny albo problemy z rówieśnikami.

Przyczyny nadwagi i otyłości u dzieci także mogą być różne. Najpowszechniejszą jest po prostu nadmiar cukru i dań typu fast food.

Reklama

Przeczytaj, co robić, gdy dziecko ma nadwagę.

Reklama
Reklama
Reklama