Reklama

Wszawica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych. Wszy u dzieci pojawiają się, gdy maluch miał kontakt z zainfekowaną osobą lub przedmiotami przez nią używanymi. Masz dwa sposoby, żeby się ich pozbyć – albo zastosujesz preparaty na wszy z apteki, albo będziesz leczyć dziecko domowymi sposobami na wszawicę. Jeśli chodzi o to drugie rozwiązanie, już nasze prababcie stosowały ocet jabłkowy na wszy.

Reklama

Leczenie wszy domowymi sposobami, takimi jak ocet, często bywa wygodniejsze (produkty, które pomagają pozbyć się wszawicy, większość z nas ma w swoich domach). Trzeba jednak pamiętać, że nie zadziałają one u każdego. Czasem zamiast octu jabłkowego na wszy, należy zastosować apteczny szampon lub spray.

Wcierkę z octu jabłkowego stosuje się od pokoleń

Wcierkę z octu jabłkowego stosowały już nasze prababcie. Od wielu pokoleń wiadomo bowiem, że ocet zapobiega wczepianiu się gnid w strukturę włosa. Dzięki kwasowi zawartemu w occie gnidy usychają i opadają z włosa. Co ważne, kwas octowy zabija też dorosłe wszy. Stosując ocet jabłkowy, mamy więc pewność, że nowe gnidy nie zostaną złożone na włosach dziecka. I nie martw się, wbrew temu, co sądzą niektórzy ludzie, ocet nie niszczy naszych włosów.

Ocet jabłkowy na wszy: jak go stosować?

Wykonanie wcierki z octu jabłkowego (możesz też użyć zwykłego octu) jest banalnie proste.

  1. Ocet rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1.
  2. Wcierkę nanosimy na włosy i skórę głowy.
  3. Kuracja octem jabłkowym trwa zazwyczaj około tygodnia – zabieg należy powtarzać każdego dnia.

Jeśli znajdziesz u dziecka wszy, powiedz mu, że to nie jego wina! Wytłumacz, czym są wszy, i zapewnij, że spokojnie sobie z nimi poradzicie. Pamiętaj, że leczenie wszawicy należy rozpocząć jak najszybciej!

Ile trzymać ocet na głowie, by pozbyć się wszy?

Kluczem do sukcesu w pozbyciu się wszy za pomocą octowej kuracji jest systematyczność i dokładność. Upewnij się więc, że skrupulatnie natarłaś octem skórę głowy i włosy dziecka. Załóż mu na głowę czepek i zostaw na godzinę. Potem pozostaje już tylko dokładnie umyć maluchowi włosy. Pamiętaj też, aby starannie wyczesać pasma włosów, żeby pozbyć się martwych wszy i przyczepionych do kosmyków gnid.

Wszawicę można leczyć nie tylko octem, ale także m.in. oliwą, olejem kokosowym czy olejkami eterycznymi. Ważne jest też, aby pamiętać o odpowiedniej higienie, a także o codziennym praniu i prasowaniu pościeli oraz ubrań.

Dla wielu osób wszy, jak i inne pasożyty u dziecka, to wstydliwy problem. Próbują go ukryć, co powoduje nawroty zakażeń i rozprzestrzenianie choroby. Jeśli zauważysz u dziecka wszy, poinformuj o tym fakcie rodziców maluchów, które przebywały z twoim dzieckiem. Jeśli do zakażenia doszło w przedszkolu, nauczycielki mogą np. drogą mailową wysłać komunikat do pozostałych rodziców z grupy dziecka z prośbą o uwagę i ewentualne oczyszczenie głów jednego konkretnego dnia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama