Śluz w kupce niemowlaka często budzi niepokój rodziców, zwłaszcza że wygląd kupy dziecka może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Śluz w kupce może oznaczać, że doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jednak o tym, czy jest groźny, decydują także inne czynniki. Ważne jest, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka, i czy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból brzuszka czy gorączka.

Reklama

Śluz w kupce niemowlaka:

Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka?

Śluz w kupce niemowlaka zazwyczaj jest niewidoczny i pojawia się w niewielkiej ilości. Łatwo go przeoczyć. Nie wpadaj jednak w panikę od razu, gdy go zauważysz, bo śluz w naturalny sposób występuje w jelicie grubym. Jego zadaniem jest przesuwanie treści jelitowej oraz ochrona ścian żołądka i jelit przed działaniem kwasów i enzymów.

Czasem jednak pojawia się dużo śluzu w kupce niemowlaka. Wtedy łatwo go dostrzec. Rodzice obserwują też biały śluz w kupce lub białawe czy żółtawe nitki śluzu przypominające katar. Często są one widoczne w przypadku problemów z wypróżnianiem.

Co oznacza śluz w kupce niemowlaka?

Dużo śluzu w kupce niemowlaka to objaw, który powinien wzmóc czujność rodziców. Zwiększona i utrzymująca się obecność śluzu oznacza, że maluch może zmagać się z problemami układu pokarmowego.

Zobacz także

Przyczyną śluzu w stolcu dziecka może być:

  • alergia pokarmowa – uczulenie np. na mleko krowie, jajka, orzechy,
  • nietolerancja laktozy,
  • nietolerancja glutenu,
  • biegunka rotawirusowa,
  • infekcja układu pokarmowego (towarzyszy mu gorączka i złe samopoczucie dziecka),
  • długotrwała antybiotykoterapia – zaburza równowagę bakteriologiczną w jelitach.

Uwaga, zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt w przypadku alergii pokarmowej na mleko krowie nie zaleca się podawania niemodyfikowanego mleka koziego jako głównego posiłku u niemowląt poniżej 12. miesiąca życia. Powodem jest duże stężenie soli mineralnych, 4-5-krotnie przekraczające poziom tych minerałów w pokarmie kobiecym oraz mało kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza witaminy B12). Z kolei modyfikowane mleko kozie jest bezpieczne i polecane dla niemowląt.

Jeżeli śluz w kupie niemowlaka pojawia się bardzo rzadko, przyczyną jego obecności może być rozszerzanie diety dziecka.

Ważne! Śluz w kupce niemowlaka może być objawem zakażenia rotawirusami. W takim przypadku stolec dziecka jest rozrzedzony, może być zielonkawy i brzydko pachnieć. Taki stan wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż infekcja rotawirusowa u niemowląt bardzo szybko prowadzi do odwodnienia dziecka.

Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, jego kupka powinna zawsze wyglądać tak samo. Pojawienie się w niej śluzu może sygnalizować infekcje układu pokarmowego. Śluz czasami pojawia się też po zmianie mieszanki mlecznej na inną. Aby się przekonać, czy śluz w kupce jest wynikiem infekcji czy zmiany mleka, odstaw mieszankę, którą dziecko zaczęło pić i podawaj tę, którą piło wcześniej. Jeśli śluz zniknie, winna jest mieszanka, jeśli nadal będzie się pojawiał, można podejrzewać infekcję.

W uniknięciu śluzu w kupce niemowlak pomaga zastosowanie mieszanek oznaczonych symbolem HA – są to mleka hipoalergiczne.

Kupka ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią

W przypadku dzieci karmionych piersią śluz w kupce pojawia się najczęściej w wyniku alergii, a najczęściej wywołują ją białka mleka krowiego w diecie mamy. Czasami obok śluzu w kupce pojawia się w takiej sytuacji też krew. Najczęściej w takiej sytuacji mama powinna przez dwa tygodnie stosować dietę eliminacyjną, w której nie będzie produktów mlecznych. W tym czasie w przypadku alergii na białka mleka krowiego, śluz powinien z kupki niemowlaka zniknąć.

Najlepiej jednak przed rozpoczęciem diety eliminacyjnej, skonsultować się z pediatrą, który może zbadać dziecko i wykluczyć infekcyjne podłoże pojawiania się śluzu w kupce.

Śluz w kupce niemowlaka – jakie badania?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeżeli śluz w kupce utrzymuje się przez dłuższy czas. To tym bardziej niepokojąca sytuacja, jeśli śluzowi w kupce towarzyszą następujące objawy:

Po zebraniu wywiadu lekarskiego pediatra może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań, takich jak:

Leczenie śluzu w kupce niemowlaka

W zależności od przyczyny obecności śluzu w stolcu dziecka lekarz zleci odpowiednie leczenie.

W przypadku alergii pokarmowej konieczne jest wyeliminowanie uczulającego produktu z diety dziecka. Niestety ustalenie dokładnej przyczyny uczulenia wymaga czasu. Trzeba zastosować dietę eliminacyjną, czyli wykluczyć z jadłospisu dziecka konkretny produkt i sprawdzić, czy dzięki temu objawy alergii mijają.

Jeżeli śluz pojawia się w kupce niemowlaka karmionego piersią, dietę eliminacyjną trzeba zastosować u jego mamy. W przypadku dziecka karmionego mlekiem kodyfikowanym konieczne może stać się przejście na hipoalergiczną mieszankę mleczną.

W przypadku biegunki rotawirusowej trzeba dziecku podawać dużo płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Pediatra zdecyduje, czy konieczne będzie leczenie dziecka w szpitalu.

Jeżeli przyczyną obecności śluzu w kupie dziecka jest bakteryjna infekcja układu pokarmowego, leczenie może polegać na podaniu antybiotyku.

Śluz w kupce niemowlaka: powikłania

Śluz w kupce dziecka to nie jest błahy problem – nie można go bagatelizować i zwlekać z pójściem do lekarza. Utrzymujący się śluz w kupie niemowlaka może spowodować powikłania w postaci:

  • pogłębienia się alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry – może dojść do tzw. marszu alergicznego, w wyniku którego u dziecka pojawi się także astma i/lub alergia wziewna np. na pyłki roślin,
  • zaburzeń układu trawiennego.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama