Reklama

Włosogłówka potrafi zaatakować zarówno dorosłego, jak i dziecko. Zarażenie tym pasożytem może nawet przez kilka lat nie dawać żadnych objawów. Włosogłówka lubi ciepłe powietrze, dlatego najczęściej można zarazić się w nią krajach tropikalnych (Afryka Południowa, Karaiby, Malezja), ale w Polsce też jest obecna, najczęściej spotyka się przypadki włosogłówczycy na wsiach. Zarażeniu włosogłówką sprzyja nieprzestrzeganie higieny oraz spożywanie niemytych owoców i warzyw.

Reklama

Spis treści:

Włosogłówka

Włosogłówka ludzka (z łac. Trichuris trichiura) to nicień, pasożyt występujący w jelicie grubym, a dokładniej w jego częściach zwanych kątnicą i wstępnicą. Ciało włosogłówki jest nitkowate i dochodzi do 30-50 mm długości. Pasożyt częścią głowową (szerszą) wnika pod śluzówkę jelita i żywi się krwią, co może wywoływać anemię u dziecka.

Włosogłówka żyje ponad rok. Po upływie ok. 60-70 dni od zakażenia każdego dnia uwalnia 3-20 tysięcy jajeczek, które wydalane są z kałem. Jaja dojrzewają w wilgotnej glebie, a w nich rozwijają się larwy. Człowiek zaraża się włosogłówką, jedząc pożywienie zawierające jajeczka z dojrzałymi larwami włosogłówki, które stanowią tzw. postać inwazyjną pasożyta. Do zarażeń przyczyniają się muchy, które przenoszą jaja z gleby na pokarm.

Na poniższym zdjęciu widać, jak wygląda włosogłówka:

włosogłówka zdjęcie
mat.prasowe

fot. Adobe Stock

Włosogłówka – objawy

Zarażenie włosogłówką może przebiegać bezobjawowo (gdy pasożytów jest w ciele mało). Do symptomów zdradzających zakażenie licznym pasożytem należą:

U dzieci objawami zakażenia włosogłówką są również zahamowanie wzrostu, spadek masy ciała oraz opóźniony rozwój poznawczy.

Włosogłówka – jak wykryć pasożyta

Wstępną diagnozę lekarz stawia na podstawie objawów. Jednak aby mieć pewność, że dziecko ma włosogłówkę, konieczne jest wykonanie badania kału na obecność charakterystycznych jaj pasożyta – są one beczułkowate i mają dwa przezroczyste czepki na przeciwnych końcach. Trzeba pobrać trzy próbki kału w odstępie 2–3 dni. U niektórych osób podejrzanych o zakażenie włosogłówką wykonuje się także kolonoskopię.
Zaleca się również zbadanie osób z otoczenia chorego. Badania należy powtórzyć po 2-4 tygodniach po skończonym leczeniu.

Włosogłówka – leczenie

W pozbyciu się pasożyta z organizmu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, w postaci albendazolu, mebendazolu oraz iwermektyny. Najczęściej lek podaje się przez trzy dni.

Leczenie zarażenia włosogłówką może nie być proste, ze względu na to, że pasożyt bardzo mocno i głęboko wnika w ścianę jelita. Bywa też odporny na stosowane leki, co wydłuża proces zwalczania włosogłówczycy.

Kąpiel na włosogłówkę

Według obiegowej opinii włosogłówki można pozbyć się za pomocą leczniczej kąpieli z dodatkiem mąki i miodu. Po namoczeniu ciała w naparze z ziół przeciwpasożytniczych trzeba natrzeć miodem skórę ramion, pleców, szyi, rąk i nóg miodem, a następnie oprószyć je mąką. W ten sposób włosogłówki mają „wyjść" przez skórę.

Rodzice poszukują przepisu na taką kąpiel przeciwpasożytniczą w internecie i mogą znaleźć dokładne opisy, jak metoda miała pomóc w wyciągnięciu pasożyta ze skóry dziecka.

Lekarze nie potwierdzają skuteczności takiej metody. Włosogłówka jest obecna w jelicie i nie ma zdolności przechodzenia przez jego ścianę. Po wydostaniu się z niego musiałaby dodatkowo przejść jeszcze przez tkanki i narządy, aby ostatecznie dostać się do skóry i wyjść, przebijając jej powłokę. Takiej zdolności pasożyt nie ma.

Zapobieganie zakażeniu włosogłówką

W uniknięciu zakażenia pasożytem kluczową rolę odgrywa codzienna higiena rąk i spożywanie nieskażonych produktów spożywczych. Należy:

  • dokładnie myć warzywa i owoce,
  • przestrzegać higieny osobistej, w tym przede wszystkim mycia rąk przed jedzeniem, po powrocie do domu, po skorzystaniu z ubikacji,
  • nie pić wody z niepewnego źródła (zwłaszcza podczas egzotycznych podróży),
  • chronić glebę i wodę przed zanieczyszczeniem odchodami ludzkimi,
  • tępić muchy, które przenoszą różne pasożyty na pożywienie.

Źródło: gastroenterologia-praktyczna.pl, Nadieżda Siemionowa „Szkoła Zdrowia – uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich", Wyd. Hartigrama

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama