Rośliny trujące, które każdy z nas ma w domu
Słyszałaś, że gwiazda betlejemska, która jest popularna w okresie świąt, jest trującą rośliną. Czy wiesz jednak, że możesz mieć także inne niebezpieczne kwiaty doniczkowe w domu? Sprawdź, czy nie stoją na twoim parapecie!
1 z 11
Gwiazda betlejemska i inne domowe rośliny
Na pewno słyszałaś o tym, że gwiazda betlejemska, zwana też poinsecją, jest silnie trującą rośliną. Szczególnie istotne jest to w grudniu i okresie świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wiele z nas kupuje je w związku z dekoracjami gwiazdkowymi.
Oprócz gwiazdy betlejemskiej wiele z roślin trujących mieszka na naszych parapetach, są bardzo popularne jako ozdoba w domu.
Większość z nich wywołuje zatrucia pokarmowe: wymioty, biegunkę, nudności, a niektóre - zaburzenia oddychania, krążenia oraz objawy na tle nerwowym, np. niepokój, halucynacje czy podniecenie. Trujące mogą być rośliny ozdobne, ale też i chwasty, dlatego musisz zwrócić też uwagę na ogrody. Tu przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych roślin domowych, które są trujące, a być może nie miałaś o tym pojęcia.
Kwiatami doniczkowymi nie tylko można się zatruć. Wiele z nich wywołuje też reakcje alergiczne, które wiążą się z dusznościami, zawrotami głowy, swędzeniem skóry czy pojawieniem się bolących pęcherzy.
2 z 11
Gwiazda betlejemska (poinsecja)
Zna ją każdy, szczególnie często widzimy ją w naszych domach w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Poinsecja jest szczególnie niebezpieczna dla alergików, jej liście aktywują alergię kontaktową, która powoduje np. duszności.
Zarówno one, jak i łodyga zawierają trujący, biały sok, który może spowodować podrażnienie skóry, a spożyty - biegunkę i podrażnienia nerek.
Czytaj więcej na http://www.styl.pl/uczucia/news-trujacy-przyjaciele-w-doniczkach,nId,986178#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
U osób, które nie mają alergii, gwiazda betlejemska może spowodować podrażnienie skóry, a spożycie liści rośliny może wywołać silne zatrucie pokarmowe, co jest szczególnie ważne, gdy ma się w domu małe dzieci. Liście i łodyga gwiazdy betlejemskiej zawierają biały sok, który po spożyciu wywołuje biegunkę oraz podrażnienia nerek.
3 z 11
Aloes
Roślina znana wszystkim ze swoich leczniczych właściwości. Dlaczego więc pokazujemy ją w zestawieniu roślin trujących? Należy pamiętać, że tylko żel, który znajduje się w liściach aloesu ma działanie lecznicze i kojące. Skóra liści natomiast powoduje podrażnienia i nie powinna być spożywana, ponieważ wywołuje silne zatrucie.
4 z 11
Oleander pospolity
Piękny kwiat, ale bardzo groźny, szczególnie dla małych dzieci, które mają skłonności do wkładania wszystkiego do buzi. Oleander wywołuje brak czucia w ustach, mdłości, wymioty, zaburzenia pracy serca, rozszerzenie źrenic i duszności. Cała roślina jest trująca, śmierć po jej spożyciu może nastąpić już 2-3 godziny po fakcie. Jeśli masz więc małe dzieci, które mogą spróbować wziąć kwiatka do buzi, lepiej pozbądź się tej rośliny.
5 z 11
Bluszcz pospolity
Roślina ta często spotykana jest w ogrodach oraz na elewacji budynków. Dotykanie liści może wywołać uczulenie i podrażnienie spojówek. Zjedzenie przez dziecko lub dorosłego czarnozielonych jagódek powoduje bóle głowy, oszołomienie, nudności i wymioty oraz problemy z oddychaniem.
6 z 11
Fiołek alpejski, inaczej cyklamen perski
Jeden z najbardziej popularnych kwiatków doniczkowych, jakie mieszkają w naszych domach. Niewielu wie, że może spowodować nawet uduszenie. Zawiera saponiny oraz trujący glikozyd - cyklaminę. Trująca substancja znajduje się głównie w bulwach, ale też w innych częściach rośliny. Nawet niewielka część pięknie kwitnącej roślinki może spowodować wymioty, bóle żołądka, biegunka. Większe ilości mogą zagrozić życiu.
7 z 11
Diffenbachia
Roślina zawiera składniki, które podrażniają skórę oraz błony śluzowe, mogą spowodować wymioty.
Sok, który znajduje się w kwiatach, łodydze czy liściach, w kontakcie ze skórą może skutkować dużym obrzękiem oraz bólem błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także zapaleniem spojówek. Spożycie soku z difenbachii powoduje silne podrażnienie śluzówki, co przez wiele dni uniemożliwia mówienie.
Po każdej pracy z takimi roślinami, należy zachować zasady higieny, przy kontakcie rąk z sokiem, trzeba je natychmiast umyć solidnie mydłem. Rękami nie dotykamy oczu, nosa ani ust.
8 z 11
Konwalia majowa
Wszyscy każdej wiosny z radością kupują bukieciki z niej u starszej pani na rogu ulicy. Niewielu jednak wie, że zjedzenie liści albo czerwonych owoców konwalii majowej zakłóca pracę serca, powoduje zaburzenia widzenia i problemy żołądkowe. Każda część rośliny jest silnie trująca. Stosunkowo niewielka dawka może być przyczyną ciężkiego zatrucia (nawet ze śmiertelnym skutkiem) u ludzi i u niektórych zwierząt. Grozi nawet śmiercią!
9 z 11
Kliwia cynobrowa
Cała roślina jest trująca, ale szczególnie trujące właściwości znajdują się w nasadzie liści i łodydze. Spożycie liści czy soku z rośliny powoduje zatrucie pokarmowe. Objawami zatrucia są: ślinotok, wymioty i biegunka, większe dawki mogą spowodować zapaść i śmierć.
10 z 11
Lilia długokwiatowa
Nie jest to roślina doniczkowa, jednak często spotykana w naszych domach w formie bukietów w wazonach. Należy traktować tą roślinę z pewna dozą ostrożności - rośliny te zawierają wysoką ilość trujących alkaloidów. Wdychanie zapachu lilii nie jest szkodliwe, dopiero jej spożycie może spowodować silne zatrucie, którego skutkami są bóle brzucha i zawroty głowy. Warto jednak zabezpieczyć stojące w domu lilie przed dziećmi i zwierzętami domowymi, dla których kwiaty mogą okazać się zabójcze.
11 z 11
Hiacynt
Listki tej rośliny wywołują zaczerwienienie, swędzenie skóry oraz pęcherze. Kwiaty oraz liście mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, a zapach, który jest bardzo intensywny również może podrażniać. Pomimo, że jest piękny i ma cudowny zapach, a jego wygląd, nawet w środku zimy, przywodzi na myśl wiosnę - nie ryzykuj i nie uprawiaj hiacyntów w domu, w którym są małe dzieci. Najczęstszymi objawami zatrucia są bóle głowy, wymioty oraz biegunka.