Krew z nosa u dziecka leci najczęściej z powodu osłabienia naczyń krwionośnych w nosie i przesuszenia śluzówki. Częstym krwotokom z nosa sprzyjają częste infekcje oraz suche powietrze w domu. Kiedy dziecku leci krew z nosa, może wpaść w panikę, jednak na ogół nie jest to poważna dolegliwość i ustępuje samoistnie. Pamiętaj, że wbrew pozorom, podczas krwawienia z nosa, dziecko nie powinno odchylać głowy do tyłu. Krew może zacząć spływać do gardła, a dziecko może zacząć się nią dławić.

Reklama

Spis treści:

  1. Krew z nosa u dziecka - przyczyny
  2. Krwotok z nosa u dziecka - choroby
  3. Krew z nosa u dziecka - pierwsza pomoc
  4. Krwawienie z nosa u dziecka - leczenie
  5. Zapobieganie krwawieniu z nosa u dziecka

Krew z nosa u dziecka - przyczyny

Do krwawienia z nosa u dziecka najczęściej dochodzi u dzieci w wieku 6-8 lat, bardzo rzadko zdarza się u dzieci poniżej 2. roku życia. Krwawienie z nosa u dziecka może wystąpić z powodu:

Bywa, że wydzielina z nosa z krwią u dziecka jest także spowodowana częstym dłubaniem w nosie przez malucha.

Przyczyną krwawienia z nosa jest plamka Kiesselbacha, która jest miejscem skupienia naczyń krwionośnych znajdujących się w przednim odcinku przegrody nosa. Wystarczy, że z powodu urazu, silnego wydmuchiwania nosa lub dłubania palcem, dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej plamki Kiesselbacha i z nosa dziecka leci krew.

Zobacz także

Krwotok z nosa u dziecka - choroby

Utrzymujące się i powtarzające krwawienia z nosa wymagają zawsze diagnozy lekarskiej. Takie krwawienia mogą być objawem chorób powodujących większą kruchość naczyń krwionośnych lub przebiegających z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Chodzi między innymi o:

  • białaczkę
  • hemofilię
  • niedobór płytek krwi
  • niedobory witamin (K i C)
  • marskość i ostre schorzenia wątroby
  • uogólnione zakażenia
  • choroby serca i naczyń krwionośnych
  • choroby nerek (np. nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego, mocznica w niewydolności nerek)
  • błonicę nosa
  • polipy, włókniaki i mięsaki nosa.

Krew z nosa u dziecka - pierwsza pomoc

Jak zatamować krew z nosa u dziecka? Jeśli dziecku leci krew z nosa, nie każ mu odchylać głowy do tyłu. Ułóż dziecko w takiej pozycji, aby krew nie spływała mu przez tylne nozdrze do gardła, gdyż w ten sposób może się nią dławić. Dlatego nie wolno dziecka kłaść płasko na plecach. Aby zatamować krwawienie z nosa:

  • dziecko powinno stać, ewentualnie siedzieć, z głową przechyloną do przodu,
  • przyłóż zimny okład z chusteczki do nosa i uciskaj skrzydełka nosa do przegrody (palcem wskazującym i kciukiem) przez 2-3 minuty (chłód obkurcza naczynia krwionośne). Ucisk powinien być bardzo silny, tak aby odciąć dopływ krwi do naruszonych naczyń i spowodować wytworzenie skrzepu tamującego dalsze krwawienie. Czasami krwawienie jest na tyle silne, że zabieg trzeba powtórzyć nawet kilka razy.

Po zatamowaniu krwawienia pilnuj, aby przez około 30 minut dziecko nie dotykało nosa. Przedsionek nosa możesz nawilżyć maścią witaminową za pomocą patyczka do uszu (nie wkładaj go głęboko!).

Krwawienie z nosa u dziecka - leczenie

Jeżeli dziecku często leci krew z nosa, konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa. Specjalistę może interesować, czy krew z nosa u dziecka leci w nocy, czy w ciągu dnia, czy ma to miejsce po wysiłku fizycznym, czy krwawi z jednej, czy z obu dziurek. Lekarz może zdecydować o wykonaniu badania krzepliwości krwi. Najczęściej diagnozuje się przerost plamki Kiesselbacha i potrzebne jest przeprowadzenie zabiegów laryngologicznych.

W ramach leczenia wykonuje się:

  • przyżeganie splotu Kiesselbacha przy użyciu kwasu trójchlorooctowego (TCA) lub azotanu srebra (lapis), które niszczą przerośnięte naczynia,
  • usunięcie fragmentu odwarstwionej błony śluzowej,
  • elektrokoagulację (u dzieci przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym).

Jeżeli krwawienia z nosa u dziecka są obfite i na jego zatamowanie nie pomagają domowe sposoby, trzeba pojechać z dzieckiem na izbę przyjęć oddziału laryngologii. Wykonuje się wówczas tzw. tamponadę przednią lub tylną nosa. Polega ona na wprowadzeniu do nosa wyjałowionej tasiemki uciskającej miejsce krwawienia. Tampony usuwa się lub tylko zmienia, aż do ustąpienia krwawienia, co 2-3 dni. Dziecko musi pozostać w szpitalu.

Do lekarza trzeba udać się, jeżeli krew z nosa u dziecka jest wynikiem urazu. Chodzi o sprawdzenie, czy nie doszło do pęknięcia lub złamania kości nosa.

Zapobieganie krwawieniu z nosa u dziecka

Krwawienia z nosa u dziecka częściej mają miejsce w okresie spadku odporności, czyli jesienno-zimowych infekcji oraz gdy pojawiają się objawy alergii wziewnych. Stąd ważne jest, aby nie dopuszczać do przesuszania śluzówki nosa i dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczeń w domu (temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza).

Aby zapobiec wysuszaniu śluzówki nosa dziecka, warto zadbać o jej prawidłowe nawilżanie, czemu służą inhalacje z soli fizjologicznej.

Dzieciom mającym częstszy problem z krwawieniem z nosa nie można podawać jako środków przeciwgorączkowych salicylanów np. polopiryny lub aspiryny, gdyż zmniejszają krzepliwość krwi i mogą spowodować krwotoki z nosa. Tych leków nie można w ogóle podawać dzieciom poniżej 12 roku życia, ponieważ mogą wywołać zespół Reya.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama