Reklama

Bób dla dzieci to dobry pomysł, o ile dziecko jest wystarczająco duże, by go strawić i nie nabawić się problemów gastrycznych. Niektórzy sądzą, że bób nadaje się już dla niemowlaka, bo ma wyjątkowe właściwości i jest bardzo zdrowy. To prawda, ale przepisy z bobem są raczej przeznaczone dla nieco starszych dzieci. A zatem od kiedy i jak podawać bób dziecku?

Reklama

Bób dla dzieci: od kiedy?

Nie wiesz, od kiedy dawać bób dziecku? Najbezpieczniej będzie, jeśli maluch po raz pierwszy spróbuje bobu po skończeniu 12 miesięcy. Takie zalecenia są zgodne ze schematem żywienia. Bób nie nadaje się dla niemowlaka ze względu na swoje wzdymające właściwości. Zanim przygotujesz bób dla dziecka, upewnij się, że maluch nie ma problemów żołądkowych, np. nie cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Warto też wiedzieć, że ugotowany bób ma wysoki indeks glikemiczny, jego jedzenia powinny więc unikać osoby chore na cukrzycę.

Bób dla dziecka: jakie ma właściwości?

Bób jest zdrowy i wartościowy, dlatego warto wprowadzać go do diety dzieci. To roślina strączkowa bogata w składniki odżywcze:

  • białko;
  • witaminy C, B1, B2, B3, B, E;
  • mikroelementy (cynk, żelazo);
  • makroelementy (fosfor, wapń, magnez, potas).

Nic dziwnego więc, że bób jest dobry dla zdrowia dzieci – rocznych i starszych. Właściwości bobu nie ograniczają się jedynie do dawania uczucia sytości, ta roślina ma także liczne właściwości lecznicze. Bób:

  • pomaga w leczeniu anemii;
  • usprawnia pracę układu krążenia;
  • reguluje ciśnienie krwi;
  • chroni przed nowotworem jelita grubego.

Poza tym bób, jedzony w rozsądnych ilościach, z powodzeniem może zastąpić np. makaron czy ryż dla dziecka.

Jak podawać bób dla dzieci?

Jeśli dopiero zaczynasz wprowadzać bób do diety dziecka, rób to powoli i z umiarem. Podawaj bób w niewielkich ilościach, po kilka ziaren, i obserwuj reakcje dziecka. Bób dla dzieci trzeba ugotować do miękkości (ok. 15 minut, aż skórki będą pomarszczone). Lepiej też, aby dziecko nie jadło skórek bobu, bo mogą wzdymać i powodować ból brzucha.

Uwaga, aby zmniejszyć wzdymające działanie bobu, przed gotowaniem namocz ziarna w gorącej wodzie. Pozostaw bób w wodzie na ok. godzinę, a potem odcedź, zalej świeżą wodą i ugotuj.

Bób dla dzieci: przepisy

Wypróbuj te przepisy z bobem dla dzieci, póki trwa sezon! Bardzo możliwe, że w połączeniu z ulubionym makaronem albo jako nadzienie pierożków bób prędzej zasmakuje twojemu dziecku.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama