Kto powiedział, że maluch ma ciągle jeść rosół, pomidorową i ogórkową? Oto pomysły na nowe dziecięce hity. Spróbuj! Naprawdę warto.
Wypróbuj przepis:
- Zupa z zielonym groszkiem
- Zupa z cukinii
Traktujemy ją po macoszemu i nie przywiązujemy większej wagi do tego, czy malec ją zje, czy nie. Ba! Niektórzy uważają nawet, że pierwsze danie to taka trochę gorsza część obiadu. Jeśli tak jest, to dlaczego dietetycy przekonują, że warto dziecku podawać zupy?
Mają mnóstwo witamin. I składników mineralnych. Dostają się z warzyw do wywaru, w trakcie bulgotania na kuchence. W zupie może być ich znacznie więcej niż w gotowanej jarzynce, którą podajesz na drugie danie!
Są bardzo wartościowe. Właśnie zupa, a nie drugie danie, jest posiłkiem zbilansowanym. To znaczy: sąw niej idealne proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów. Gdy do wywaru dodasz porcję mięsa lub ryby, malec szybko zaspokoi głód, a taki posiłek zastąpi mu cały obiad.
Nie tuczą. Oczywiście pod warunkiem, że nie ugotujesz ich na tłustym mięsie oraz nie dodasz dużej ilości śmietany i mąki do zabielenia.
Łatwo z nimi eksperymentować. Wystarczy, że wrzucisz do niej nowe warzywo, a danie już będzie miało inny niż zwykle smak. Dzieci lubią zupy o nieco ostrzejszym, bardziej zdecydowanym smaku – stąd miłość do pomidorowej i ogórkowej, a niechęć do krupniku czy zwykłej jarzynówki. Dlatego warto zaproponować zupy niecodzienne, np. z zielonego groszku, cukinii, dyni, kabaczka, a czasem podać maluchowi owocową, np. z wiśni, śliwek (można ją zrobić z mrożonek). Naprawdę zupy mogą być pyszne, warto malca do nich przekonać.
Wypróbuj przepis:
- Zupa z zielonym groszkiem
- Zupa z cukinii
Mogą być jarzynowe, owocowe, z mięskiem lub bez. Oswajają malca z nowymi smakami. Powinny więc być różnorodne. Wypróbuj przepisy: > Zupa z malin z kaszką manną (od 11. miesiąca życia) > Rosół warzywny z pulpetami (od 10. miesiąca życia) > Zupa z brokułów (od 7. miesiąca życia) Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny dostać pierwszą zupkę w piątym miesiącu życia, karmione piersią – w siódmym. Przygotuj ją z marchwi, pietruszki i ziemniaka, z dodatkiem kleiku ryżowego i świeżego masła (oliwy z oliwek albo oleju rzepakowego niskoerukowego). Stopniowo wprowadzaj kolejne warzywa: dynię, brokuły, seler, kalafior, kalarepkę, cukrowy zielony groszek, buraczki, por albo cebulę. W czwartym kwartale możesz już dodać do zupy świeżego dojrzałego pomidora, warzywa kapustne, cukinię, kabaczka. Takie danie to źródło energii, tłuszczu, węglowodanów, witamin C i z grupy B, betakarotenu oraz soli mineralnych. Porcja 100 ml zupy dostarcza ok. 50 kcal i uzupełnia płyny w diecie dziecka. Jej konsystencja uzależniona jest od wieku malca. W drugim kwartale powinien dostawać jednolitą papkę, w trzecim kwartale – zupę przecieraną i gęstą, a w czwartym – z wyczuwalnymi miękkimi cząsteczkami warzyw i mięsa. Zupka początkowo zastępuje jeden posiłek mleczny. W czwartym kwartale (według schematu żywienia) oprócz niej dziecko może już jeść także drugie danie. Jak przygotować zupkę Świeża, domowa zupka smakuje inaczej niż gotowe dania ze słoiczków. Możesz urozmaicać nią jadłospis maluszka. 1. Przygotuj naczynia Garnuszek powinien być osobny, stalowy lub emaliowany z dopasowaną pokrywką. Jeśli nie masz miksera, potrzebne będzie również plastikowe lub stalowe sitko oraz łyżka do przecierania. 2. Myj warzywa Przed obraniem zawsze dokładnie je umyj pod bieżącą wodą, obierz i znów opłucz. 3. Krótko gotuj...

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka to nowe posiłki i urozmaicone smaki. Na tym etapie rozszerzania diety niemowlę coraz chętniej je nowe dania, jest ciekawsze świata i nowych potraw. Jego układ pokarmowy pracuje już sprawniej, dlatego menu dziecka warto wzbogacać. Oto jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis i co może jeść niemowlę w 10. miesiącu życia. Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: nie tylko kaszka Żywienie dziecka w 10. miesiącu życia dziecka nadal powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt . Dziecko karmione piersią przystawiaj do piersi na żądanie (co najmniej trzy razy dziennie), a karmionemu sztucznie podawaj mleko modyfikowane w ok. trzech posiłkach dziennie. Jeżeli dziecko daje sobie już dobrze radę z gryzieniem, od czasu do czasu daj mu na śniadanie pieczywo, np. z dodatkiem masła, twarożku. Najlepiej, jeśli początkowo będzie to jasna bułeczka lub grahamka. Z podawaniem pieczywa razowego lepiej zaczekać do 11-12. miesiąca życia (jest bardziej ciężkostrawne). Menu 10-miesięcznego dziecka: dwudaniowy obiad i podwieczorek W 10. miesiącu możesz już zaproponować dziecku dwudaniowy obiad złożony z zupy i drugiego dania. Najlepiej jeśli będzie to zupa jarzynowa. Ugotuj zupę bardziej wyrazistą, np. pomidorową, ogórkową, z zielonego groszku . Warzywa nie muszą być już miksowane, wystarczy je przed gotowaniem zetrzeć na drobnej tarce. Zupkę możesz podać z kluseczkami czy drobną kaszką, np. perłową lub jaglaną. Może być ugotowana na mięsie, ale zamiast je miksować czy drobno kroić, lepiej wyjąć je z zupy i zrobić pulpety do podania na drugie danie razem z ziemniakami i jarzynką. Niewiele jest niemowląt, które zjedzą zupę, a zaraz po niej drugie danie. Dlatego lepiej podać zupę wcześniej, około południa, po powrocie ze spaceru, a drugie danie po 2-3 godzinach (np. po popołudniowej drzemce). Dziecko zgłodnieje i...

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to kolejne nowe potrawy i przyzwyczajanie niemowlaka do nowych smaków. To także dobry moment na delikatną zmianę konsystencji jedzenia, które podajesz maluchowi – dziecko powinno się już uczyć gryzienia i żucia. Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: mleko to podstawa Rozszerzanie diety dziecka trwa już od pewnego czasu: koniecznie rób to zgodnie ze schematem żywienia niemowląt . W 8. miesiącu życia podstawą diety dziecka nadal jest mleko. Najlepiej, jeśli niemowlę nadal pije mleko z piersi. Zazwyczaj w tym okresie dziecko ssie pierś jeszcze 3-4 razy dziennie: tuż po przebudzeniu się, przed popołudniową drzemką i po niej oraz wieczorem przed zaśnięciem. Są też niemowlęta, które nadal budzą się w nocy, domagając się karmienia piersią . Jeżeli dziecko jest odżywiane sztucznie, podstawą jego diety jest mleko modyfikowane. Ponieważ dziecko w tym wieku potrzebuje już posiłków bardziej energetycznych, warto do mleka dodawać kaszkę (ryżową, kukurydzianą, pszenną), szczególnie wieczorem, by dziecko spokojnie przespało noc. Przepisy: budyń Małego Księcia mleczny kisiel z żółtkiem lane kluseczki na mleku Dieta 8-miesięcznego dziecka: energetyczny obiad W południe codziennie podaj niemowlęciu zupę jarzynową z różnych warzyw. Oprócz znanych już warzyw dodawaj do niej nowe, np. fasolkę szparagową, zielony groszek, szpinak. Dobrze jest, żeby każdego dnia zupka miała inny smak. Dodaj do niej koniecznie około 10 g mięsa. Może to być drób (kurczak, indyk), a także królik, cielęcina, wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina. Niemowlę powinno jeść różne gatunki mięsa. Mięso z drobiu jest lekkostrawne, ale mniej bogate w żelazo niż wołowina, wieprzowina czy cielęcina. Mięso gotuj razem z warzywami, a potem zupkę możesz zagęścić kaszką (pszenną, kukurydzianą). Zupy nie musisz już...