Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu to jeden z najpiękniejszych momentów ciąży. Nasz ekspert, położna Katarzyna Płudowska, wyjaśnia, od którego tygodnia ciąży będziesz odczuwać ruchy dziecka oraz w jaki sposób je ocenić, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Reklama

Spis treści:

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz ciąży Czytaj więcej

Zobacz także

Nie ma jednego konkretnego terminu, od którego kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Położna Katarzyna Płudowska przyznaje, że z reguły wcześniej czują je mamy, mające już za sobą doświadczenie macierzyństwa. W ich przypadku jest to około 16. tygodnia ciąży. Kobiety po raz pierwszy będące w ciąży odczuwają ruchy dziecka w połowie ciąży, około 21. tygodnia ciąży. Na początku przypomina to łaskotanie, co często opisywane jest jako uczucie „motyli w brzuchu”.

Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha się ich spodziewać?

Początkowo delikatne łaskotania wewnątrz brzucha, czyli pierwsze ruchy dziecka, odczuwa się w okolicach pępka. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, są to już konkretne, często bolesne kopniaki. Jeżeli dziecko ułożone jest pośladkowo, czyli główką do góry, odczujesz kopniaki malucha jako parcie na pęcherz. Jeżeli dziecko ułożone jest główką do dołu, to wtedy poczujesz jego ruchy jako kopniaki w przeponę.

W przypadku bolesnych ruchów dziecka możesz:

  • położyć się na lewym boku,
  • kołysać biodrami,
  • głaskać brzuch,
  • mówić do dziecka,
  • włączyć relaksacyjną muzykę.

Jak liczyć ruchy dziecka?

Największa aktywność malucha przypada na okres między 22. a 35. tygodniem ciąży. Zwykle w 9. miesiącu ciąży kobiety martwią się, że tych ruchów jest mniej, są też słabiej odczuwalne. Wynika to z głównie z tego, że maluch ma już w brzuchu bardzo mało miejsca.

Aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo, warto w końcówce ciąży kontrolować ruchy dziecka. Znajdź w ciągu dnia chwilę odpoczynku, połóż się na lewym boku i zapisz liczbę kopniaków maluszka. Jeżeli w ciągu godziny naliczysz 10 ruchów, wszystko jest w porządku. Jest to szacowana liczba, czasami tych ruchów może być 8, czasami 15.

Zobacz także: Plan liczenia ruchów dziecka do wydruku

Co robić, gdy nie czujesz ruchów dziecka?

Jeżeli dziecko przez dłuższy czas nie rusza się, możesz je pobudzić do aktywności. Wystarczy zjeść lub wypić coś słodkiego, pochodzić. Bez obaw, dziecko w życiu płodowym też śpi, więc mogą się mu zdarzyć momenty dłuższego bezruchu.

Powodem do niepokoju może być sytuacja, jeżeli w ciągu całego dnia dziecko rusza się mniej niż zazwyczaj. Skontaktuj się wówczas ze swoim lekarzem prowadzącym, który skieruje cię na badanie KTG do szpitala.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama