Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: przykładowe menu dziecka karmionego piersią i sztucznie
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka coraz bardziej się zmienia. Niemowlę może już zjeść dwudaniowy obiad. Oczywiście nie taki jak dorośli! Menu 10-miesięcznego dziecka wciąż musi być jak najbardziej niemowlęce. Podpowiadamy, jakie posiłki gotować dla 10-miesięcznego dziecka karmionego piersią i sztucznie.
- Magdalena Drab
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka to nowe posiłki i urozmaicone smaki. Na tym etapie rozszerzania diety niemowlę coraz chętniej je nowe dania, jest ciekawsze świata i nowych potraw. Jego układ pokarmowy pracuje już sprawniej, dlatego menu dziecka warto wzbogacać. Oto jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis i co może jeść niemowlę w 10. miesiącu życia.
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: nie tylko kaszka
Żywienie dziecka w 10. miesiącu życia dziecka nadal powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Dziecko karmione piersią przystawiaj do piersi na żądanie (co najmniej trzy razy dziennie), a karmionemu sztucznie podawaj mleko modyfikowane w ok. trzech posiłkach dziennie. Jeżeli dziecko daje sobie już dobrze radę z gryzieniem, od czasu do czasu daj mu na śniadanie pieczywo, np. z dodatkiem masła, twarożku. Najlepiej, jeśli początkowo będzie to jasna bułeczka lub grahamka. Z podawaniem pieczywa razowego lepiej zaczekać do 11-12. miesiąca życia (jest bardziej ciężkostrawne).
Menu 10-miesięcznego dziecka: dwudaniowy obiad i podwieczorek
W 10. miesiącu możesz już zaproponować dziecku dwudaniowy obiad złożony z zupy i drugiego dania. Najlepiej jeśli będzie to zupa jarzynowa. Ugotuj zupę bardziej wyrazistą, np. pomidorową, ogórkową, z zielonego groszku. Warzywa nie muszą być już miksowane, wystarczy je przed gotowaniem zetrzeć na drobnej tarce. Zupkę możesz podać z kluseczkami czy drobną kaszką, np. perłową lub jaglaną. Może być ugotowana na mięsie, ale zamiast je miksować czy drobno kroić, lepiej wyjąć je z zupy i zrobić pulpety do podania na drugie danie razem z ziemniakami i jarzynką.
Niewiele jest niemowląt, które zjedzą zupę, a zaraz po niej drugie danie. Dlatego lepiej podać zupę wcześniej, około południa, po powrocie ze spaceru, a drugie danie po 2-3 godzinach (np. po popołudniowej drzemce). Dziecko zgłodnieje i będzie chętniej jeść. Na drugie śniadanie i podwieczorek podaj dziecku coś o słodkim smaku. Najlepsze są przetwory i dania z owoców, np. domowy kisiel.
Posiłki dla 10-miesięcznego dziecka
Nie wszystkie niemowlęta chętnie jedzą nowe dania. Nie zrażaj się tym, jeśli dziecko nie ma ochoty jeść dwudaniowego obiadu i nie zmuszaj go do tego. Nie miksuj mu już jednak zup, koniecznie muszą się w niej znaleźć większe grudki.
Są jednak też dzieci, które uwielbiają jadać po dorosłemu i chętniej sięgają po nowe dania, gdy widzą na talerzyku osobno podanie mięso, ziemniaki i warzywa. Taki posiłek warto dodatkowo uatrakcyjnić, posypując go drobno posiekanym koperkiem czy natką pietruszki. Nie zrażaj się tym, że takie danie dziecko będzie jeść wolniej. Być może właśnie dzięki temu rozszerzanie diety pójdzie sprawniej, a niemowlę szybciej zaakceptuje i polubi nowe dania.
Do diety 10-miesięcznego dziecka dodaj:
- nowe warzywa i owoce,
- nowe gatunki chudego mięsa,
- nowe gatunki ryb,
- nowe gatunki kasz (także kasze gruboziarniste, jak gryczana, pęczak).
Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla 10-miesięcznego niemowlaka:
Zobacz też:
- Przekąski dla niemowlaka – zasady i przepisy
- Dlaczego dzieci grymaszą przy stole i nie chcą jeść? Wyjaśnia dietetyk
- Jadłospis 11-miesięcznego dziecka