Reklama

Dziecko w 12. miesiącu może jeść już właściwie wszystko: chude mięso, ryby, nabiał, kasze, pieczywo, warzywa i owoce. Jednak jego dieta nie jest jednak jeszcze taka jak dorosłego. Dania dla dziecka muszą być zdrowe i lekkostrawne.

Reklama

W 12. miesiącu dziecka pamiętaj o mleku

Nadal jest ono podstawą diety niemowlęcia. Dziecko powinno dostawać codziennie 3 posiłki mleczne, np. mleko z piersi (lub modyfikowane), kaszkę, płatki lub lane kluseczki na mleku, a poza tym jogurt, kefir, twarożek, budyń. Posiłki mleczne są bardzo ważne, to najlepsze źródło wapnia.

Zobacz przepisy na: owsiankę królewską, jogurtowy koktajl, kaszkę z truskawkami, twarożek z ziołami na kanapkę.

Nie podawaj papek

Dziecko nie potrafi jeszcze dobrze gryźć, ale żeby się tego nauczyć, musisz podawać mu pokarmy stałe. Nie miksuj już zupek, a na drugie danie proponuj osobno jarzynę, mięsko i ziemniaki, makaron lub kaszę. Zachęcaj, by dziecko jadło samodzielnie. Jak najczęściej podawaj mu do rączki małe kanapki, obrane ze skórki jabłko czy gruszkę. Dziecko może też już jeść w całości takie owoce, jak maliny, jagody, porzeczki. Możesz oczywiście podawać mu gotowe dania ze słoiczka. Wybieraj jednak takie, które są dostosowane do wieku dziecka: zawierają one większe cząstki warzyw, owoców czy mięska.

Zobacz też: Przepisy na dania dla dziecka – 12. miesiąc

Przy wspólnym stole

Najgorsze, co możesz teraz zrobić, to karmić dziecko, jednocześnie je zabawiając lub sadzając przed telewizorem. Co prawda na pewno zje całą porcję, ale nie licz na to, że w ten sposób wychowasz smakosza. Raczej wyrośnie z niego niejadek. 12. miesiąc życia to bardzo dobry czas na przyzwyczajanie dziecka do jedzenia posiłków razem z wami przy wspólnym stole. Dziecko bardzo lubi naśladować dorosłych, chce robić to samo, co oni. Jeśli zobaczy, jak zjadacie na obiad buraki, sałatkę czy klopsy, zechce ich również samo spróbować. Jest tylko jeden warunek: w waszym jadłospisie musi się znaleźć tylko to, co zdrowe.

Zobacz przepisy na: łososia z brokułami, risotto z warzywami, kotlety z tofu, pulpeciki z sosem śliwkowym, pastę z królika, potrawkę rybną.

Na niektóre dania jest za wcześnie

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalkulator wagi dziecka Czytaj więcej

Nadal podawaj dziecku produkty jak najmniej przetworzone (płatki owsiane, a nie śniadaniowe kulki), kasze, jogurty, kefiry i serki naturalne. Do obiadów dodawaj naturalne przyprawy: natkę pietruszki, koperek, szczypiorek. Możesz zacząć powoli wprowadzać inne przyprawy, jak bazylia, tymianek, estragon, cynamon, ale w małych ilościach. Świetnie zastąpią sól, której nadal trzeba unikać. Nie podawaj dziecku orzechów (dziecko ich jeszcze dobrze nie pogryzie, a orzechy są dodatkowo ciężkostrawne). Nie wolno podawać dziecku grzybów, w żadnej postaci. Mogą spowodować bóle brzucha, a nawet poważne zatrucia pokarmowe. Jeśli chcesz dać dziecku coś słodkiego, niech to będą owoce w różnej postaci lub domowe wypieki (np. ciasto drożdżowe, ciasteczka z płatków owsianych lub mąki razowej). Nie podawaj batonów, cukierków czy lizaków. Psują ząbki i apetyt, a poza tym nie mają tak potrzebnych wciąż dziecku witamin i składników mineralnych.

Zobacz przepis na: ryż z musem morelowym.

Do diety dziecka w 12. miesiącu życia dodawaj:

  • nowe warzywa i owoce,
  • nowe gatunki chudego mięsa,
  • nowe gatunki ryb,
  • nowe gatunki pieczywa,
  • żółty ser (sporadycznie).

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 12. miesiącu.

Edipresse
Reklama

Zobacz też: 5 błędów, które najczęściej popełniamy, rozszerzając dietę niemowlęcia

Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama