Jogurt dla niemowlaka: jaki wybrać, ile podawać? Konkretne marki i przepisy
Niemowlę może jeść jogurt już na pierwszym etapie rozszerzania diety – o ile nie jest uczulone na białka mleka krowiego. Podpowiadamy, ile jogurtu dawać niemowlakowi, a także po które sklepowe marki warto sięgać. Jogurt dla niemowlaka możesz zrobić w kilku wersjach: naturalny, owocowy, jako koktajl albo w ryżowym deserze.
- Dominika Bielas
1 z 7
Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt jogurt naturalny możesz zacząć podawać niemowlakowi, gdy skończy on 6 miesięcy. Przez pierwsze pół roku życia maluch powinien być karmiony wyłącznie piersią. Zacznij wprowadzać jogurt do diety dziecka tylko w sytuacji, gdy nie stwierdzono u niego alergii na białko mleka krowiego. Kupując dla niemowlaka jogurt naturalny, warto wybierać wyłącznie produkty sprawdzonych marek, o dobrym składzie. Możesz również przygotować jogurt samodzielnie.
Spis treści:
- Jaki jogurt naturalny dla niemowlaka?
- Ile jogurtu dla niemowlaka?
- Jak zrobić jogurt dla niemowlaka?
- Jogurt naturalny dla niemowlaka - przepisy
Jaki jogurt naturalny dla niemowlaka?
Jogurty dla dzieci często zawierają zagęstniki, aromaty i barwniki, a nawet kolorowe drażetki, dlatego zdecydowanie lepiej kupić naturalny jogurt o dobrym składzie i ewentualnie samemu dodać do niego owoce lub produkty zbożowe. Idealny jogurt naturalny powinien zawierać jedynie dwa składniki: mleko i żywe kultury bakterii. W składzie jogurtu podawanego niemowlętom mogą się również pojawić białka mleka (ich zadaniem jest podwyższenie ilości białka oraz zagęszczenie produktu) oraz śmietanka, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy sięgać po jogurty o jak najkrótszym składzie.
Jogurt dla niemowlaka nie powinien zawierać:
- cukru, syropu glukozowego lub/i zagęszczonych soków owocowych,
- aromatów,
- barwników,
- zagęstników (np. mleka w proszku),
- konserwantów.
Powinnaś unikać również produktów 0 proc. – zawierają mniej tłuszczu, a to sprawia, że brakuje im cennych witamin. Dla dzieci nie są odpowiednie także produkty typu light, ponieważ zamiast cukru mogą zawierać syrop glukozowo-fruktozowy lub słodziki.
Na sklepowej półce możemy znaleźć także jogurty probiotyczne. To produkty, które zawierają bakterie probiotyczne. Informacji o nazwie szczepu i gatunku bakterii oraz ilości szukaj na opakowaniu. Jogurty probiotyczne usuwają drobnoustroje z organizmu człowieka, obniżając poziom pH w przewodzie pokarmowym, wpływając korzystnie na odporność organizmu. Poprawiają także wchłanianie składników mineralnych takich jak wapń i fosfor. Są wskazane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, szczególnie przy biegunkach czy innych problemach ze strony układu pokarmowego.
Jogurty naturalne, które będą odpowiednie dla niemowlaka to m.in.:
- Jogurt Naturalny Piątnica (mleko pasteryzowane, żywe kultury bakterii);
- Ekologiczny Jogurt Mlekovita (mleko ekologiczne, żywe kultury bakterii jogurtowych);
- Jogurt Naturalny Tola (mleko pasteryzowane, żywe kultury bakterii jogurtowych);
- Jogurt Naturalnie Gęsty Bakoma (mleko, żywe kultury bakterii jogurtowych, Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis)
- Jogurt Naturalny Kremowy Pilos (mleko, białka mleka, żywe kultury bakterii jogurtowych).
Pamiętaj! Jogurt nie powinien być posiłkiem zastępującym karmienie piersią czy mleko modyfikowane.
Ile jogurtu dla niemowlaka?
Jeśli chcesz podać niemowlakowi jogurt po raz pierwszy, zacznij od 2-3 łyżeczek. Każdego dnia możesz zwiększać jego porcję o kolejne dwie łyżeczki. Pamiętaj jednak, że żołądek dziecka jest niewielki i dla 6-miesięcznego dziecka porcja nie powinna być większa niż 125 g. W miarę rozszerzania diety i większego apetytu malucha porcję jogurtu można powiększać tak jak wszystkie inne posiłki. Warto do jogurtu dodać świeże owoce lub produkty zbożowe, by dziecko uzyskało pełnowartościowy posiłek. Będzie to świetna propozycja na drugie śniadanie lub podwieczorek.
Jak zrobić jogurt dla niemowlaka?
Jogurt możesz przygotować sama w domu, korzystając z naszego przepisu na jogurt naturalny. Nie zajmie to dużo czasu, a będziesz mieć pewność, że twoje dziecko je zdrowo. Pamiętaj jednak, by jogurt przygotować z mleka z butelki lub woreczka (folii), wcześniej przegotowanego – mleko z kartonu się nie nadaje. Miksując domowy jogurt z ulubionymi owocami dziecka, przygotujesz zdrowe jogurty owocowe w kilku wersjach, które z pewnością pokocha twoje dziecko.
Jogurt naturalny dla niemowlaka – przepisy
Chcesz przygotować coś pysznego deser dla dziecka? Skorzystaj z naszych przepisów z wykorzystaniem jogurtu naturalnego:
- Jogurtowy koktajl dla dziecka
- Domowy jogurt naturalny
- Jogurt truskawkowy dla dziecka
- Jogurtowe lody na patyku dla dziecka
- Deser jabłkowo-ryżowy z jogurtem dla dziecka
- Pieczona gruszka z jogurtem i cynamonem
Zobacz także:
2 z 7
Jogurtowy koktajl dla dziecka
Jogurtowy koktajl
Jest prosty i szybki w przygotowaniu, co jest jego wielką zaletą! Do napoju, który świetnie nadaje się już dla rocznego dziecka, możesz dodać owoce, które maluch lubi najbardziej: banany, gruszki, maliny... Wypróbuj ten przepis na jogurtowy koktajl owocowy lub po prostu wrzuć do blendera ulubione owoce dziecka, zalej jogurtem naturalnym i zblenduj na gładki napój. Zamiast cukru polecamy banany, obrane i wypestkowane winogrona lub suszone daktyle. Miodu nie podawaj dziecku przed 1. urodzinami.
3 z 7
Domowy jogurt naturalny dla dziecka
Domowy jogurt naturalny dla dziecka
Na bazie jogurtu naturalnego przygotujesz dziecku wiele innych przysmaków, np. deser owocowy albo miodowy, koktajl, sosik. Najzdrowszy będzie jogurt naturalny przygotowany samodzielnie w domu. Wypróbuj przepis na domowy jogurt naturalny – potrzebujesz tylko mleka i łyżki naturalnego jogurtu. Uwaga – do przygotowania jogurtu nie nadaje się mleko z kartonu o przedłużonej trwałości.
4 z 7
Jogurt truskawkowy dla dziecka
Jogurt truskawkowy dla dziecka
Które dziecko nie kocha smaku truskawek? Zrobisz maluchowi nie lada niespodziankę, jeśli truskawkowo-jogurtowy krem przelejesz do pucharków i podasz na deser. Przygotowanie tego jogurtu nie zajmie ci wiele czasu, a efekt będzie świetny, Możesz też skorzystać z naszego przepisu na jogurt truskawkowy.
5 z 7
Jogurtowe lody na patyku dla dziecka
Jogurtowe lody na patyku dla dziecka
Lody na patyku wzbudzą zachwyt każdego małego smakosza. To świetny pomysł na deser. Są one proste w wykonaniu, a maluchy je uwielbiają. Są to po prostu zamrożone owoce z dodatkiem jogurtu, nie musisz się więc martwić, że twoje dziecko je coś niezdrowego. Oczywiście z ich podaniem wstrzymaj się do lata. Wypróbuj przepis na jogurtowe lody na patyku.
6 z 7
Deser jabłkowo-ryżowy z jogurtem dla dziecka
Deser jabłkowo-ryżowy z jogurtem dla dziecka
Deserek jabłkowo-jogurtowy to dobry wstęp do nauki samodzielnego jedzenia. Z dodatkiem kleiku ryżowego z pewnością zasmakuje każdemu maluchowi. Jest on łatwy do wykonania, nie potrzebujesz też wielu składników – jedynie kleik ryżowy, jabłka i jogurt naturalny. Wypróbuj przepis na deser jabłkowo-ryżowy z jogurtem.
7 z 7
Pieczona gruszka z jogurtem i cynamonem
Pieczona gruszka z jogurtem i cynamonem
Składniki:
- mała gruszka
- małe opakowanie jogurtu naturalnego
- domowa konfitura
- szczypta cynamonu
Sposób przygotowania:
Najpierw umyj gruszkę i przekrój ją na pół, następnie wydrąż gniazdo nasienne, a w zagłębienie włóż łyżeczkę domowej konfitury. Posyp ją odrobiną cynamonu. Rozgrzej piekarnik do 180°C i włóż gruszkę (w naczyniu żaroodpornym lub na papierze do pieczenia). Wyjmij po 20 minutach. Ostudzoną gruszkę podaj z gęstym jogurtem naturalnym.