łyżeczka dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta

Łyżeczka dla niemowlaka – cechy najlepszej pierwszej łyżeczki do rozszerzania diety

Łyżeczka dla niemowlaka zdrowego powinna być dość twarda i najlepiej aby przypominała kształtem taką, jakiej używają inni domownicy. To warunek, aby dziecko nauczyło się prawidłowo operować ustami i skutecznie zgarniać z łyżeczki pokarm. Oczywiście może być kolorowa i wykonana z tworzywa, byle było ono bezpieczne dla dzieci. Sprawdź, jak i kiedy zacząć naukę jedzenia łyżeczką.

Z łyżeczką dla niemowlaka warto zapoznać dziecko podczas pierwszych chwil rozszerzanie diety, czyli nawet na początku 5 miesiąca życia malucha. Z nauką samodzielnego jedzenia trzeba będzie jeszcze poczekać. Co prawda, kiedy już niemowlę przejmie łyżeczkę w swoje ręce, jego posiłki będą trwać dwa razy dłużej niż dotąd, a stół po obiedzie będzie przypominał pobojowisko, ale mimo to warto uczyć je samodzielnego jedzenia. Zalety wynikające z tej umiejętności są ogromne. Maluch, który je sam, czuje się niezależny i nabiera wiary w siebie – nawet jeśli gdzieś na trasie między talerzem a buzią cała zawartość łyżeczki dla niemowlaka spłynie na podłogę...

Spis treści:

Łyżeczka dla niemowlaka – jaką wybrać

Istnieją ogólne zasady dotyczącego tego, jakie cechy powinna mieć łyżeczka dla niemowlaka. Kupując łyżeczkę do rozszerzania diety dziecka, warto zwrócić uwagę na to, aby spełniała następujące warunki:

  • Główka łyżeczki powinna być dopasowana rozmiarem do ust dziecka – mus być więc dość mała i wąska. Rozmiar główki w miarę upływu czasu powinien rosnąć – mniejsza łyżeczka dla niemowlaka, większa dla dwulatka.
  • Im młodsze dziecko, tym bardziej płaska główka łyżeczki. Niemowlęta nie potrafią jeszcze układać tak ust, aby zgarnąć pokarm z zagłębienia główki zwykłej łyżeczki. Oczywiście nie ma co przesadzać – płaskie szpatułki umieszczą w ustach dziecka pokarm, ale nie będą trenowały ust niemowlęcia (chodzi o sprawność mięśni okrężnych warg, mięsień policzkowy i śmiechowy). Kiedyś nie było dla dzieci specjalnych łyżeczek dla niemowląt i karmiono je łyżeczkami do herbaty, co powinno dać rodzicom do myślenia i pomóc im nie popadać w skrajność. Z pewnością będzie to korzystne dla dziecka, choć niekoniecznie wygodne dla rodzica.
  • Łyżeczka dla niemowlaka powinna być dość twarda, aby usta i język odczuwały wyraźny kontakt z niepoddającym im się materiałem. Niektórzy dzieciom z prawidłowym napięciem mięśniowym polecają średnio twarde łyżeczki, dzieciom z obniżonym napięciem mięśni twarzy (orofacjalnym) – łyżeczki twarde, a maluszkom z podwyższonym napięciem mięśniowym orofacjalnym – łyżeczki bardziej miękkie.
  • Łyżeczka dla niemowlaka może być wykonana z tworzywa sztucznego, byle było ono bezpieczne dla dzieci (łyżeczka musi spełniać odpowiednie normy UE) lub z metalu.
  • Uchwyt łyżeczki dla niemowlaka powinien być dość krótki i nie za ciężki, ale też nie leciutki.
  • Krawędzie łyżeczki dla niemowlaka muszą być zaokrąglone, aby była ona bezpieczna na malucha.

Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka – ranking

Poniżej pokazujemy łyżeczki, które nadają się do pierwszego karmienia niemowlaka podczas rozszerzania jego diety. Taki produkt wpisuje się też w system BLW, w którym zaleca się, aby dziecko jadło samodzielnie. Można dać maluchowi jego własną łyżeczkę, aby samodzielnie próbowało się nią posługiwać, a drugą identyczną może trzymać rodzic. Gdy maluch z apetytem zacznie podejmować próby trafienia pełną łyżeczką do ust, ale mu się to nie bardzo będzie udawało, wtedy rodzic swoją łyżeczką dla niemowlaka napełni usta dziecka.

1. Zestaw łyżeczek dla niemowlaków Munchkin

Łyżeczki o klasycznym kształcie, ani za płytkie, ani za głębokie. Ich główki są wykonane z nie za twardego i nie za miękkiego tworzywa, dzięki czemu są łagodne dla dziąseł niemowlęcia. Tworzywo nie zawiera szkodliwego dla dzieci bisfenolu-A (BPA). Wygodny uchwyt o długości pozwalającej sięgać rodzicowi do dna słoiczka. Przeznaczone dla dzieci od 4 miesiąca życia.

łyżeczka dla niemowlaka Munchkin
allegro

2. Łyżeczki dla niemowlaka Spuni

Zalecane od 4 miesiąca życia. Niewielkie i wąskie główki z zagłębieniem idealnym do pierwszych prób pobierania pokarmu z łyżeczki. Wykonane z bezpiecznego tworzywa – bez BPA, ftalanów, silikonów. Wyprodukowane w Niemczech, zaprojektowane w USA. Można je myć w zmywarce. Innowacyjny kształt zachęca do zasysania i połykania jedzenia i jest polecany przez logopedów.

łyżeczka dla niemowlaka Spuni
allegro

3. Zestaw łyżeczek dla niemowląt Mio Mepal

Dwie łyżeczki w futerale. Wykonane z tworzywa niezawierającego BPA. Przeznaczone do karmienia niemowląt od 4 miesiąca życia. Kształt klasyczny, prosty, a główka wąska i dość płytka, dlatego idealna do pierwszych prób karmienia łyżeczką. Nadają się do mycia w zmywarce, są przeznaczone do kontaktu z żywnością.

łyżeczka dla niemowlaka Mio Mepal
allegro

Jak karmić niemowlę łyżeczką

Aby ułatwić dziecku jedzenie łyżeczką dla niemowlaka, wkładaj mu ją do buzi płytko i trzymaj ją poziomo. Postaraj się także, aby łyżeczka lądowała na języku, a nie pod nim. Ten sposób karmienia wymusza na malcu zamykanie buzi, aby zgarnąć jedzenie, a także rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zaczynaj oczywiście od bardzo małych porcji (dosłownie na czubek łyżeczki) i nie przejmuj się tym, że podczas pierwszych prób broda maluszka okaże się dziurawa. Dopiero kiedy malec zrozumie, o co chodzi w gryzieniu i połykaniu stałych pokarmów, nadejdzie czas na oddanie mu łyżeczki dla niemowlaka do rąk własnych.

Nigdy nie wmuszaj dziecku jedzenia. Zgodnie z zasadą rozszerzania diety niemowlaka, to ty decydujesz, co podajesz dziecku, ale to ono samo decyduje, czy i ile tego zje.

Nauka samodzielnego jedzenia łyżeczką dla niemowląt

Z samodzielnym jedzeniem maluszka najlepiej poczekać, kiedy dziecko siada stabilnie (czyli mniej więcej do 6–7. miesiąca życia). O tym, że niemowlę jest już gotowe na nowe wyzwania, wyraźnie świadczy jego zachowanie przy stole. Maluch, który podczas karmienia usiłuje złapać łyżeczkę i który interesuje się tym, co ma na talerzu, na pewno już może zacząć jeść sam.


Jeżeli maluch jest na etapie wkładania wszystkiego do buzi, pozwól mu jeść rączkami. Dzięki temu nauczy się wkładać porcje jedzenia w odpowiednie miejsce na języku. Na dodatek w ten sposób fundujesz mu przy okazji ćwiczenia integracji sensorycznej (zobacz koniecznie: zabawy sensoryczne). Na pierwszy ogień podaj maluszkowi coś, z czym sobie łatwo poradzi, np. chrupki kukurydziane, obrane jabłko, kawałek banana, itp. Bądź jednak przy nim cały czas, na wypadek, gdyby się zakrztusił.

Maluch rozgniata ziemniaki, ściska makaron i rozmazuje kisiel na stole? Pozwól mu na to, przynajmniej w pierwszych tygodniach samodzielnego jedzenia. Postaraj się też, aby jego posiłki nie były nudne. Wystarczy kolorowa zastawa i wesoły śliniaczek, aby jedzenie stało się dla dziecka prawdziwą przygodą.

Nie zmuszaj maluszka, by zjadał wszystko z talerza, nie walcz o każdy kęs. Pamiętaj, że dzieci bardzo dobrze umieją ocenić, kiedy są już najedzone (dopiero z wiekiem ta cenna umiejętność często znika). Nie pośpieszaj malca, powstrzymaj się też od ciągłych uwag: „Bo się ubrudzisz”, „Uważaj, bo ci spadnie”. Jeśli przy waszym stole panuje atmosfera napięcia, dziecko może zacząć kojarzyć jedzenie ze stresem, a to pierwszy krok do kłopotów z jego apetytem.

Zadbaj, aby na talerzu znalazły się produkty, które malec lubi. Jeśli się krzywi już na sam widok brokułów, nie upieraj się, aby je zjadał. Być może bardziej posmakują mu np. dynia, cukinia albo marchewka z groszkiem. Rocznemu maluchowi możesz zaproponować kilka jarzyn do wyboru – na pewno na coś się skusi.

Ucz równolegle picia z kubka

Wprowadzenie łyżeczki dla niemowlaka to dobra okazja, aby pożegnać się na zawsze z butelką. Mleko albo soczki podawaj maluchowi w kubku do nauki picia. Na początek możesz wybrać, ale nie musisz, kubek z miękkim ustnikiem, który dziecko może ssać podobnie jak smoczek. Po każdym użyciu dokładnie myj i wyparzaj dzióbek, aby jego wewnętrzna część nie stała się siedliskiem bakterii.

Dania na początek samodzielnego jedzenia

Dzięki ich odpowiedniej konsystencji i smakowi nauka pójdzie jak z płatka.

  • Zupka-krem, np. zupa krem z królikiem – ma gładką konsystencję i mocno „trzyma się” łyżeczki.
  • Deserek owocowy – jego pyszny smak to najlepsza motywacja do samodzielnego jedzenia.
  • Jogurcik, np. domowy jogurt – w przeciwieństwie do marchewkowych papek nie zostawia trwałych plam na ubraniu.
  • Herbatniczki lub chrupki to dobry pomysł na spacerową przekąskę.


Konsultacja części dotyczącej nauki karmienia łyżeczką: dr n. med. Lilianna Baran, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Sprawdź też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA