Łyżeczka dla niemowlaka – cechy najlepszej pierwszej łyżeczki do rozszerzania diety
Łyżeczka dla niemowlaka zdrowego powinna być dość twarda i najlepiej aby przypominała kształtem taką, jakiej używają inni domownicy. To warunek, aby dziecko nauczyło się prawidłowo operować ustami i skutecznie zgarniać z łyżeczki pokarm. Oczywiście może być kolorowa i wykonana z tworzywa, byle było ono bezpieczne dla dzieci. Sprawdź, jak i kiedy zacząć naukę jedzenia łyżeczką.
- Ewa Janczak-Cwil
Z łyżeczką dla niemowlaka warto zapoznać dziecko podczas pierwszych chwil rozszerzanie diety, czyli nawet na początku 5 miesiąca życia malucha. Z nauką samodzielnego jedzenia trzeba będzie jeszcze poczekać. Co prawda, kiedy już niemowlę przejmie łyżeczkę w swoje ręce, jego posiłki będą trwać dwa razy dłużej niż dotąd, a stół po obiedzie będzie przypominał pobojowisko, ale mimo to warto uczyć je samodzielnego jedzenia. Zalety wynikające z tej umiejętności są ogromne. Maluch, który je sam, czuje się niezależny i nabiera wiary w siebie – nawet jeśli gdzieś na trasie między talerzem a buzią cała zawartość łyżeczki dla niemowlaka spłynie na podłogę...
Spis treści:
- Łyżeczka dla niemowlaka – jaką wybrać
- Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka – ranking
- Jak karmić niemowlę łyżeczką
- Nauka samodzielnego jedzenia łyżeczką dla niemowląt
Łyżeczka dla niemowlaka – jaką wybrać
Istnieją ogólne zasady dotyczącego tego, jakie cechy powinna mieć łyżeczka dla niemowlaka. Kupując łyżeczkę do rozszerzania diety dziecka, warto zwrócić uwagę na to, aby spełniała następujące warunki:
- Główka łyżeczki powinna być dopasowana rozmiarem do ust dziecka – mus być więc dość mała i wąska. Rozmiar główki w miarę upływu czasu powinien rosnąć – mniejsza łyżeczka dla niemowlaka, większa dla dwulatka.
- Im młodsze dziecko, tym bardziej płaska główka łyżeczki. Niemowlęta nie potrafią jeszcze układać tak ust, aby zgarnąć pokarm z zagłębienia główki zwykłej łyżeczki. Oczywiście nie ma co przesadzać – płaskie szpatułki umieszczą w ustach dziecka pokarm, ale nie będą trenowały ust niemowlęcia (chodzi o sprawność mięśni okrężnych warg, mięsień policzkowy i śmiechowy). Kiedyś nie było dla dzieci specjalnych łyżeczek dla niemowląt i karmiono je łyżeczkami do herbaty, co powinno dać rodzicom do myślenia i pomóc im nie popadać w skrajność. Z pewnością będzie to korzystne dla dziecka, choć niekoniecznie wygodne dla rodzica.
- Łyżeczka dla niemowlaka powinna być dość twarda, aby usta i język odczuwały wyraźny kontakt z niepoddającym im się materiałem. Niektórzy dzieciom z prawidłowym napięciem mięśniowym polecają średnio twarde łyżeczki, dzieciom z obniżonym napięciem mięśni twarzy (orofacjalnym) – łyżeczki twarde, a maluszkom z podwyższonym napięciem mięśniowym orofacjalnym – łyżeczki bardziej miękkie.
- Łyżeczka dla niemowlaka może być wykonana z tworzywa sztucznego, byle było ono bezpieczne dla dzieci (łyżeczka musi spełniać odpowiednie normy UE) lub z metalu.
- Uchwyt łyżeczki dla niemowlaka powinien być dość krótki i nie za ciężki, ale też nie leciutki.
- Krawędzie łyżeczki dla niemowlaka muszą być zaokrąglone, aby była ona bezpieczna na malucha.
Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka – ranking
Poniżej pokazujemy łyżeczki, które nadają się do pierwszego karmienia niemowlaka podczas rozszerzania jego diety. Taki produkt wpisuje się też w system BLW, w którym zaleca się, aby dziecko jadło samodzielnie. Można dać maluchowi jego własną łyżeczkę, aby samodzielnie próbowało się nią posługiwać, a drugą identyczną może trzymać rodzic. Gdy maluch z apetytem zacznie podejmować próby trafienia pełną łyżeczką do ust, ale mu się to nie bardzo będzie udawało, wtedy rodzic swoją łyżeczką dla niemowlaka napełni usta dziecka.
1. Zestaw łyżeczek dla niemowlaków Munchkin
Łyżeczki o klasycznym kształcie, ani za płytkie, ani za głębokie. Ich główki są wykonane z nie za twardego i nie za miękkiego tworzywa, dzięki czemu są łagodne dla dziąseł niemowlęcia. Tworzywo nie zawiera szkodliwego dla dzieci bisfenolu-A (BPA). Wygodny uchwyt o długości pozwalającej sięgać rodzicowi do dna słoiczka. Przeznaczone dla dzieci od 4 miesiąca życia.
Zobacz także
2. Łyżeczki dla niemowlaka Spuni
Zalecane od 4 miesiąca życia. Niewielkie i wąskie główki z zagłębieniem idealnym do pierwszych prób pobierania pokarmu z łyżeczki. Wykonane z bezpiecznego tworzywa – bez BPA, ftalanów, silikonów. Wyprodukowane w Niemczech, zaprojektowane w USA. Można je myć w zmywarce. Innowacyjny kształt zachęca do zasysania i połykania jedzenia i jest polecany przez logopedów.
3. Zestaw łyżeczek dla niemowląt Mio Mepal
Dwie łyżeczki w futerale. Wykonane z tworzywa niezawierającego BPA. Przeznaczone do karmienia niemowląt od 4 miesiąca życia. Kształt klasyczny, prosty, a główka wąska i dość płytka, dlatego idealna do pierwszych prób karmienia łyżeczką. Nadają się do mycia w zmywarce, są przeznaczone do kontaktu z żywnością.
Jak karmić niemowlę łyżeczką
Aby ułatwić dziecku jedzenie łyżeczką dla niemowlaka, wkładaj mu ją do buzi płytko i trzymaj ją poziomo. Postaraj się także, aby łyżeczka lądowała na języku, a nie pod nim. Ten sposób karmienia wymusza na malcu zamykanie buzi, aby zgarnąć jedzenie, a także rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zaczynaj oczywiście od bardzo małych porcji (dosłownie na czubek łyżeczki) i nie przejmuj się tym, że podczas pierwszych prób broda maluszka okaże się dziurawa. Dopiero kiedy malec zrozumie, o co chodzi w gryzieniu i połykaniu stałych pokarmów, nadejdzie czas na oddanie mu łyżeczki dla niemowlaka do rąk własnych.
Nigdy nie wmuszaj dziecku jedzenia. Zgodnie z zasadą rozszerzania diety niemowlaka, to ty decydujesz, co podajesz dziecku, ale to ono samo decyduje, czy i ile tego zje.
Nauka samodzielnego jedzenia łyżeczką dla niemowląt
Z samodzielnym jedzeniem maluszka najlepiej poczekać, kiedy dziecko siada stabilnie (czyli mniej więcej do 6–7. miesiąca życia). O tym, że niemowlę jest już gotowe na nowe wyzwania, wyraźnie świadczy jego zachowanie przy stole. Maluch, który podczas karmienia usiłuje złapać łyżeczkę i który interesuje się tym, co ma na talerzu, na pewno już może zacząć jeść sam.
Jeżeli maluch jest na etapie wkładania wszystkiego do buzi, pozwól mu jeść rączkami. Dzięki temu nauczy się wkładać porcje jedzenia w odpowiednie miejsce na języku. Na dodatek w ten sposób fundujesz mu przy okazji ćwiczenia integracji sensorycznej (zobacz koniecznie: zabawy sensoryczne). Na pierwszy ogień podaj maluszkowi coś, z czym sobie łatwo poradzi, np. chrupki kukurydziane, obrane jabłko, kawałek banana, itp. Bądź jednak przy nim cały czas, na wypadek, gdyby się zakrztusił.
Maluch rozgniata ziemniaki, ściska makaron i rozmazuje kisiel na stole? Pozwól mu na to, przynajmniej w pierwszych tygodniach samodzielnego jedzenia. Postaraj się też, aby jego posiłki nie były nudne. Wystarczy kolorowa zastawa i wesoły śliniaczek, aby jedzenie stało się dla dziecka prawdziwą przygodą.
Nie zmuszaj maluszka, by zjadał wszystko z talerza, nie walcz o każdy kęs. Pamiętaj, że dzieci bardzo dobrze umieją ocenić, kiedy są już najedzone (dopiero z wiekiem ta cenna umiejętność często znika). Nie pośpieszaj malca, powstrzymaj się też od ciągłych uwag: „Bo się ubrudzisz”, „Uważaj, bo ci spadnie”. Jeśli przy waszym stole panuje atmosfera napięcia, dziecko może zacząć kojarzyć jedzenie ze stresem, a to pierwszy krok do kłopotów z jego apetytem.
Zadbaj, aby na talerzu znalazły się produkty, które malec lubi. Jeśli się krzywi już na sam widok brokułów, nie upieraj się, aby je zjadał. Być może bardziej posmakują mu np. dynia, cukinia albo marchewka z groszkiem. Rocznemu maluchowi możesz zaproponować kilka jarzyn do wyboru – na pewno na coś się skusi.
Ucz równolegle picia z kubka
Wprowadzenie łyżeczki dla niemowlaka to dobra okazja, aby pożegnać się na zawsze z butelką. Mleko albo soczki podawaj maluchowi w kubku do nauki picia. Na początek możesz wybrać, ale nie musisz, kubek z miękkim ustnikiem, który dziecko może ssać podobnie jak smoczek. Po każdym użyciu dokładnie myj i wyparzaj dzióbek, aby jego wewnętrzna część nie stała się siedliskiem bakterii.
Dania na początek samodzielnego jedzenia
Dzięki ich odpowiedniej konsystencji i smakowi nauka pójdzie jak z płatka.
- Zupka-krem, np. zupa krem z królikiem – ma gładką konsystencję i mocno „trzyma się” łyżeczki.
- Deserek owocowy – jego pyszny smak to najlepsza motywacja do samodzielnego jedzenia.
- Jogurcik, np. domowy jogurt – w przeciwieństwie do marchewkowych papek nie zostawia trwałych plam na ubraniu.
- Herbatniczki lub chrupki to dobry pomysł na spacerową przekąskę.
Konsultacja części dotyczącej nauki karmienia łyżeczką: dr n. med. Lilianna Baran, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.
Sprawdź też: