Reklama

Ryba dla dziecka czy niemowlaka jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego oraz zdrowych tłuszczów i witamin, np. witaminy D. Ze względu na liczne wątpliwości, które pojawiają się na temat hodowli ryb, warto sięgać po produkty ze sprawdzonego źródła. Dzieci powinny unikać takich gatunków ryb, o których wiadomo, że mogą zawierać szkodliwe substancje. Warto też wiedzieć, ile gramów ryby można podawać dziecku. Polecamy proste przepisy na rybę: sprawdź, jak zrobić pieczoną rybę, rybę na parze oraz zupę z rybą dla dzieci.

Reklama

Ryba dla dziecka:

Ryba dla dziecka

Ryba dla dziecka to ważny element jego diety. Poza białkiem ryby zawierają też tłuszcz (w różnych ilościach), ale o ile w mięsie zwierzęcym występują głównie tłuszcze nasycone, to w rybach przede wszystkim nienasycone (jedno- i wielonienasycone), w tym kwasy omega-3. Sprzyjają one wzmocnieniu odporności, a na dłuższą metę zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia, miażdżycy. Kwasy omega-3 są też składnikiem membran komórek w układzie nerwowym oka, czyli sprzyjają prawidłowemu widzeniu. Tłuste ryby dostarczają witamin A i D. Natomiast tran, czyli rybi tłuszcz, to bogate źródło witaminy D, która jest bardzo ważna dla dzieci w pierwszych trzech latach życia – jej niedobór może powodować krzywicę. Ryby zawierają też cenne składniki mineralne: wapń, fosfor, żelazo, a morskie – jod, potrzebny do rozwoju mózgu.

Jaka ryba dla niemowlaka i rocznego dziecka?

Zgodnie z nowym schematem żywienia dla niemowląt i małych dzieci polecane są przede wszystkim tłuste ryby morskie. W Polsce zaleca się spożywanie takich gatunków jak:

  • śledź atlantycki,
  • łosoś norweski hodowlany,
  • szprot,
  • sardynka,
  • makrela atlantycka,
  • flądra.

To właśnie one obfitują w kwasy omega-3. Także niektóre gatunki ryb hodowlanych, np. pstrągi, można uznać za wartościowe źródło tych kwasów. Podawaj jednak dziecku także chude ryby takie jak:

  • dorsz,
  • morszczuk,
  • mintaj,

bo to cenne źródło białka.

Jakie ryby nie nadają się dla dzieci?

Nie każda ryba jest zdrowa dla dziecka. Jedną z najważniejszych zasad jest niepodawanie dzieciom w pierwszym roku życia ryb drapieżnych. Nie poleca się:

  • miecznika,
  • rekina,
  • makreli królewskiej,
  • tuńczyka,
  • płytecznika.

Kumulują one więcej zanieczyszczeń i szkodliwych substancji.

Niemowlętom i starszym dzieciom nie należy też podawać ryb z puszki. To zwykle produkty wysoko przetworzone. Konserwy zawierają sporo substancji dodatkowych, np. konserwanty, zagęstniki, przyprawy niedozwolone dla dzieci. Maluchom nie zaleca się też ryb marynowanych (w occie) i solonych. Ryba wędzona również nie nadaje się dla dziecka.

Uwaga na popularne ryby ze smażalni nad polskim morzem! Ryby z Bałtyku mają często dużo zanieczyszczeń i mogą być toksyczne. Należy je jeść z umiarem (raz na tydzień) i wybierać zdrowsze gatunki. A dzieci w ogóle nie powinny jeść ryb smażonych!

Od kiedy podawać niemowlakowi ryby?

Ryby powinny pojawić się w diecie niemowląt już po 6. miesiącu życia, gdy rozszerzamy dietę (lub wcześniej, jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym i zaczynasz rozszerzać dietę niemowlęcia w 5. lub 6. miesiącu jego życia) – wtedy można je podawać obok mięsa jako jego zdrową i bardzo dobrą alternatywę. Porcję ryby można dodać do zupki jarzynowej 1-2 razy w tygodniu (wymiennie z mięsem) lub podać ją osobno jako składnik drugiego dania.

Uwaga, jeśli dziecko je mało ryb, warto rozważyć dodatkową suplementację kwasami DHA.

Ile gramów ryby podawać dziecku?

Rybę dla niemowlaka podawaj na początku w niedużych ilościach – jednorazowo ok. 10 g po ugotowaniu. Potem stopniowo możesz zwiększać porcje ryby dla dziecka. Rocznemu dziecku szykuj po ok. 15-20 g ryby 1-2 razy w tygodniu.

Dzieciom powyżej pierwszego roku warto podawać ryby na obiad lub jako składnik innych posiłków dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, by dokładnie obierać je z ości, zwłaszcza jeśli nie są już dodatkiem do zmiksowanej zupki, ale np. składnikiem drugiego dania. Usuwanie ości z jamy ustnej czy gardła dziecka jest dla niego stresujące i nie zawsze udaje się to zrobić w warunkach domowych.

Najlepsza ryba dla dziecka – poradnik zakupowy

Starannie wybieraj ryby dla niemowląt i małych dzieci. Zakup świeżego i zdrowego produktu uchroni je przed zatruciem pokarmowym, biegunką i wymiotami, które grożą odwodnieniem dziecka. Przede wszystkim:

  • Kupuj świeże ryby – muszą mieć błyszczącą skórę, czerwone skrzela i wypukłe oczy.
  • Wybieraj małe okazy – młodsze ryby gromadzą najmniej zanieczyszczeń.
  • Dobrze oglądaj ryby mrożone – sprawdź, czy nie ma na nich grubej warstwy lodu, czy kawałki nie są sklejone, bo to może oznaczać, że na jakimś etapie transportu uległy rozmrożeniu (a nie powinny).

Jak przygotować rybę dla niemowlaka i rocznego dziecka?

Najlepsze ryby dla dzieci to te gotowane na parze, pieczone w folii, duszone. Tak przygotowane nie zawierają dodatkowego tłuszczu. Jeśli już je smażysz, to na niewielkiej ilości gorącej oliwy lub oleju i bez grubej panierki – wystarczy lekko oprószyć mąką lub usmażyć bez panierki (ryby panierowane może jeść dopiero dwulatek). Bardzo ważne jest też dokładne usunięcie ości – trafiają się nawet w filetach!

Ryba dla niemowlaka i starszego dziecka – przepisy:

Ryby dla dziecka a alergia pokarmowa

Zdarza się to niezwykle rzadko, ale alergia na ryby bywa bardzo nasilona – uczulać może już sam zapach ryb. Wtedy dziecko nie powinno ich jeść. Gdy pierwszy raz podajesz rybę niemowlakowi, zachowaj ostrożność – podaj małą ilość i obserwuj reakcję dziecka. Nie wprowadzaj w tym samym czasie innych produktów do jego diety.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr hab. inż. Anna Harton

Dietetyczka, pracuje w Zakładzie Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama