Reklama

Najczęściej kryzysy laktacyjne zdarzają się około trzeciego i szóstego tygodnia po porodzie oraz w trzecim i dziewiątym miesiącu. Są wynikiem zmian hormonalnych w twoim organizmie, a także wzrostu apetytu dziecka. Łatwo jednak teoretyzować, trudniej spokojnie przeczekać kryzys. Wiemy, że taka sytuacja to duży stres dla mamy. Jak zatem sobie wtedy radzić?

Reklama

Bądź spokojna

Przede wszystkim przestań się denerwować. Przy dziecku musisz być spokojna (ono wyczuwa twoje emocje). Pomyśl, że na pewno poradzisz sobie, że dasz radę wykarmić swoje dziecko. Bo to, czy będziesz miała wystarczającą ilość pokarmu, w dużej mierze zależy od twojej psychiki.

Przystawiaj do piersi prawidłowo

Gdy dziecko ssie, w jego ustach powinna się znaleźć brodawka wraz z dużą częścią otoczki. Jeśli niemowlę zbyt płytko chwyta pierś lub nieprawidłowo ssie (słychać cmokanie), wypija mniej mleka, a piersi produkują mniej pokarmu.

Polecamy: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Karm jak najczęściej

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno być karmione nie rzadziej niż 7–10 razy w ciągu doby. Przy każdym karmieniu przystawiaj dziecko do obydwu piersi. Najpierw do tej, którą ssał jako ostatnią. Drugą pierś podaj dopiero wówczas, gdy dziecko opróżni pierwszą.

Podawaj pierś w nocy

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Poradnia laktacyjna Czytaj więcej

Nocą jest bardzo duże stężenie prolaktyny, a im jej więcej, tym więcej „produkuje się” mleka. Pokarm nocny jest też bogatszy w tłuszcz i kalorie, dzięki czemu niemowlę szybciej przybiera na wadze. Dlatego nie pozwalaj dziecku przesypiać bez jedzenia całej nocy. Ten sposób warto stosować zwłaszcza w czasie kryzysów laktacyjnych w pierwszych tygodniach życia noworodka.

Nie dawaj smoczka

Jego ssanie to jedna z najczęstszych przyczyn zbyt płytkiego chwytania piersi. Dlatego zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka nie podawaj mu smoczka.

Dużo pij

Powinnaś wypijać dziennie co najmniej 2–2,5 litra płynów (wliczając w to także zupy). Może to być niegazowana woda mineralna, soki owocowo-warzywne, herbatki wzmagające laktację, mleko i mleczne napoje. Nie musisz jednak pić bawarki. To mit, że dzięki temu zwiększa się ilość mleka.

Polecamy: 9 sposobów, jak zwiększyć laktację - radzi doradca laktacyjny
[CMS_PAGE_BREAK]

Dobrze się odżywiaj

To, co jesz, przenika do twojego mleka. Unikaj dań wzdymających, ciężkostrawnych, konserwowanych, fast foodów, napojów gazowanych. Mogą powodować u dziecka bóle brzuszka i niechęć do ssania piersi.

Polecamy: Przepisy dla karmiącej mamy - do druku

Połóż się z dzieckiem

Najlepiej na cały dzień. Podawaj dziecku pierś, kiedy tylko zechce. I odpoczywaj: prześpij się, poczytaj książkę...

Odciągaj pokarm

Nie martw się, że jeśli odciągniesz mleko, nie będzie go dla dziecka. Jest wręcz odwrotnie: im więcej pokarmu niemowlę zjada i im więcej go odciągasz, tym więcej piersi go produkują.

Nie podawaj mleka z butelki

Jeśli laktacja się nie zwiększa, lekarz może zdecydować o podaniu dziecku dodatkowo mleka modyfikowanego. Jednak zawsze najpierw przystawiaj niemowlę do piersi, a dopiero potem dawaj mieszankę – łyżeczką lub kubeczkiem z dzióbkiem. Dzięki temu dziecko nie odzwyczai się od ssania piersi.

Polecamy: Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji

Test dla mamy - Czy dziecko się najada?

Myślisz, że masz mało mleka i twoje dziecko nie dostaje go tyle, ile potrzebuje? Odpowiedz na poniższe pytania.

  1. Czy dziecko jest karmione minimum osiem razy na dobę?
  2. Czy maluszek moczy codziennie minimum sześć pieluch?
  3. Czy jest aktywny przy piersi? To znaczy, słychać wyraźne przełykanie, które trwa minimum 10 minut przy każdej piersi?
  4. Czy twój bobas w ciągu ostatniego tygodnia przybrał na wadze ponad 125 g?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałaś TAK, to znaczy, że niepotrzebnie się niepokoisz. Pamiętaj, że powodem płaczu dziecka nie musi być głód!

Reklama

Zobacz także: Co robić, gdy masz za mało pokarmu

Reklama
Reklama
Reklama