Jak pobudzić laktację po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu? Najlepsze sposoby
Istnieją dobre sposoby na pobudzenie laktacji zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Można zwiększyć wytwarzanie mleka w piersiach, używając laktatora lub częściej przystawiając dziecko. Podpowiadamy, jak skutecznie i szybko pobudzić laktację.
- Joanna Biegaj
Młode mamy często zastanawiają się, w jaki sposób można szybko pobudzić laktację. Podpowiadamy, jakie są przyczyny niedoboru pokarmu w piersiach, i co najlepiej stymuluje jego wytwarzanie.
Spis treści:
1.Przyczyny słabej laktacji
2. Jak pobudzić laktację?
3. Najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji
4. Dieta: co jeść, żeby pobudzić laktację?
5. Nawadnianie organizmu: co pić, żeby pobudzić laktację?
6. Stabilizacja laktacji
Przyczyny słabej laktacji
Przyczyny słabej laktacji to między innymi zmiany hormonalne w organizmie mamy, stres lub restrykcyjna dieta. Chwilowy niedobór pokarmu może pojawić się również wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub jest nieregularnie karmione.
Powodem słabszej laktacji może być także:
- choroba niemowlęcia, która uniemożliwia prawidłowe ssanie, np. rozszczep podniebienia, problemy neurologiczne,
- wcześniejsze zabiegi piersi lub brodawek, czego skutkiem jest niewystarczająca ilość tkanki gruczołowej,
- choroba kobiety, np. zespół policystycznych jajników, cukrzyca, choroby tarczycy.
Kryzys laktacyjny
Kryzys laktacyjny, czyli okres, w którym piersi produkują mniej mleka, pojawia się w czasie skoku rozwojowego u niemowlaka. Dzieje się tak zwykle miedzy 3. a 6. tygodniem życia dziecka, a potem w 3. i 6. miesiącu życia. W odpowiedzi na to ciało kobiety produkuje mniej mleka. Zmienia się także jego skład – pokarm jest bardziej pełnowartościowy i dostosowany do potrzeb niemowlęcia.
Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być także zmiany hormonalne lub nadmierny stres. Jeśli kryzys laktacyjny trwa dłużej niż 7 dni – należy udać się do lekarza.
Jak pobudzić laktację?
Zanim sprawdzisz sposoby na pobudzenie laktacji, pomyśl, jak się czujesz. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Ważna jest sama chęć karmienia i pozytywna motywacja. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia laktacji. Najgorsze, co można wtedy zrobić, to zacząć dokarmiać niemowlę sztucznym mlekiem.
Pamiętaj, że zarówno noworodek, jak i mama muszą nauczyć się współpracować ze sobą, a początki bywają nieraz trudne. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. A jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu, pamiętaj, że rodzaj porodu nie ma znaczenia dla produkcji mleka – najważniejsze, by często przystawiać dziecko do piersi i dodatkowo pobudzać laktację laktatorem
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania! Czytaj więcejJak pobudzić laktację laktatorem?
Aby pobudzić laktację laktatorem, musisz odciągać pokarm po każdym karmieniu albo między karmieniami. Odciągaj mleko według metody 7-5-3:
- najpierw 7 minut z jednej piersi,
- potem 7 minut z drugiej,
- następnie 5 minut z pierwszej
- i 5 minut z drugiej
- i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi.
Najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji
Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji, które pomogą, jeśli borykasz się z zaburzeniami laktacji.
Opróżnianie piersi w trakcie laktacji
Jeśli chcesz pobudzić laktację, piersi powinny być opróżniane po każdym karmieniu. Jeśli zatem noworodek nie jest w stanie wypić całego mleka, powinno się je odciągnąć. Do tego celu najlepiej użyć specjalnego laktatora (mechanicznego lub elektrycznego), który można nabyć w aptece. Niektóre mamy jednak doskonale sobie radzą, odciągając nadmiar mleka ręcznie.
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcejCzęste przystawianie do piersi
Gdy dziecko ssie pierś, pobudza w ten sposób zakończenia nerwowe brodawki, informacja dociera do przysadki mózgowej i następuje uwolnienie hormonu prolaktyny odpowiedzialnego za produkcję mleka. A więc im częściej maluch ssie, tym więcej mleka się wytwarza w naturalny sposób. Warto zatem jak najczęściej karmić niemowlę. W ciągu dnia można to robić nawet co 1 lub 1,5 godziny, a w nocy co ok. 3-4 godziny (nocą wydziela się najwięcej prolaktyny).
Nawet jeżeli mleka na początku jest mało, to częste przystawianie do piersi spowoduje, że malec nie będzie głodny, a laktacja będzie systematycznie stymulowana.
Masaż na pobudzenie laktacji
Niektóre mamy oraz położne polecają także masaż na pobudzenie laktacji – chodzi o szczotkowanie piersi specjalną szczotką. Masaż piersi w trakcie laktacji może powodować, że mleko stanie się bardziej tłuste i będzie go więcej. Dobrze działa też na jędrność biustu. Pamiętaj tylko, by nie szczotkować brodawek sutkowych.
Dieta: co jeść, żeby pobudzić laktację?
Matka karmiąca musi w szczególny sposób dbać o swoją dietę. Osłabienie spowodowane ciążą, stres związany z porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny oraz wysiłek, jaki organizm musi włożyć w wykarmienie noworodka, sprawiają, że potrzeby żywieniowe kobiety są w tym czasie większe.
Nie ma mowy o ograniczeniu posiłków lub przejściu na dietę odchudzającą. Kobieta karmiąca powinna odżywiać się często i racjonalnie, a jadłospis niech będzie lekkostrawny i urozmaicony. Najlepsza dieta na laktację to potrawy gotowane i duszone, a dobre produkty na pobudzenie laktacji to:
- warzywa, które zapewnią niezbędne witaminy i mikroelementy,
- tłuste ryby, które uzupełniają niedobór kwasów omega-3,
- dobrej jakości mięso,
- ryż,
- kasze,
- nabiał,
- owoce.
Unikaj pokarmów smażonych, ciężkostrawnych oraz powszechnie uważanych za potencjalnie sprzyjające alergii, takich jak np. orzechy, czekolada, owoce pestkowe, owoce cytrusowe oraz nadmierna ilość mleka krowiego.
Aby rozkręcić laktację, jedz trzy główne posiłki i, w miarę potrzeby, drobne przekąski pomiędzy nimi. Nie traktuj dosłownie zalecenia, aby jeść „za dwóch”, ale staraj się przyjmować więcej pożywienia niż zwykle – masz przecież do wykarmienia siebie i dziecko.
Nawadnianie organizmu: co pić, żeby pobudzić laktację?
Gdy karmisz piersią, tracisz pewną ilość wody, a więc powinnaś też przyjmować więcej płynów i regularnie się nawadniać. Nie oznacza to, że masz pić dziennie po kilka litrów wody, lecz że napojów powinno być proporcjonalnie więcej niż normalnie – tak, aby nie odczuwać pragnienia. Nie tylko sprzyja to laktacji, lecz także zapobiega odwodnieniu organizmu.
Na pobudzenie laktacji można pić:
- zwykłą wodę,
- herbatę,
- herbatki ziołowe.
Jeśli masz problemy z laktacją, wspomagaj się herbatką z owoców anyżu czy kopru włoskiego. Na pobudzenie laktacji i ogólne wzmocnienie kobiety warto też gotować sobie wywar z czerwonych daktyli wraz z korzeniem lukrecji. Taka mieszanka dobrze wpłynie również na dziecko, ponieważ będzie wzmacniać jego niedojrzały jeszcze układ pokarmowy. I pamiętaj, bawarka na laktację to mit!
Stabilizacja laktacji
Kryzys laktacyjny łatwo pomylić ze stabilizacją laktacji, czyli unormowaniem produkcji mleka po porodzie. Młoda mama, po kilku tygodniach wytwarzania dużych ilości pokarmu, może mieć wrażenie, że jej piersi stają się puste. Ale bardziej miękki biust to właśnie jeden z objawów stabilizacji laktacji, która następuje ok. 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka. Piersi zaczynają wówczas produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.
Zobacz też:
- Trudne początki karmienia piersią
- Nawał pokarmu – jak sobie z nim radzić?
- Czy kapusta pomaga na zastój pokarmu? Jak leczyć zastój i mu zapobiegać?